Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Opticum 4100TSCX

 1. #1
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Opticum 4100TSCX

  Pershendetje, desha te pyes se c'fare procesori dhe c'fare flashi ka ky dekoder, Opticum 4100TSCX ?

  Nqs ndokush ka kete dekoder ju lutem te shikoni edhe nese ka eeprom dhe te tregoni cfare shkruhet siper. Eeprom jane chipe me 8pin.

  Faleminderit
  Attached Images Attached Images

 2. #2
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 4100TSCX

  Inxhinjer ku aparat ka chip5119 sa per epromin te ndihmoj neser car te kesh qef.

 3. #3
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Re: Opticum 4100TSCX

  me duhet cfare shkruhet siper flashit se nuk shikohet nga fotoja. dhe nqs ka ndonje chip me 8pin me duhen shkrimet siper tij.

  te shohim nese ka lidhje me ods2000c
  flm tamo

 4. #4
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 4100TSCX

  inxhinjer merri keto por nuk shoh drite dicka luhet dhe ketu 1(c4558) 2 flash (S29AL016D70TF102)3 (74AC244)E para ka 8 pins por ne data shett del amflipikater jan shum chip me kete lloj te dhene por nuk gjeta eprom e vetmja ishte 74ac244 driver bufer per procesorin jane dhe 2 pjese te tjera por nuk kan lidhje me eprom 74hc595 qe besoj se eshte cmos dhe afer HCF4053 SIC E SHIKON nuk shikoj drite mund te me thuash pak cfare ID perdor ne j tag per opentelin2000...llafosemi prap..
  keto figura main bord nuk jane te opticum 4000tscx..

 5. #5

  Re: Opticum 4100TSCX

  Quote Originally Posted by tamo View Post
  inxhinjer merri keto por nuk shoh drite dicka luhet dhe ketu 1(c4558) 2 flash (S29AL016D70TF102)3 (74AC244)E para ka 8 pins por ne data shett del amflipikater jan shum chip me kete lloj te dhene por nuk gjeta eprom e vetmja ishte 74ac244 driver bufer per procesorin jane dhe 2 pjese te tjera por nuk kan lidhje me eprom 74hc595 qe besoj se eshte cmos dhe afer HCF4053 SIC E SHIKON nuk shikoj drite mund te me thuash pak cfare ID perdor ne j tag per opentelin2000...llafosemi prap..
  keto figura main bord nuk jane te opticum 4000tscx..
  O tamo

  shiko mos na ben ndonje foto me rezolucion te mire per kete aparat,sepse me thote mendja qe ngjan me ODS2000c

  Faleminderit

 6. #6
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Re: Opticum 4100TSCX

  tamo cfare dekoderi pe ti 4000tscx apo 4100tscx apo jane te njejte?

  nje flash kishte ai qe pe ti?

  Per 2000C perdor kete:
  Code:
   Micro, 1, 1, "Sti5119", 0x3D427041, 0xffffffff

 7. #7
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 4100TSCX

  une pash 4000tscx por jane te njejte e vetme ndrushim eshte se njeri ka IF dalje dhe tjetri jo kurse per jtag keto aparatura nuk kane 20pin por ne q..s do dicka mund ta bej me jtag dhe ta bej save pres pergjigje nga ty per cfare do gjeje, kurse fotografit do te mundohem ti bej neser sepse i kam aparaturat ne pune .pres pergjigje inxhinjer

 8. #8
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Re: Opticum 4100TSCX

  Nuk eshte e thjeshte te lexosh keto aparatura, dhe duke pare qe opticum perdor flash 2mega nuk duhet te jete kompatibel me 2000C.

  Ate ID qe postova me siper duhet ta shtosh tek jkeys.def (nqs perdor Jkeys.exe) qe te lexosh aparatura me procesor STi5119ALC.

  Sidoqofte ne nuk kemi arritur akoma te lexojme flashin e 2000C por vetem te kapim procesorin.

 9. #9
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 4100TSCX

  lexova dhe me lart ato qe kishe shkruajtur jan ashtu sic thua ti 100% por me perpara kur beja metabox3 me jtag i zhbllokoja dhe duke ven adrees p.sh.20000....mos ndoshta duhet bere ndonje zhbollikim i procesorit me pare ,kurse persa i perket opticumit sbesoj se kane ndonje lidhje sepse ka tjeter procesora dhe flash te ndryshem ,,openteli ka proc.5119 apo 5118 ...

 10. #10
  Senior Member inxhinieri's Avatar
  Join Date
  20-02-2008
  Posts
  213
  Uploads
  2

  Exclamation Dcu3

  Quote Originally Posted by tamo View Post
  lexova dhe me lart ato qe kishe shkruajtur jan ashtu sic thua ti 100% por me perpara kur beja metabox3 me jtag i zhbllokoja dhe duke ven adrees p.sh.20000....mos ndoshta duhet bere ndonje zhbollikim i procesorit me pare ,kurse persa i perket opticumit sbesoj se kane ndonje lidhje sepse ka tjeter procesora dhe flash te ndryshem ,,openteli ka proc.5119 apo 5118 ...
  Opentel ODS2000C ka procesor STi5119ALC i cili perdor protokollin DCU3
  Opentel ODS3000C ka procesor STi5518BQC i cili perdor protokollin DCU1 ose 2
  Me sa di une edhe Metabox I, II dhe III kane procesore qe perdorin protokolle DCU1 ose 2.

  Procesoret nuk kane asnje bllokim, bllokimin e kane flashet por jo te gjithe.
  E ritheksoj qe nuk ekziston nje program qe me jtag te programoje flashin e nje dekoderi qe ka procesor i cili perdor protokollin DCU3.

  Nqs do te mesosh dicka ne lidhje me DCU3 kerko per pvr2flash.rar i cili eshte shkruar posacerisht per nje "Pace".

  Shpresoj te jem i qarte.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Opticum Dektis 7xxxx
  By bangelis99 in forum Greek / Ελληνικά
  Replies: 16
  Last Post: 12-02-2010, 20:05:26
 2. Question opticum 4000
  By singer in forum Greek / Ελληνικά
  Replies: 1
  Last Post: 15-11-2009, 20:00:22
 3. New Opticum settings
  By maosat in forum Opticum
  Replies: 1
  Last Post: 06-05-2009, 09:11:36
 4. Opticum 7300
  By tamo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 0
  Last Post: 09-03-2009, 10:06:47
 5. opticum mx plus key
  By mici2 in forum Opticum
  Replies: 3
  Last Post: 16-12-2007, 03:48:20

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •