Premiere listings 09-03-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


The listings are only meant has a guide the broadcaster can change the film or films at short notice


####################################



Premiere 1


07:05 - 08:45 Im Land der Frauen
08:45 - 10:15 Mr Woodcock
10:15 - 12:55 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
12:55 - 14:25 R.L. Stines Geisterstunde
14:25 - 16:30 The Namesake
16:30 - 18:05 Der Sumpf
18:05 - 19:55 1408
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Goodbye Bafana
22:10 - 22:25 Inside Premiere
22:25 - 01:05 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
01:05 - 02:40 Severance
02:40 - 04:15 Adrift
04:15 - 06:15 Goodbye Bafana

Premiere 2

06:30 - 08:05 Der Mord an Prinzessin Diana
08:05 - 09:45 Im Land der Frauen
09:45 - 11:15 Mr Woodcock
11:15 - 13:55 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
13:55 - 15:25 R.L. Stines Geisterstunde
15:25 - 17:30 The Namesake
17:30 - 19:05 Der Sumpf
19:05 - 20:55 1408
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 23:10 Goodbye Bafana
23:10 - 23:25 Inside Premiere
23:25 - 02:05 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
02:05 - 03:40 Severance
03:40 - 05:15 Adrift
05:15 - 07:15 Goodbye Bafana

Premiere 3

06:05 - 07:35 Girls United: Alles auf Sieg
07:35 - 09:10 The Legend of Lucy Keyes
09:10 - 11:10 Rendition
11:10 - 13:10 Atonement
13:10 - 14:40 Save the Last Dance 2
14:40 - 16:05 Surf's Up
16:05 - 18:10 Jackie Chan - Rob-B-Hood
18:10 - 19:45 Das Beste kommt zum Schluss
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:50 Premonition
21:50 - 21:55 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:55 - 00:00 Rendition
00:00 - 01:45 Planet Terror
01:45 - 03:50 Atonement
03:50 - 05:30 Premonition
05:30 - 07:05 Der Mord an Prinzessin Diana

Premiere 4

06:45 - 08:30 Arthur and the Invisibles
08:30 - 10:10 Charlotte's Web
10:10 - 11:40 Göttlicher Zufall
11:40 - 13:15 The Santa Clause 3: the Escape Clause
13:15 - 15:15 The Last King of Scotland
15:15 - 16:45 Gone
16:45 - 18:25 Feed
18:25 - 19:55 Body Armor
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:00 24
21:00 - 21:45 Supernatural
21:45 - 22:35 Supernatural
22:35 - 00:15 Neues vom Wixxer
00:15 - 02:15 Pan's Labyrinth
02:15 - 03:45 Chupacabra: Dark Seas
03:45 - 05:30 Saw III
05:30 - 07:30 Running with Scissors

Premiere Direkt

06:15 - 08:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
06:30 - 08:00 Stiefbrüder
07:00 - 08:30 Stiefbrüder
07:00 - 08:45 Mamma Mia! - Der Film
07:00 - 08:45 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
07:30 - 09:20 Michael Clayton
08:00 - 09:50 Michael Clayton
08:30 - 10:00 Stiefbrüder
08:30 - 10:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
09:00 - 10:30 Stiefbrüder
09:15 - 11:00 Mamma Mia! - Der Film
09:15 - 11:00 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
09:45 - 11:35 Michael Clayton
10:15 - 12:05 Michael Clayton
10:30 - 12:00 Stiefbrüder
10:45 - 12:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
11:00 - 12:30 Stiefbrüder
11:30 - 13:15 Mamma Mia! - Der Film
11:30 - 13:15 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
11:30 - 13:20 Michael Clayton
11:30 - 13:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
12:00 - 13:45 Mamma Mia! - Der Film
12:00 - 13:45 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
12:00 - 13:50 Michael Clayton
12:30 - 14:00 Stiefbrüder
12:30 - 14:20 Michael Clayton
13:00 - 14:30 Stiefbrüder
13:00 - 14:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
13:45 - 15:30 Mamma Mia! - Der Film
13:45 - 15:30 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
13:45 - 15:35 Michael Clayton
13:45 - 15:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
14:15 - 16:00 Mamma Mia! - Der Film
14:15 - 16:00 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
14:15 - 16:05 Michael Clayton
14:30 - 16:00 Stiefbrüder
14:45 - 16:35 Michael Clayton
15:00 - 16:30 Stiefbrüder
15:15 - 17:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
16:00 - 17:45 Mamma Mia! - Der Film
16:00 - 17:45 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
16:00 - 17:50 Michael Clayton
16:00 - 17:55 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
16:30 - 18:00 Stiefbrüder
16:30 - 18:15 Mamma Mia! - Der Film
16:30 - 18:15 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
16:30 - 18:20 Michael Clayton
17:00 - 18:30 Stiefbrüder
17:00 - 18:50 Michael Clayton
17:30 - 19:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:15 - 20:00 Mamma Mia! - Der Film
18:15 - 20:00 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
18:15 - 20:05 Michael Clayton
18:15 - 20:10 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
18:30 - 20:00 Stiefbrüder
18:45 - 20:30 Mamma Mia! - Der Film
18:45 - 20:30 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
18:45 - 20:35 Michael Clayton
19:00 - 20:30 Stiefbrüder
20:15 - 20:55 24
20:30 - 22:00 Stiefbrüder
20:30 - 22:15 Mamma Mia! - Der Film
20:30 - 22:15 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
20:30 - 22:20 Michael Clayton
20:30 - 22:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
21:00 - 22:30 Stiefbrüder
21:00 - 22:45 Mamma Mia! - Der Film
21:00 - 22:45 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
21:00 - 22:50 Michael Clayton
21:15 - 21:55 24
22:30 - 00:00 Stiefbrüder
22:45 - 00:30 Mamma Mia! - Der Film
22:45 - 00:30 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
22:45 - 00:35 Michael Clayton
22:45 - 00:40 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
23:00 - 00:30 Stiefbrüder
23:15 - 01:00 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
23:15 - 01:00 Mamma Mia! - Der Film
23:15 - 01:05 Michael Clayton
23:30 - 00:45 Saw IV
23:45 - 01:35 Michael Clayton
00:30 - 02:00 Stiefbrüder
01:00 - 02:30 Stiefbrüder
01:00 - 02:45 Mamma Mia! - Der Film
01:00 - 02:45 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
01:30 - 02:45 Saw IV
01:30 - 03:20 Michael Clayton
02:00 - 03:50 Michael Clayton
02:30 - 04:00 Stiefbrüder
03:00 - 04:30 Stiefbrüder
03:15 - 05:00 Mamma Mia! - Der Film
03:15 - 05:00 Die Mumie: Das Grabmal des Drachenkaisers
03:30 - 05:25 Indiana Jones und das Königreich des Kristallschädels
03:45 - 05:35 Michael Clayton

Premiere Filmclassics

06:00 - 07:35 Dot the i
07:35 - 09:40 Pleasantville
09:40 - 11:15 Drowning Mona
11:15 - 13:05 Bound
13:05 - 14:50 The Jacket
14:50 - 16:20 Dot the i
16:20 - 17:50 Hellraiser: Hellseeker
17:50 - 19:55 Basic Instinct
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:20 Pleasantville
22:20 - 00:10 Bound
00:10 - 01:40 Meet the Applegates
01:40 - 03:25 Return to the Blue Lagoon
03:25 - 05:15 Jumpin' at the Boneyard
05:15 - 06:50 Der kleine Scheißer

Premiere Filmfest

06:05 - 07:35 Les Misérables
07:35 - 09:25 Talk Radio
09:25 - 11:10 The Wrong Man
11:10 - 13:25 Where the Heart Is
13:25 - 15:00 Jane Eyre
15:00 - 16:35 In the Presence of Mine Enemies
16:35 - 18:10 Some Kind of Hero
18:10 - 19:55 Guess Who's Coming to Dinner
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 23:20 Nicholas and Alexandra
23:20 - 00:40 The Man Who Could Cheat Death
00:40 - 02:05 Play It Again, Sam
02:05 - 03:45 Lisztomania
03:45 - 06:10 Camille

MGM

07:25 - 09:00 Süße Lügen
09:00 - 10:45 Running Scared
10:45 - 12:25 The Party
12:25 - 13:50 Chastity
13:50 - 15:10 Pieces of April
15:10 - 16:40 Rolling Thunder
16:40 - 18:30 The Long Goodbye
18:30 - 20:15 Duel at Diablo
20:15 - 21:45 The Secret She Carried
21:45 - 23:15 Teen Wolf
23:15 - 00:50 The Ambulance
00:50 - 02:20 633 Squadron
02:20 - 03:45 Child's Play
03:45 - 05:20 Kuffs
05:20 - 06:55 A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

Sci Fi

06:20 - 07:10 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:10 - 08:00 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:00 - 08:50 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:50 - 09:40 The Ann Jillian Story
09:40 - 11:10 Dark Storm
11:10 - 12:35 The Angry Red Planet
12:35 - 13:25 X-Factor: Das Unfassbare
13:25 - 14:20 Raumschiff Enterprise
14:20 - 15:15 Raumschiff Enterprise
15:15 - 16:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:05 - 16:55 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:55 - 17:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Jeremiah
19:25 - 20:15 Stargate Kommando SG-1
20:15 - 21:00 Stargate: Atlantis
21:00 - 21:45 Eureka
21:45 - 22:30 Farscape - Verschollen im All
22:30 - 00:00 Velocity Trap
00:00 - 00:45 Stargate: Atlantis
00:45 - 01:30 Eureka
01:30 - 02:20 Farscape - Verschollen im All
02:20 - 03:10 X-Factor: Das Unfassbare
03:10 - 04:00 The Munsters' Revenge
04:00 - 04:50 Raumschiff Enterprise
04:50 - 05:35 Raumschiff Enterprise

ELVIS