Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: ta kthejm nje here debatin

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  ta kthejm nje here debatin

  Persh lexues, pertej kodeve, apo kush eshte ky apo ai me i mire, le te nderrojm nje here muhabet...

  sot ka plot menyra me gjetur stacione, por shume nga ju e mban mend qe ne vitet 90, cnuk benim per te nxjerre kanale, mbaj mend isha FAN i sat GORIZONT aty ku sot eshte umm... e paskan hequr fare si satelit?, pra ku ishte EXPRESS me duket 11g west, dhe ne oren 11pm gjithmone shikoja kanalin cekosllovak CABEL PLUS jepte elektrik blue etjera erotike, levizja parabolen me dore vetem per te pare nje kanal nga ora 11 e darkes deri ne 2 te mengjesit. nga vitet 1995-1996
  ---
  Nje here tjeter teksa beja kot me kot prova me gjet kanale leviz ketej e andej, nqs e mbani mend ku ka pat dale MEDIA SET 68 grade east ku sot eshte Intelsat 902 at 62.0°E referohem me kete pozicion se me ka bere cudi sepse shume grade pas tije, dhe po te marresh si pike referimi qendren e tiranes, kam cuar parabolen nga KRUJA qe mund ti bie shume me teper se 62 grade lindje, qe mendoj se mund te kete qene 130 pa frike, ne kete pozicion kam nxjerre 4 kanale 2 me stema dhe dy qe sme kujtohenin cishin fare. Behet fjaleper vitet 95-96 kohe kur isha pa pune, dhe te gjeje nje kanal te ri ne ate kohe ishte per WOW. Tani dua tju pyes si ka qene e mundur une me nje parabole 1.30CM me band HIGH 12.7 dhe jo LOW C arrita te nxjerr sinjal ne nje pike kaq te larget pothuajse 130grade east?
  ---
  Nqs ndonjeri ka ndonje ide, eshte e mundur sot te nxjeresh sinjal ne pika kaq te largeta? ose ndonje nga ju keni ndonje experience kush ka qene fusha me e larget qe keni nxjere sinjal me parabolen tuaj.

  Hajde cuna, na tregoni ndonje aventure te vjeter mundesisht nga ato te koheve te analogve. i mbani mend aparatet VECTOR :)

 2. #2

  Re: ta kthejm nje here debatin

  Pale sa krujce dhembesh kam harxhuar atehere vetem per me morizim!

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  14-04-2006
  Posts
  357
  Uploads
  3

  Re: ta kthejm nje here debatin

  Po un per vete kur kam pasur analog nuk jam lodhur shume por tani qe kemi aparate digitale kam sistem te motorizuar dhe i kap gjith satelitet duke filluar nga turksat ne 42 east deri tek hispasat 30 west pa asnje problem kaq kam un tung...

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: ta kthejm nje here debatin

  ne vitet 90 ishte komplet ndryshe po te krahasosh me ditet e sotme,
  e para motora nuk ka patur, dmth ka patur por jo te gjithe e kishin kete privilegj ta kishin ne parabole. tv si sot nuk kishte vetem tvsh, u gezonim me ato pak analoge te gjermanise, rtl2, sat1,rtl, pro7... miro une kam patur nje shok qe kishim parabola te dy qe nga fillimet e vitit 93, dhe me ane te teleteksteve merrnim infomracione per kanalet qe ne mendonim qe duhet ti kishim ne tv tona e keshtu benim prova per ti kapur, kuptohet per qejf ne kohen tone qe e gjitha ishte e lire...

  atehere te nxirje nje kanal te ri pervec atyre te astra ishte gje e madhe, e sidomos ne pozicione te veshtira dhe me zor te kapshme, mu kujtua kam fituar dhe nje bast me njerin per ate cabel plus. Pasi ja nxora ne shtepine e tije duke mos patur sinjal fare, i thash e ke ne kete pozicion kur te shkoje ora 11 nga miza miza do dali nje steme per 5 e mandej do filloje prog, vura bastin dhe e fitova, ja kisha marre mire doren ex GORIZONT russian satelite :)

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  12-01-2009
  Posts
  289
  Uploads
  0

  Re: ta kthejm nje here debatin

  Quote Originally Posted by bledi07 View Post
  Po un per vete kur kam pasur analog nuk jam lodhur shume por tani qe kemi aparate digitale kam sistem te motorizuar dhe i kap gjith satelitet duke filluar nga turksat ne 42 east deri tek hispasat 30 west pa asnje problem kaq kam un tung...
  hispasat 30 west e kam nxan dhe e kam shikuar me resiver analog "Protec" ka qene, edhe pa motorr (me dor manualisht duke e sill parabollen), para13-14 vitesh em kujtohet ka qen canal +

