Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: per kokat lnb

Super Moderator fillestari's Avatar
    Uploads
    113

per kokat lnb

Pershendetje desha me pyet se cila prej kokave lnb eshte me efikase per nje sinjal me te mire une kam 0.2db ,0.3db,0.6db dhe 0.8db(te montuar).Problemi im eshte se nuk i testoj dot sepse banoj jashte Shqiperise dhe me eshte dashur shume mund me marr leje me e montu parabolen e me u marr vesh me komshijt,keshtu qe s mund me qendru gjat ne tarrace.Parabolen e kam 80cm me motor dhe lnb 0.8db dhe nuk di ta ndroj me ndonje lnb tjeter pasi kam probleme me disa frekuenca ne 7W dhe 26E

Faleminderit

Senior Member
    Uploads
    0

Re: per kokat lnb

Quote Originally Posted by fillestari View Post
    Pershendetje desha me pyet se cila prej kokave lnb eshte me efikase per nje sinjal me te mire une kam 0.2db ,0.3db,0.6db dhe 0.8db(te montuar).Problemi im eshte se nuk i testoj dot sepse banoj jashte Shqiperise dhe me eshte dashur shume mund me marr leje me e montu parabolen e me u marr vesh me komshijt,keshtu qe s mund me qendru gjat ne tarrace.Parabolen e kam 80cm me motor dhe lnb 0.8db dhe nuk di ta ndroj me ndonje lnb tjeter pasi kam probleme me disa frekuenca ne 7W dhe 26E

Faleminderit
    Cuno 0.1DB eshte ok per mu.

Tung!

Uploads
    113

Faleminderit < Pirati > dmth logjika eshte qe sa me e vogel db aq me mire? psh 0.2db

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Per mendimin tim (e kam thene shpesh), ne disa frekuenca persh 1w,7w,26e,8w etj... ne shumicen e rasteve nuk eshte as prob lnb, as prob kokash, thjesht parabola eshte e vogel dhe x sat nuk arrin te mbuloje tamam zonen ku ndodhesh "persh shqiperine/tiranen", ne keshtu rastesh vetem nje parabole minimale 1m, ose max 1.30 te shpeton nje here e mire, ketu tek ne po del ne mode prej vitesh qe shesin parabola te vogla me idene qe eshte me praktike, por une mendoj se kjo praktike eshte e gabuar, njerzit nuk duan te shikojne vetem hb,astra,w2 ato qe kane motora kane interes dhe per te tjera, ndaj shitja e parabolave te medha eshte bere mese e domosdoshme.

Uploads
    113

E drejte qe parabola me e madhe me e mire por ketu ku banoj mezi qe arrita te nxjerr leje per 80cm( keshtu eshte rregulli ketu ploteson nje mal me formular) dhe nuk te lejojne me shume se 80cm,prandaj pyes per lnb se edhe 10% ta rrisi sinjalin per mua eshte sh.mire

Senior Member
    Uploads
    0

Quote Originally Posted by fillestari View Post
    Faleminderit < Pirati > dmth logjika eshte qe sa me e vogel db aq me mire? psh 0.2db
    Po normal,por duhet me dit se pjesa me e madhe e LNB jan fals,SHKRUJN 0.2DB DHE JANE 0.12DB,duhet me marr ndonji lnb te testum.

Tung!

Contributing Member
    Uploads
    0

pershendetie, un kam parabol 120 cm me pare kisha te montuar nje lnb 0.1DB dhe kisha problem me sinjalin sidomos ne w16 e ne satelitin e thorit, e nederova dhe i vura nje lnb 0.2 DB humax dhe sinjali u perfocua dhe me shum, por dua te tyhem qe varet shum dhe nga zona se ku jeton ky eshte mendimi im

Uploads
    113

Sa per informacion

Arita te nderroj koken lnb vendosa 0.2db dhe rezultati ishte i kenaqshem.Pati nje ngritje te sinjalit rreth 30% me shume ne ato frekuenca qe isha 30% shkova 60%, rritje te ndjeshme te sinjalit paten edhe ato frekuenca me SR te vogel si psh(10950 h 2170) etj

Faleminderit

Senior Member Pirro's Avatar
    Uploads
    1

Siē duket duhet ta kenė mbushur me ar tė kulluar 24 karatėsh! Provo ta peshosh se s'i dihet...

Uploads
    113

Ndoshta me flori se kane mbushur,por ka edhe raste kur teneqja mund te jete me e cmuar se vete ari (eshte flori e shkuar floririt....). Po ta vesh re temen jam une ai qe ka kerkuar ndihme dhe ne baze te sugjerimeve qe me dhane anetaret e nderuar te ketij forumi,veprova dhe pata ate rezultat qe pata.Une nuk di shume gjera prandaj kam vene ate emer qe kam,por nga natyra jam fort i ndershem ne radhe te pare me vehten e pastaj me te tjeret dhe duke ditur qe ky forum eshte serioz perpiqem te jem akoma dhe me i ndershem

te mira

PS;Nuk kam hyre ketu per me shit mend por per me nxe

Page 1 of 2 12 LastLast