Premiere listings 23-03-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite broadcasts and you need to subscribe to the Premiere service to watch them.


####################################


Premiere 1


06:35 - 08:05 Save the Last Dance 2
08:05 - 09:30 Homie Spumoni - Mein anderes Ich
09:30 - 11:05 Accepted
11:05 - 12:45 Cold Prey - Eiskalter Tod
12:45 - 15:25 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
15:25 - 16:50 Mittagspause
16:50 - 18:30 .45
18:30 - 19:55 Surf's Up
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Wintersonnenwende
21:55 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 00:20 Stardust
00:20 - 02:00 The Gravedancers
02:00 - 04:40 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
04:40 - 06:20 Wintersonnenwende

Premiere 2

07:35 - 09:05 Save the Last Dance 2
09:05 - 10:30 Homie Spumoni - Mein anderes Ich
10:30 - 12:05 Accepted
12:05 - 13:45 Cold Prey - Eiskalter Tod
13:45 - 16:20 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
16:20 - 17:50 Mittagspause
17:50 - 19:30 .45
19:30 - 20:55 Surf's Up
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:55 Wintersonnenwende
22:55 - 23:10 Inside Premiere
23:10 - 01:20 Stardust
01:20 - 03:00 The Gravedancers
03:00 - 05:40 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
05:40 - 07:20 Wintersonnenwende

Premiere 3

07:25 - 09:20 Black Snake Moan
09:20 - 11:15 The Heartbreak Kid
11:15 - 12:50 Der Mord an Prinzessin Diana
12:50 - 14:40 Enchanted
14:40 - 16:15 Rush Hour 3
16:15 - 17:50 Are We Done Yet?
17:50 - 19:45 The Bourne Ultimatum
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 22:05 Ein Schatz zum Verlieben
22:05 - 22:10 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
22:10 - 00:05 The Heartbreak Kid
00:05 - 01:35 Rush Hour 3
01:35 - 03:05 American Pie präsentiert: Die College-Clique
03:05 - 04:55 Ein Schatz zum Verlieben
04:55 - 06:35 The Lookout

Premiere 4

06:15 - 07:40 Ein Freund von mir
07:40 - 09:15 Deck the Halls
09:15 - 10:50 Krumme Geschäfte
10:50 - 12:20 Mr Bean's Holiday
12:20 - 14:15 Fracture
14:15 - 15:45 Chupacabra: Dark Seas
15:45 - 17:40 Das wilde Leben
17:40 - 19:55 Little Children
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:00 24
21:00 - 21:45 Supernatural
21:45 - 22:35 Supernatural
22:35 - 00:40 The Brave One
00:40 - 02:25 Saw III
02:25 - 04:00 Die Fährte des Grauens
04:00 - 06:00 The Brave One

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 Stiefbrüder
06:30 - 08:05 Doomsday - Tag der Rache
06:30 - 08:30 Blade Runner: the Final Cut
07:00 - 08:30 Stiefbrüder
07:00 - 08:40 Die Welle
07:45 - 09:15 Redbelt
08:00 - 10:00 Blade Runner: the Final Cut
08:30 - 10:00 Stiefbrüder
08:30 - 10:05 Doomsday - Tag der Rache
09:00 - 10:30 Stiefbrüder
09:00 - 10:40 Die Welle
09:00 - 11:00 Blade Runner: the Final Cut
09:45 - 11:15 Redbelt
10:30 - 12:00 Stiefbrüder
10:30 - 12:05 Doomsday - Tag der Rache
10:30 - 12:30 Blade Runner: the Final Cut
11:00 - 12:30 Stiefbrüder
11:00 - 12:35 Doomsday - Tag der Rache
11:00 - 12:40 Die Welle
11:00 - 13:00 Blade Runner: the Final Cut
11:30 - 13:30 Blade Runner: the Final Cut
11:45 - 13:15 Redbelt
12:30 - 14:00 Stiefbrüder
12:30 - 14:00 Redbelt
12:30 - 14:05 Doomsday - Tag der Rache
12:30 - 14:10 Die Welle
13:00 - 14:30 Stiefbrüder
13:00 - 14:35 Doomsday - Tag der Rache
13:00 - 14:40 Die Welle
13:00 - 15:00 Blade Runner: the Final Cut
13:30 - 15:30 Blade Runner: the Final Cut
13:45 - 15:15 Redbelt
14:00 - 16:00 Blade Runner: the Final Cut
14:30 - 16:00 Stiefbrüder
14:30 - 16:00 Redbelt
14:30 - 16:05 Doomsday - Tag der Rache
14:30 - 16:10 Die Welle
15:00 - 16:30 Stiefbrüder
15:00 - 16:35 Doomsday - Tag der Rache
15:00 - 16:40 Die Welle
15:30 - 17:30 Blade Runner: the Final Cut
15:45 - 17:15 Redbelt
16:00 - 18:00 Blade Runner: the Final Cut
16:30 - 18:00 Stiefbrüder
16:30 - 18:00 Redbelt
16:30 - 18:05 Doomsday - Tag der Rache
16:30 - 18:10 Die Welle
16:30 - 18:30 Blade Runner: the Final Cut
17:00 - 18:30 Stiefbrüder
17:00 - 18:35 Doomsday - Tag der Rache
17:00 - 18:40 Die Welle
17:45 - 19:15 Redbelt
18:00 - 20:00 Blade Runner: the Final Cut
18:30 - 20:00 Stiefbrüder
18:30 - 20:00 Redbelt
18:30 - 20:05 Doomsday - Tag der Rache
18:30 - 20:10 Die Welle
18:30 - 20:30 Blade Runner: the Final Cut
19:00 - 20:30 Stiefbrüder
19:00 - 20:35 Doomsday - Tag der Rache
19:00 - 21:00 Blade Runner: the Final Cut
20:15 - 20:55 24
20:30 - 22:00 Stiefbrüder
20:30 - 22:00 Redbelt
20:30 - 22:05 Doomsday - Tag der Rache
20:30 - 22:10 Die Welle
20:30 - 22:30 Blade Runner: the Final Cut
21:00 - 22:30 Stiefbrüder
21:00 - 22:35 Doomsday - Tag der Rache
21:00 - 23:00 Blade Runner: the Final Cut
21:15 - 21:55 24
21:30 - 23:30 Blade Runner: the Final Cut
22:30 - 00:00 Stiefbrüder
22:30 - 00:00 Redbelt
22:30 - 00:05 Doomsday - Tag der Rache
22:30 - 00:10 Die Welle
23:00 - 00:30 Stiefbrüder
23:00 - 00:35 Doomsday - Tag der Rache
23:00 - 01:00 Blade Runner: the Final Cut
23:15 - 00:55 Die Welle
23:30 - 00:55 Anaconda: Offspring
00:00 - 02:00 Blade Runner: the Final Cut
00:30 - 02:00 Stiefbrüder
00:30 - 02:05 Doomsday - Tag der Rache
01:00 - 02:30 Stiefbrüder
01:15 - 02:55 Die Welle
01:30 - 02:55 Anaconda: Offspring
01:30 - 03:30 Blade Runner: the Final Cut
02:30 - 04:00 Stiefbrüder
02:30 - 04:05 Doomsday - Tag der Rache
02:30 - 04:30 Blade Runner: the Final Cut
03:00 - 04:30 Stiefbrüder
03:15 - 04:55 Die Welle
03:45 - 05:15 Redbelt

Premiere Filmclassics

07:55 - 09:35 Der Club der Kannibalen
09:35 - 11:20 It Could Happen to You
11:20 - 12:50 Trespassing
12:50 - 15:10 Hook
15:10 - 16:45 Ghost in the Machine
16:45 - 18:20 Road Party
18:20 - 19:55 Gefangen im Bermuda-Dreieck
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 It Could Happen to You
21:55 - 23:25 Retroactive
23:25 - 01:00 Vindicator
01:00 - 02:40 Der Skipper
02:40 - 04:40 Unforgettable
04:40 - 06:50 An Officer and a Gentleman

Premiere Filmfest

06:00 - 07:40 Tosca
07:40 - 09:10 The Day the Earth Stood Still
09:10 - 11:05 Once Around
11:05 - 13:00 Ich habe Angst
13:00 - 14:40 A Walk in the Clouds
14:40 - 16:25 Arch of Triumph
16:25 - 18:00 The Man Between
18:00 - 19:55 The Fabulous Baker Boys
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:00 Me Myself I
22:00 - 00:05 Clockers
00:05 - 01:25 Ein Toter hing im Netz
01:25 - 03:10 Lisztomania
03:10 - 04:25 Dangerous Mission
04:25 - 06:45 La Luna

MGM

06:10 - 07:35 It Takes Two
07:35 - 09:15 Dirt
09:15 - 10:40 Jimmy und die Piraten
10:40 - 12:10 Cheech & Chong's The Corsican Brothers
12:10 - 13:40 Danielle Steel: Abschied von St. Petersburg
13:40 - 15:10 Danielle Steel: Abschied von St. Petersburg
15:10 - 16:45 Moving Target
16:45 - 18:45 Die Axt
18:45 - 20:15 Young Billy Young
20:15 - 22:05 The Long Goodbye
22:05 - 00:15 The Devil's Brigade
00:15 - 01:45 Vigilante Force
01:45 - 03:10 Ghost Town
03:10 - 05:00 Evidence of Blood
05:00 - 06:30 Miracle Beach - Sonne, Sex und 1000 Träume

Sci Fi

06:00 - 06:50 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
06:50 - 07:40 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:40 - 08:30 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:30 - 09:20 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
09:20 - 10:55 Todes-Date
10:55 - 12:35 Wing Commander
12:35 - 13:25 Beastmaster - Herr der Wildnis
13:25 - 14:20 Raumschiff Enterprise
14:20 - 15:15 The Night of the Grizzly
15:15 - 16:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:05 - 16:55 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:55 - 17:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Jeremiah
19:25 - 20:15 Final Descent
20:15 - 21:00 Painkiller Jane
21:00 - 21:45 Eureka
21:45 - 22:30 Farscape - Verschollen im All
22:30 - 00:00 Bone Snatcher - Das Grauen wartet in der Wüste
00:00 - 00:50 Painkiller Jane
00:50 - 01:35 Eureka
01:35 - 02:25 Farscape - Verschollen im All
02:25 - 03:10 Beastmaster - Herr der Wildnis
03:10 - 04:00 T J Hooker
04:00 - 04:45 Raumschiff Enterprise
04:45 - 05:30 The Night of the Grizzly

ELVIS