 6. #6
  Senior Member utente007's Avatar
  Join Date
  17-12-2008
  Posts
  150
  Uploads
  9

  Re: ta kthejm nje here debatin

  mire e ke,mu kujtu samsungu kur shifja bardh e zi M6,TF1 france te 5°ovest hehe rrinim tu kerku satelite gati gjithe diten.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: ta kthejm nje here debatin

  Quote Originally Posted by Wingsofdarkness View Post
  Persh lexues, pertej kodeve, apo kush eshte ky apo ai me i mire, le te nderrojm nje here muhabet...

  sot ka plot menyra me gjetur stacione, por shume nga ju e mban mend qe ne vitet 90, cnuk benim per te nxjerre kanale, mbaj mend isha FAN i sat GORIZONT aty ku sot eshte umm... e paskan hequr fare si satelit?, pra ku ishte EXPRESS me duket 11g west, dhe ne oren 11pm gjithmone shikoja kanalin cekosllovak CABEL PLUS jepte elektrik blue etjera erotike, levizja parabolen me dore vetem per te pare nje kanal nga ora 11 e darkes deri ne 2 te mengjesit. nga vitet 1995-1996
  ---
  Nje here tjeter teksa beja kot me kot prova me gjet kanale leviz ketej e andej, nqs e mbani mend ku ka pat dale MEDIA SET 68 grade east ku sot eshte Intelsat 902 at 62.0°E referohem me kete pozicion se me ka bere cudi sepse shume grade pas tije, dhe po te marresh si pike referimi qendren e tiranes, kam cuar parabolen nga KRUJA qe mund ti bie shume me teper se 62 grade lindje, qe mendoj se mund te kete qene 130 pa frike, ne kete pozicion kam nxjerre 4 kanale 2 me stema dhe dy qe sme kujtohenin cishin fare. Behet fjaleper vitet 95-96 kohe kur isha pa pune, dhe te gjeje nje kanal te ri ne ate kohe ishte per WOW. Tani dua tju pyes si ka qene e mundur une me nje parabole 1.30CM me band HIGH 12.7 dhe jo LOW C arrita te nxjerr sinjal ne nje pike kaq te larget pothuajse 130grade east?
  ---
  Nqs ndonjeri ka ndonje ide, eshte e mundur sot te nxjeresh sinjal ne pika kaq te largeta? ose ndonje nga ju keni ndonje experience kush ka qene fusha me e larget qe keni nxjere sinjal me parabolen tuaj.

  Hajde cuna, na tregoni ndonje aventure te vjeter mundesisht nga ato te koheve te analogve. i mbani mend aparatet VECTOR :)

  Cma kujtove Electric blue tani mo,kishte lezet atehere(nejse un se kom pa nesatelit e kam pas pare tek telenorba)

 8. #8
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: ta kthejm nje here debatin

  - utente007
  e kam parasysh ku thua aty ku sot jane francez telecom 2c u shifnin me format SECAM, por akoma jane gjalle keto kanale ne kete format, shume cudi si i mbajne akoma ne kete lloj formati, pasi analog kane vdekur fare?

  - tironci
  edhe une e kam pas pa ke Telenorba ne vere kur dilnin privatet e italise, qe kthenim antenat e taraces nga durrsi me kap privatet. kohe te forta kena jetu :) vertet lezet kishte :P

 9. #9

  Talking Re: ta kthejm nje here debatin

  Quote Originally Posted by Wingsofdarkness View Post
  - utente007
  e kam parasysh ku thua aty ku sot jane francez telecom 2c u shifnin me format SECAM, por akoma jane gjalle keto kanale ne kete format, shume cudi si i mbajne akoma ne kete lloj formati, pasi analog kane vdekur fare?

  - tironci
  edhe une e kam pas pa ke Telenorba ne vere kur dilnin privatet e italise, qe kthenim antenat e taraces nga durrsi me kap privatet. kohe te forta kena jetu :) vertet lezet kishte :P
  ne maje te hundes na e kane pa pruar ato kanalet private italiane vetem ne vere arrija ti shikoja,telenorba,italia1 rete4 canale5 telepuglia etj

 10. #10
  Senior Member utente007's Avatar
  Join Date
  17-12-2008
  Posts
  150
  Uploads
  9

  Re: ta kthejm nje here debatin

  Quote Originally Posted by studiounivers View Post
  ne maje te hundes na e kane pa pruar ato kanalet private italiane vetem ne vere arrija ti shikoja,telenorba,italia1 rete4 canale5 telepuglia etj
  ke harruar teledue dhe rtm qe na lenin gjithe noten pa gjume,flenim ne pune po ajo qe koha ske cti besh

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •