Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: pyetje per satelitet

 1. #1
  Junior Member
  Join Date
  12-02-2009
  Posts
  19
  Uploads
  0

  pyetje per satelitet

  o cuna me nje piat 80cm me motor a mund te shijet hotbird 13 astra 19 eutelsat 16 intelsat 1.0w edhe turksat 42 faleminderit

 2. #2
  Contributing Member
  Join Date
  27-09-2008
  Posts
  458
  Uploads
  0

  Re: pyetje per satelitet

  po mo mund ti shofesh te gjitha keto normale eshte

 3. #3
  Junior Member
  Join Date
  12-02-2009
  Posts
  19
  Uploads
  0

  Re: pyetje per satelitet

  rrofsh billi23

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: pyetje per satelitet

  Quote Originally Posted by pao 13 View Post
  o cuna me nje piat 80cm me motor a mund te shijet hotbird 13 astra 19 eutelsat 16 intelsat 1.0w edhe turksat 42 faleminderit

  varet ku jeton, se po te jeton ne filipine nuk i shef
  po te jesh ne evrope, i shef pa problem.

 5. #5

  Re: pyetje per satelitet

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  varet ku jeton, se po te jeton ne filipine nuk i shef
  po te jesh ne evrope, i shef pa problem.
  turksatin besoj se jo,kurse ato tjerat po,por qe te jesh 100%OK me sinjalin perdor nje pjate 110cm

 6. #6
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: pyetje per satelitet

  hyr ne lyngsat.com edhe mund te gjesh te gjithe informacionin per te gjithe satelitet, natyrisht qe per motor antena duhet te jete pak me e madhe edhe po te jete prej alumini eshte shume ma e mire edhe per sinjal edhe me lehte .

 7. #7
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: pyetje per satelitet

  Mos ble pjate 80cm se eshte kot "kot tani kot fare nuk eshte" por nuk do te mbaroje pune 100%, ta them se eshte kot se kam vete 2 te tilla, mund te jete ok per europen astra, hb ose w2, biles ke astra mendoj se mund te kete prob per te kapur sinjalin e te gjitha frekuencave qe permban sateliti, po keshtu dhe ke e2, ndersa hb mendoj se do i kapi te gjitha frekuencat, po ashtu ke thor nuk do te ti kapi te gjitha frekuencat sidomos nordiket nuk behet fjale fare. Per mendimin tim nqs ke mundesi merr pjate 1M e 10cm, ose 1M e 30cm kete te fundit ta rekomandoj dhe nuk do kesh prob as me frekuencat po ashtu dhe me sinjalin do e kesh shume te forte dhe kur te bie shiu atyre 80cm do i iki sinjali me te paren ndersa kesaj me pjate te madhe do i rezistoje me shume.

  pershendetje!

 8. #8
  Moderator mile kristo's Avatar
  Join Date
  24-06-2007
  Location
  EU
  Posts
  1,720
  Uploads
  269

  Re: pyetje per satelitet

  pershendetje te gjitheve nji pjat 80 nuke eshte kote sa per dijeni une perdor 4 pjata 2x120 nji motor nji stabel me kater koka nji 80 dhe se fundi nji 60 ne turksat42 dhe sa per dijeni sinjali eshte ultra ska se ku te veje me mire dhe shoku ne qofte se e ka blere dhe di ta montoj ska pse te behet pishman dhe dicka tjeter natyrishte qe pjata sa me e madhe nuk diskutohet qe eshte me mire

 9. #9
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: pyetje per satelitet

  PJATA SA ME E MADHE TE JET NUK DISKUTOHET QE ESHTE ME MIRE POR NUK NUK DO TI REKOMANDOJA NJE 80cm (PA E DIT SE KU JETON )POR 1PJATE 80 BAN AFERSISHT 25 E NJE 1.20 BAN RRETH 45E POR JE I SIGURT PER TE GJITHA DHE SIDOMOS PER MOTORRA ESHTE GJUNAH 80,,,(por kur te bie shi ).....mos harro se me nje 80cm je tek kufiri i cilesis se figures te digitalbit.....

 10. #10
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: pyetje per satelitet

  edhe dicka se nuk e citova, nuk ka sinjal ultra sidomos ne pozicionet e satelitit THOR dhe shume te tjere me 80cm,
  ajo qe nuk citova eshte kjo, shumica e aparateve qe disponojme genjejne kur vjen puna ke kualiteti ose power kete jua them me bindje 100% jane disa aparate te vecante ose paisje qe te tregojne cilesine e vertet te sinjalit te paraboles ne pozicion, shumica e aparateve qe genjejne tregojne 85-90% quality kur ne fakt nuk jane me shume se 55-60% dhe te gjithe ato me pjate te vogel shkojne me idene se kane cilesi te larte, prishja kohes me shi e verteton se cfare cilesie kemi. Une jam kundra 80cm edhe pse jane praktik, do doja ti kisha te gjtha "tre parabolat e mia" 1.30cm ashtu sic kam njeren dhe te grin :P. ku 90% i kualitetit eshte vertet 90% dhe kur te bie shi mos ta rruaj hic :) ndersa ato dy te tjeret qe kam 80% jane ok, kualitet i dobet dhe kur bie shi lagu dhe prit sa te thahesh e mandej vazhdo rrugen...

  mendimi im.
  experienca ime me 80cm

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Pyetje
  By bajern in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 16-11-2009, 14:27:57
 2. Question Nje pyetje
  By milan- in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 22-07-2009, 14:35:55
 3. jashte teme per satelitet.Motorola raze
  By geni_ko in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 30-06-2009, 13:37:47
 4. Question Tju bej nje pyetje kot
  By milan- in forum Albanian / Shqip
  Replies: 9
  Last Post: 09-06-2009, 12:42:13
 5. Question nje pyetje
  By milan- in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 28-02-2009, 14:53:25

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •