Premiere listings 24-03-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite broadcasts and you need to subscribe to the Premiere service to watch them.


####################################


Premiere 1


06:20 - 07:40 In einem Land vor unserer Zeit: Auf der Suche nach dem Beerental
07:40 - 09:10 Surf's Up
09:10 - 10:55 Disturbia
10:55 - 13:05 Stardust
13:05 - 15:10 Atonement
15:10 - 17:00 The Kingdom
17:00 - 18:25 Beneath - Das Grauen lebt unter der Erde
18:25 - 19:55 Lions for Lambs
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 Premonition
21:50 - 22:05 Inside Premiere
22:05 - 23:50 Disturbia
23:50 - 01:40 Halloween
01:40 - 03:30 1408
03:30 - 05:25 Firehouse Dog
05:25 - 07:30 The Namesake

Premiere 2

07:20 - 08:40 In einem Land vor unserer Zeit: Auf der Suche nach dem Beerental
08:40 - 10:10 Surf's Up
10:10 - 11:55 Disturbia
11:55 - 14:05 Stardust
14:05 - 16:10 Atonement
16:10 - 18:00 The Kingdom
18:00 - 19:25 Beneath - Das Grauen lebt unter der Erde
19:25 - 20:55 Lions for Lambs
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:50 Premonition
22:50 - 23:05 Inside Premiere
23:05 - 00:50 Disturbia
00:50 - 02:40 Halloween
02:40 - 04:30 1408
04:30 - 06:25 Firehouse Dog

Premiere 3

06:35 - 08:05 Save the Last Dance 2
08:05 - 09:30 Homie Spumoni - Mein anderes Ich
09:30 - 11:05 Accepted
11:05 - 12:45 Cold Prey - Eiskalter Tod
12:45 - 15:25 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
15:25 - 16:50 Mittagspause
16:50 - 18:30 .45
18:30 - 19:55 Surf's Up
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:55 Wintersonnenwende
21:55 - 22:10 Inside Premiere
22:10 - 00:20 Stardust
00:20 - 02:00 The Gravedancers
02:00 - 04:40 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
04:40 - 06:20 Wintersonnenwende

Premiere 4

06:00 - 08:10 Sie waren Helden
08:10 - 09:50 Die Freunde des Bräutigams
09:50 - 11:25 Charlotte's Web
11:25 - 13:50 Babel
13:50 - 15:20 Angeklagt: Der Kampf einer Tochter
15:20 - 17:05 Arthur and the Invisibles
17:05 - 18:20 Queer Duck: Der Film
18:20 - 19:55 The Marine
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:35 Transformers
22:35 - 00:25 Sunshine
00:25 - 02:05 Next
02:05 - 03:35 Black Christmas
03:35 - 05:20 The Grudge 2
05:20 - 06:50 Body Armor

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 Stiefbrüder
06:30 - 08:05 Doomsday - Tag der Rache
06:30 - 08:10 Die Welle
06:30 - 08:30 Blade Runner: the Final Cut
07:00 - 08:30 Stiefbrüder
07:30 - 08:45 Saw IV
08:00 - 10:00 Blade Runner: the Final Cut
08:30 - 10:00 Stiefbrüder
08:30 - 10:05 Doomsday - Tag der Rache
08:30 - 10:10 Die Welle
09:00 - 10:30 Stiefbrüder
09:00 - 11:00 Blade Runner: the Final Cut
09:15 - 10:30 Saw IV
10:30 - 12:00 Stiefbrüder
10:30 - 12:05 Doomsday - Tag der Rache
10:30 - 12:10 Die Welle
10:30 - 12:30 Blade Runner: the Final Cut
11:00 - 12:15 Saw IV
11:00 - 12:30 Stiefbrüder
11:00 - 12:35 Doomsday - Tag der Rache
11:00 - 12:40 Die Welle
11:00 - 13:00 Blade Runner: the Final Cut
11:30 - 13:30 Blade Runner: the Final Cut
11:45 - 13:00 Saw IV
12:30 - 14:00 Stiefbrüder
12:30 - 14:05 Doomsday - Tag der Rache
12:30 - 14:10 Die Welle
12:45 - 14:00 Saw IV
13:00 - 14:30 Stiefbrüder
13:00 - 14:35 Doomsday - Tag der Rache
13:00 - 14:40 Die Welle
13:00 - 15:00 Blade Runner: the Final Cut
13:30 - 14:45 Saw IV
13:30 - 15:30 Blade Runner: the Final Cut
14:00 - 16:00 Blade Runner: the Final Cut
14:30 - 15:45 Saw IV
14:30 - 16:00 Stiefbrüder
14:30 - 16:05 Doomsday - Tag der Rache
14:30 - 16:10 Die Welle
15:00 - 16:30 Stiefbrüder
15:00 - 16:35 Doomsday - Tag der Rache
15:00 - 16:40 Die Welle
15:15 - 16:30 Saw IV
15:30 - 17:30 Blade Runner: the Final Cut
16:00 - 18:00 Blade Runner: the Final Cut
16:15 - 17:30 Saw IV
16:30 - 18:00 Stiefbrüder
16:30 - 18:05 Doomsday - Tag der Rache
16:30 - 18:10 Die Welle
16:30 - 18:30 Blade Runner: the Final Cut
17:00 - 18:15 Saw IV
17:00 - 18:30 Stiefbrüder
17:00 - 18:35 Doomsday - Tag der Rache
17:00 - 18:40 Die Welle
18:00 - 19:15 Saw IV
18:00 - 20:00 Blade Runner: the Final Cut
18:30 - 20:00 Stiefbrüder
18:30 - 20:05 Doomsday - Tag der Rache
18:30 - 20:10 Die Welle
18:30 - 20:30 Blade Runner: the Final Cut
18:45 - 20:00 Saw IV
19:00 - 20:30 Stiefbrüder
19:00 - 20:35 Doomsday - Tag der Rache
19:00 - 20:40 Die Welle
19:00 - 21:00 Blade Runner: the Final Cut
20:15 - 20:55 24
20:30 - 21:45 Saw IV
20:30 - 22:00 Stiefbrüder
20:30 - 22:05 Doomsday - Tag der Rache
20:30 - 22:10 Die Welle
20:30 - 22:30 Blade Runner: the Final Cut
21:00 - 22:30 Stiefbrüder
21:00 - 22:35 Doomsday - Tag der Rache
21:00 - 22:40 Die Welle
21:00 - 23:00 Blade Runner: the Final Cut
21:15 - 21:55 24
21:30 - 23:30 Blade Runner: the Final Cut
22:15 - 23:30 Saw IV
22:30 - 00:00 Stiefbrüder
22:30 - 00:05 Doomsday - Tag der Rache
22:30 - 00:10 Die Welle
23:00 - 00:30 Stiefbrüder
23:00 - 00:35 Doomsday - Tag der Rache
23:00 - 00:40 Die Welle
23:00 - 01:00 Blade Runner: the Final Cut
23:30 - 00:55 Anaconda: Offspring
00:00 - 01:15 Saw IV
00:00 - 02:00 Blade Runner: the Final Cut
00:30 - 02:00 Stiefbrüder
00:30 - 02:05 Doomsday - Tag der Rache
00:30 - 02:10 Die Welle
01:00 - 02:30 Stiefbrüder
01:30 - 02:55 Anaconda: Offspring
01:30 - 03:30 Blade Runner: the Final Cut
02:30 - 04:00 Stiefbrüder
02:30 - 04:05 Doomsday - Tag der Rache
02:30 - 04:10 Die Welle
02:30 - 04:30 Blade Runner: the Final Cut
03:00 - 04:30 Stiefbrüder
03:45 - 05:00 Saw IV

Premiere Filmclassics

06:50 - 08:20 Thumbelina
08:20 - 09:55 The Colony
09:55 - 11:20 The Pest
11:20 - 12:55 Retroactive
12:55 - 14:35 Der Skipper
14:35 - 16:05 Hellraiser: Hellseeker
16:05 - 18:05 Waiting to Exhale
18:05 - 19:55 Oscar
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Too Hot to Handle
22:10 - 23:35 The Pest
23:35 - 01:30 Unforgettable
01:30 - 03:00 Dot the i
03:00 - 04:30 Serpent's Lair
04:30 - 06:15 Out of Time

Premiere Filmfest

06:45 - 09:15 The Stranger
09:15 - 11:15 Jude
11:15 - 13:00 Me Myself I
13:00 - 14:30 Unstrung Heroes
14:30 - 16:30 Where the Heart Is
16:30 - 18:20 Goya's Ghosts
18:20 - 19:55 The Fountain
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 The Big Heat
21:45 - 23:25 The Other
23:25 - 01:20 Water
01:20 - 03:20 Jude
03:20 - 05:15 Once Around
05:15 - 07:05 Great Expectations

MGM

06:30 - 08:10 Pieces of Dreams
08:10 - 09:40 Die Brücke im Dschungel
09:40 - 11:35 The Happy Ending
11:35 - 13:35 Die Axt
13:35 - 15:20 Duel at Diablo
15:20 - 17:00 The Party
17:00 - 18:36 Ein Tag im April
18:36 - 20:15 A Stranger Waits
20:15 - 22:16 Verflucht, verdammt und Halleluja
22:16 - 00:15 Salvador
00:15 - 01:40 Bulletproof
01:40 - 03:15 In the Arms of a Killer
03:15 - 04:45 Shark!
04:45 - 06:15 Teen Wolf II

Sci Fi

06:55 - 07:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:45 - 08:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:35 - 09:25 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
09:25 - 10:15 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
10:15 - 11:45 Bone Snatcher - Das Grauen wartet in der Wüste
11:45 - 12:35 Jeremiah
12:35 - 13:25 Beastmaster - Herr der Wildnis
13:25 - 14:20 Raumschiff Enterprise
14:20 - 15:15 The Night of the Grizzly
15:15 - 16:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:05 - 16:55 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:55 - 17:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Jeremiah
19:25 - 20:15 Stargate Kommando SG-1
20:15 - 21:00 Painkiller Jane
21:00 - 21:45 Eureka
21:45 - 22:30 Farscape - Verschollen im All
22:30 - 00:00 Empire of the Ants
00:00 - 00:50 Painkiller Jane
00:50 - 01:35 Eureka
01:35 - 02:25 Farscape - Verschollen im All
02:25 - 03:10 Beastmaster - Herr der Wildnis
03:10 - 04:00 Fantasy Island
04:00 - 04:50 Raumschiff Enterprise
04:50 - 05:35 The Night of the Grizzly

ELVIS