Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: per kokat lnb

 1. #1
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  per kokat lnb

  Pershendetje desha me pyet se cila prej kokave lnb eshte me efikase per nje sinjal me te mire une kam 0.2db ,0.3db,0.6db dhe 0.8db(te montuar).Problemi im eshte se nuk i testoj dot sepse banoj jashte Shqiperise dhe me eshte dashur shume mund me marr leje me e montu parabolen e me u marr vesh me komshijt,keshtu qe s mund me qendru gjat ne tarrace.Parabolen e kam 80cm me motor dhe lnb 0.8db dhe nuk di ta ndroj me ndonje lnb tjeter pasi kam probleme me disa frekuenca ne 7W dhe 26E

  Faleminderit

 2. #2
  Senior Member
  Join Date
  27-01-2009
  Posts
  221
  Uploads
  0

  Re: per kokat lnb

  Quote Originally Posted by fillestari View Post
  Pershendetje desha me pyet se cila prej kokave lnb eshte me efikase per nje sinjal me te mire une kam 0.2db ,0.3db,0.6db dhe 0.8db(te montuar).Problemi im eshte se nuk i testoj dot sepse banoj jashte Shqiperise dhe me eshte dashur shume mund me marr leje me e montu parabolen e me u marr vesh me komshijt,keshtu qe s mund me qendru gjat ne tarrace.Parabolen e kam 80cm me motor dhe lnb 0.8db dhe nuk di ta ndroj me ndonje lnb tjeter pasi kam probleme me disa frekuenca ne 7W dhe 26E

  Faleminderit
  Cuno 0.1DB eshte ok per mu.


  Tung!

 3. #3
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: per kokat lnb

  Faleminderit < Pirati > dmth logjika eshte qe sa me e vogel db aq me mire? psh 0.2db

 4. #4
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: per kokat lnb

  Per mendimin tim (e kam thene shpesh), ne disa frekuenca persh 1w,7w,26e,8w etj... ne shumicen e rasteve nuk eshte as prob lnb, as prob kokash, thjesht parabola eshte e vogel dhe x sat nuk arrin te mbuloje tamam zonen ku ndodhesh "persh shqiperine/tiranen", ne keshtu rastesh vetem nje parabole minimale 1m, ose max 1.30 te shpeton nje here e mire, ketu tek ne po del ne mode prej vitesh qe shesin parabola te vogla me idene qe eshte me praktike, por une mendoj se kjo praktike eshte e gabuar, njerzit nuk duan te shikojne vetem hb,astra,w2 ato qe kane motora kane interes dhe per te tjera, ndaj shitja e parabolave te medha eshte bere mese e domosdoshme.

 5. #5
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: per kokat lnb

  E drejte qe parabola me e madhe me e mire por ketu ku banoj mezi qe arrita te nxjerr leje per 80cm( keshtu eshte rregulli ketu ploteson nje mal me formular) dhe nuk te lejojne me shume se 80cm,prandaj pyes per lnb se edhe 10% ta rrisi sinjalin per mua eshte sh.mire

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  27-01-2009
  Posts
  221
  Uploads
  0

  Re: per kokat lnb

  Quote Originally Posted by fillestari View Post
  Faleminderit < Pirati > dmth logjika eshte qe sa me e vogel db aq me mire? psh 0.2db
  Po normal,por duhet me dit se pjesa me e madhe e LNB jan fals,SHKRUJN 0.2DB DHE JANE 0.12DB,duhet me marr ndonji lnb te testum.

  Tung!

 7. #7
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: per kokat lnb

  pershendetie, un kam parabol 120 cm me pare kisha te montuar nje lnb 0.1DB dhe kisha problem me sinjalin sidomos ne w16 e ne satelitin e thorit, e nederova dhe i vura nje lnb 0.2 DB humax dhe sinjali u perfocua dhe me shum, por dua te tyhem qe varet shum dhe nga zona se ku jeton ky eshte mendimi im

 8. #8
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: per kokat lnb

  Sa per informacion

  Arita te nderroj koken lnb vendosa 0.2db dhe rezultati ishte i kenaqshem.Pati nje ngritje te sinjalit rreth 30% me shume ne ato frekuenca qe isha 30% shkova 60%, rritje te ndjeshme te sinjalit paten edhe ato frekuenca me SR te vogel si psh(10950 h 2170) etj

  Faleminderit

 9. #9
  Senior Member Pirro's Avatar
  Join Date
  04-10-2006
  Location
  Rishikesh - India
  Posts
  125
  Uploads
  1

  Re: per kokat lnb

  Siē duket duhet ta kenė mbushur me ar tė kulluar 24 karatėsh! Provo ta peshosh se s'i dihet...

 10. #10
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: per kokat lnb

  Ndoshta me flori se kane mbushur,por ka edhe raste kur teneqja mund te jete me e cmuar se vete ari (eshte flori e shkuar floririt....). Po ta vesh re temen jam une ai qe ka kerkuar ndihme dhe ne baze te sugjerimeve qe me dhane anetaret e nderuar te ketij forumi,veprova dhe pata ate rezultat qe pata.Une nuk di shume gjera prandaj kam vene ate emer qe kam,por nga natyra jam fort i ndershem ne radhe te pare me vehten e pastaj me te tjeret dhe duke ditur qe ky forum eshte serioz perpiqem te jem akoma dhe me i ndershem

  te mira

  PS;Nuk kam hyre ketu per me shit mend por per me nxe

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •