Results 1 to 6 of 6

Thread: Me nje karde abonimi si mund ti shofim ne shume tv

Me nje karde abonimi si mund ti shofim ne shume tv

Pershendetje te gjitheve,

Une Jam i abonuar ne digjital satelitor.

Deshta ta dij si mund qe 2 kojshinj te mij (apo me shume)qe te shofin edhe ata Digjitalbin ne Tv tyre.
    Normalisht qe te gjithe ne ,qe te jemi te pavarur ne nderimin e kanaleve.
    *Me nje fjale 3 shtepi te shikojne digjitalb, me nje karte abonimi.

Kam ndegjuar qe egzitojne disa resiver satelitor + nje pajisje shtese e cila me ane te wirelesit shperndan sinjalin deri tek resiveri tjeter (70 m largesi )

Kush din me konkretisht qfare pajisje jane ato:
    Une kerkova ne net gjeta disa info por do doja me konkretisht ,ketu tek ne ne Kosove, a ka ndonje pasjisje me ble :Lloji,Cmimi ,edhe a eshte sinjali i pastert (kjarte,qarte) (kam ndegjuar qe ketu ne Kosove jane disa resiver opticum kushtojne 60 euro, plus antena me wireles 25 euro)

1.
    Terk Leapfrog- Wireless 2.4 GHz A/V Transmitter

Linku: http://www.worldwidesatellites.com/c...8d979d473f6ec4

2.
    Hydrabox Wireless Multi-Access Solution

2 Linku: http://www.hm-sat-shop.de/programmer...-solution.html

Flm per mirekuptim
    KATI

Moderator
    Uploads
    89

Re: Me nje karde abonimi si mund ti shofim ne shume tv

N.Q.S.do keshillen time do te thoja te marresh OPTICUM lluan shume mire karten e digitalbit dhe me 1 card mund te shikojne deri ne 8 aparatura .kurse persa i perket wireles nuk ti keshilloj sepse do te kesh ngrirje here pas here kur nderron kanalet ke nje pritje rreth 10 sek pa permendor ndonje celular ose orendi shtepiake qe (prodhojne rreze mhz )si me than rreze magnetike qe ndikojne ne valet e wireles p.sh. mikrovala ....n.q.s.do ndihme tek opticumi jam ketu car te duash .OPTICUM ka nxejrr ne treg dhe nje aparatur me 1 card mund te shikojn 2 kanale te ndryshme menjefjale 1 aparature 2 tuner 2 dalje 1 card dhe 2 kanale te ndrushme ... ndoshta dola pak nga tema...cmimi sic thua qenka shume i mire sepse ketu jan afer 100e per mendimin tim ja leverdis, naten patriot,,,mendohu,,,(OPTICUM 7100CX -OPTICUM 4000TSCX ESHTE DHE TOKESOR)

Moderator mile kristo's Avatar
    Uploads
    269

une do te rekomandoja nji linux shoku se me linux munde te beshe shume gjera kurse me aparatin e thjeshte jo .ja kalofshe mire

Contributing Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by tamo View Post
    N.Q.S.do keshillen time do te thoja te marresh OPTICUM lluan shume mire karten e digitalbit dhe me 1 card mund te shikojne deri ne 8 aparatura .kurse persa i perket wireles nuk ti keshilloj sepse do te kesh ngrirje here pas here kur nderron kanalet ke nje pritje rreth 10 sek pa permendor ndonje celular ose orendi shtepiake qe (prodhojne rreze mhz )si me than rreze magnetike qe ndikojne ne valet e wireles p.sh. mikrovala ....n.q.s.do ndihme tek opticumi jam ketu car te duash .OPTICUM ka nxejrr ne treg dhe nje aparatur me 1 card mund te shikojn 2 kanale te ndryshme menjefjale 1 aparature 2 tuner 2 dalje 1 card dhe 2 kanale te ndrushme ... ndoshta dola pak nga tema...cmimi sic thua qenka shume i mire sepse ketu jan afer 100e per mendimin tim ja leverdis, naten patriot,,,mendohu,,,(OPTICUM 7100CX -OPTICUM 4000TSCX ESHTE DHE TOKESOR)
    tamo pershendetie kjo me ka interesuar me koh, te them te drejten nje e kam pasur vite me pare por qe sot per fat te keq se kam me, dhe kam kerkuar si kam gjetur, meintereson me shum per te pare scay a mund te na thuash ku mund ta gjej kete,flm per mirkuptimin, po gjeta kete jam ne regull mund te them bejm dy veta nje abonim me kupton , keshtu e kisha dhe njeher me tele-plusin me pare biles ata ma dhan kete procesor, per sa thon shoket me lart ate e kam dhe sben pune.ciao

Moderator
    Uploads
    89

Thumbs up Re: Me nje karde abonimi si mund ti shofim ne shume tv

me sa kuptoj do te shikosh dhe sky italia .....nuk e di nese e punon skyi tek opticumi por qe te jem i qart persa permenda me lart mund te besh cfare te duash dhe jane testuar shum here nga une dhe punojne 100% mund te shikosh me 1 card deri 8 aparatura sigurisht secili ne qef te vet (jo vetem opticum por edhe yumatu)jane aparatura te lira dhe bejn shum gjera ...deri server mund te paguash dhe te shikosh,,,,,kurse persa i perket aparatures qe thash me pare eshte testuar para 1 jave dhe punon shume mire digitalb, gama card etjer.(ka 2 tuner ,2 telekomanda,1 dalje rf aut,si dhe syrin infrared per nderrim te pavarur te kanalit te 2,si dhe mund te besh wirles fig/dhe audio per televizori e dyte)..por une jetoj ne greqi dhe nuk e di cfare te sugjeroj ku ta marresh por mos i ba reklam aparatures sepse nuk e di n.q.s.eshte e drejte por po te tregoj 2 pamje .nuk besoj se ka ne shitje sepse ketu per here te pare i ka marr firma qe ponoj ka 1 jave ,ta thash keshillen time te lir dhe te mire merr aparatura nga keto familje OPTICUM OSE YUMATU jane per keto pun qe te llogaris koston nuk mund ta bej sepse nuk e di ku jeton por ketu jan lire ,kurse persa i perket logjistikes (softwareit)te mbuloj 100% .....me shkruaj n.q.s do ndihme te urojn naten e mire .
    Attached Images Attached Images

Contributing Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by tamo View Post
    me sa kuptoj do te shikosh dhe sky italia .....nuk e di nese e punon skyi tek opticumi por qe te jem i qart persa permenda me lart mund te besh cfare te duash dhe jane testuar shum here nga une dhe punojne 100% mund te shikosh me 1 card deri 8 aparatura sigurisht secili ne qef te vet (jo vetem opticum por edhe yumatu)jane aparatura te lira dhe bejn shum gjera ...deri server mund te paguash dhe te shikosh,,,,,kurse persa i perket aparatures qe thash me pare eshte testuar para 1 jave dhe punon shume mire digitalb, gama card etjer...por une jetoj ne greqi dhe nuk e di cfare te sugjeroj ku ta marresh por mos i ba reklam aparatures sepse nuk e di n.q.s.eshte e drejte por po te tregoj 2 pamje .nuk besoj se ka ne shitje sepse ketu per here te pare i ka marr eteria qe ponoj...por n.q.s do te besh me te vertete kete te duhet nje LNB quando, 1 pjate e mira eshte 1.20,kabell telefoni,si dhe aparaturat qe bejne sharin me rs 232 ,qe te llogaris koston nuk mod ta bej sepse nuk e di ku jeton por ketu jan lire ,kurse persa i perket logjistikes (softwareit)te mbuloj 100% .....me shkruaj n.q.s do ndihme te urojn naten e mire .tamo
    me duket pasa e koplikuar , megjithate un jetoj ne itali, rofsh per ndihmen