Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Hivion 100 xii

 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  30-06-2006
  Posts
  426
  Uploads
  8

  Hivion 100 xii

  a ka ndonjeri ndonje ide per hivion 100 XII se me cilin nga serite e hivionve eshte i njejti ky aprat, pasi pashe ne seksionin per HV dhe nuk gjeta ndonnje gje te sakte.

 2. #2
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by pigeone View Post
  a ka ndonjeri ndonje ide per hivion 100 XII se me cilin nga serite e hivionve eshte i njejti ky aprat, pasi pashe ne seksionin per HV dhe nuk gjeta ndonnje gje te sakte.
  shkruaj te dhenat SW-HW, dhe pastaj te shohim ka apo ska por hivionet e kane pak te komplikuar identifikimin prandaj ske gjetur gje.

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  30-06-2006
  Posts
  426
  Uploads
  8

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  shkruaj te dhenat SW-HW, dhe pastaj te shohim ka apo ska por hivionet e kane pak te komplikuar identifikimin prandaj ske gjetur gje.
  Te dhenat e hivionit qe kam jane:
  Model 07E0A146
  H/W version 1.16.00
  S/W version 1.08.0A

 4. #4
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by pigeone View Post
  Te dhenat e hivionit qe kam jane:
  Model 07E0A146
  H/W version 1.16.00
  S/W version 1.08.0A
  Merri shoku. Ky eshte softi i modelit te hivionit qe ke. Proceduren e ka keshtu;
  1- i hedh njehere clen bin qe i fshin softin aktual qe ka.
  2- pastaj hidhi softin qe te postova.
  3- pastaj hidhi nje softcam per kodet, ose po te duash futi edhe manualisht.
  ketu ke te postuar emu upgrade nqs.dekoderi ska usb, keshtu qe te duhet ta kryesh operacionin me kabell rs232, plus pastaj ke dreamloader qe sherben per ti hedhur softcamin, gjithmone me rs232. Uroj te mbarosh pune me keto. Po pate probleme me njofto.

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  30-06-2006
  Posts
  426
  Uploads
  8

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  Merri shoku. Ky eshte softi i modelit te hivionit qe ke. Proceduren e ka keshtu;
  1- i hedh njehere clen bin qe i fshin softin aktual qe ka.
  2- pastaj hidhi softin qe te postova.
  3- pastaj hidhi nje softcam per kodet, ose po te duash futi edhe manualisht.
  ketu ke te postuar emu upgrade nqs.dekoderi ska usb, keshtu qe te duhet ta kryesh operacionin me kabell rs232, plus pastaj ke dreamloader qe sherben per ti hedhur softcamin, gjithmone me rs232. Uroj te mbarosh pune me keto. Po pate probleme me njofto.
  Pershendetje. Gjate marrjes se clen bin mu bllokua dhe me pulson dritra e kuqe.

 6. #6
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by pigeone View Post
  Pershendetje. Gjate marrjes se clen bin mu bllokua dhe me pulson dritra e kuqe.
  do te thote qe dekoderi eshte pa program, eshte si puna e celularit kur ska karte brenda dhe shapet menuja. Tani hidhi softin, por nuk me the dekoderi yt ka porte usb apo jo, sepse clen bin sherben kur perdor rs232 null modem. Nqfs. operacionin e ke bere me kabull rs232 je ne rregull, bej vetem kujdes tek koha kur i ben off-on dekoderit nga pas kur ti hedhesh softin, pasi kete veprim duhet ta besh ne nje hark kohor prej 2 sekondash dhe ke per te pare qe tek loaderi do filloje te mbushet vija blu deri ne fund. Provoje disa here derisa ta kapesh.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  30-06-2006
  Posts
  426
  Uploads
  8

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  do te thote qe dekoderi eshte pa program, eshte si puna e celularit kur ska karte brenda dhe shapet menuja. Tani hidhi softin, por nuk me the dekoderi yt ka porte usb apo jo, sepse clen bin sherben kur perdor rs232 null modem. Nqfs. operacionin e ke bere me kabull rs232 je ne rregull, bej vetem kujdes tek koha kur i ben off-on dekoderit nga pas kur ti hedhesh softin, pasi kete veprim duhet ta besh ne nje hark kohor prej 2 sekondash dhe ke per te pare qe tek loaderi do filloje te mbushet vija blu deri ne fund. Provoje disa here derisa ta kapesh.
  Jo nuk eshte me USB, me kabell ia hodha clen bin.Nuk te thashe qe eshte me dy vende carte, mbase eshte 160Z5_2CAS.

 8. #8
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by pigeone View Post
  Jo nuk eshte me USB, me kabell ia hodha clen bin.
  ok. tani hidhi softin dhe loja mbaroi

 9. #9
  Senior Member
  Join Date
  30-06-2006
  Posts
  426
  Uploads
  8

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  ok. tani hidhi softin dhe loja mbaroi
  nuk e di nese e lexove por nuk te kam thene qe eshte me dy vende kartash dhe mos ndonje model tjeter, po celsat si futen me dore.

 10. #10
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Ēte duhet ty..
  Posts
  1,396
  Uploads
  17

  Re: Hivion 100 xii

  Quote Originally Posted by pigeone View Post
  nuk e di nese e lexove por nuk te kam thene qe eshte me dy vende kartash dhe mos ndonje model tjeter, po celsat si futen me dore.
  modeli qe ke ti e kam parasysh si eshte por ska shume rendesi. Nje gje te mire kane hivionet, qe kartat e DGA i lexojne mire dhe pa ngecje. Aktivizimin e emu duhet te jete SHTYP-MENU-STB SETING-1234 PASTAJ. Atje pastaj i ti tregon vete opcionet. Nejse mund ti hedhesh edhe kete softcam qe po te dergoj. e ke me thjeshte.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Hivion
  By bajern in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 24-11-2009, 14:18:42
 2. hivion
  By balaku in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 04-08-2009, 08:32:17
 3. Help for Hivion Z3 CAS
  By pierrotloch in forum HIVION
  Replies: 4
  Last Post: 01-07-2008, 19:23:55
 4. Update Hivion softcam 17.05.08.
  By pola0 in forum HIVION
  Replies: 3
  Last Post: 26-06-2008, 21:37:56
 5. plz help on Hivion
  By kasa2000 in forum General Discussions: Conditional Access Systems, Encryption and Keys
  Replies: 1
  Last Post: 19-02-2008, 10:52:26

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •