Results 1 to 9 of 9

Thread: Si mund ti bej rip filmave qe shoh ne tv me sat ose me aparat toksor?

Senior Member flor1's Avatar
    Uploads
    1

Si mund ti bej rip filmave qe shoh ne tv me sat ose me aparat toksor?

si mund te kopjoj filmat qe japin ne tv me kompjuter nqs kam nje aparat sat ose toksor.?

Senior Member inxhinieri's Avatar
    Uploads
    2

Re: Si mund ti bej rip filmave qe shoh ne tv me sat ose me aparat toksor?

Te duhet nje si kjo ketu ose si kjo ketu

Gjithe te mirat

Contributing Member xaku86's Avatar
    Uploads
    2

Quote Originally Posted by flor1 View Post
    si mund te kopjoj filmat qe japin ne tv me kompjuter nqs kam nje aparat sat ose toksor.?
    duhet te kesh nje kart televizive analoge pci ose usb ne kompjuterin tend dhe ta lidhesh aparatin me hyrjet e kartes televizive qe jan s-video ose composite(rgb) dhe me program ose ate qe ka karta vet ose ndonje tjeter un per vete perdor ulead video studio per mu esht shum i mir

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

persh...
    deri ne sa ore mund te rregjistrosh me karte televizive ne x kanal? eshte me apo pa limit koha e (rec) ? dhe ka ndonje cilesi regjistrimi? e regjistron ne version origjinal te figures dhe zerit

→→→Admin←←← Fiku75's Avatar
    Uploads
    39

Quote Originally Posted by SkinArt View Post
    persh...
    deri ne sa ore mund te rregjistrosh me karte televizive ne x kanal? eshte me apo pa limit koha e (rec) ? dhe ka ndonje cilesi regjistrimi? e regjistron ne version origjinal te figures dhe zerit
    -menyrat i zgjedh ti vet ne i do ne avi puro atehere duhet te kesh hard disk te madh se psh. nje 30 min te ze gati 20gb. ky eshte versioni origjinal dmth i pa kompresuar nga asnje software/hardware.
    -nese do mpeg2 qe zgjedh shumica e perdoruesve ka kualitet te mire dhe nuk ze vend, psh 30 min rreth 400mb.
    -nese do mpeg4 dmth xvid ose divx duhet te kesh pc te fuqishem per konvertimin e filmit dhe ze me pak vend psh 30 min rreth200mb.

un psh kam pas perdorur skystar2 dhe progdvb dhe rregjistroja ne mpeg2 qe eshte dhe qualiteti i nje dvd per tu kuptuar me qarte dhe isha shume i kenaqur.

ndersa ne rastin tend te duhet ato skedat e thithjes video qe te kane sygjeruar shoket e tjere me lart.
    cdo gje varet se per fare e do ti, dhe cilesia dhe marka, sepse ka dhe skeda thithje video ca barake kineze ne shitje ne ebay qe sbejne nje lek.
    ka dhe pinnacle qe eshte nje skede zonje. por si gjithmone zonjat e duan ta kesh xhepin me lek.

un psh para disa vitesh kur konvertoja dasmat nga kaseta ne dvd perdorja nje skede profesjonale miro video me konvertim real, dmth nuk kishte nevoje fluksi video tu perpunonte nga procesori i pc me pas sepse u perpunonte ndersa thithej direkt nga skeda, por po flasim per skeda te kushtueshme. dhe kursimi ishte qe mbasi mbaronte kaseta nxirrje dvd te mbaruar. kurse me skede normale duhej te konvertoje ne pc filmin e thithur.

se mos harroj ne pc duhet te kesh hard disk te pakten ata 133 ose me mire sata 150. flas per ekonomiket se pastaj ka dhe sata 300 etj.
    ty te duhet nje fluks te pakten 22mb/sec dhe hardisku ata 133 e ben shume mire kte pune po te jete i mire i deframentuar dhe me hapesire jo gati i mbushur plot dmth, por kryesorja eshte te jete i deframentuar perpara se te fillosh pune me thithjen e videove.

New Member
    Uploads
    0

Bej search ne ebay me kete "USB DVR CCTV Video Audio Capture Recorder Adapter"
    i gjen shume me lire

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Quote Originally Posted by fiku75 View Post
    -menyrat i zgjedh ti vet ne i do ne avi puro atehere duhet te kesh hard disk te madh se psh. nje 30 min te ze gati 20gb. ky eshte versioni origjinal dmth i pa kompresuar nga asnje software/hardware.
    -nese do mpeg2 qe zgjedh shumica e perdoruesve ka kualitet te mire dhe nuk ze vend, psh 30 min rreth 400mb.
    -nese do mpeg4 dmth xvid ose divx duhet te kesh pc te fuqishem per konvertimin e filmit dhe ze me pak vend psh 30 min rreth200mb.

un psh kam pas perdorur skystar2 dhe progdvb dhe rregjistroja ne mpeg2 qe eshte dhe qualiteti i nje dvd per tu kuptuar me qarte dhe isha shume i kenaqur.

ndersa ne rastin tend te duhet ato skedat e thithjes video qe te kane sygjeruar shoket e tjere me lart.
    cdo gje varet se per fare e do ti, dhe cilesia dhe marka, sepse ka dhe skeda thithje video ca barake kineze ne shitje ne ebay qe sbejne nje lek.
    ka dhe pinnacle qe eshte nje skede zonje. por si gjithmone zonjat e duan ta kesh xhepin me lek.

un psh para disa vitesh kur konvertoja dasmat nga kaseta ne dvd perdorja nje skede profesjonale miro video me konvertim real, dmth nuk kishte nevoje fluksi video tu perpunonte nga procesori i pc me pas sepse u perpunonte ndersa thithej direkt nga skeda, por po flasim per skeda te kushtueshme. dhe kursimi ishte qe mbasi mbaronte kaseta nxirrje dvd te mbaruar. kurse me skede normale duhej te konvertoje ne pc filmin e thithur.

se mos harroj ne pc duhet te kesh hard disk te pakten ata 133 ose me mire sata 150. flas per ekonomiket se pastaj ka dhe sata 300 etj.
    ty te duhet nje fluks te pakten 22mb/sec dhe hardisku ata 133 e ben shume mire kte pune po te jete i mire i deframentuar dhe me hapesire jo gati i mbushur plot dmth, por kryesorja eshte te jete i deframentuar perpara se te fillosh pune me thithjen e videove.
    FLMN per kohen dhe mendimin opinion sugjermin qe shkruajte, e vlersoj shume

Tani une kam keto permasa te pc

DELL OPTIPLEX 330
    WIN XP 2002 (SP3)
    CPU 2.00GHZ
    2 GIGA RAM
    HDD 2 SATA 150 300GB TOTAL
    PENTIUM(R) DUAL CORE

Jam shume i interesuar te regjistroj ne cilesine maksimale si te imazhit ashtu dhe te zerit, nuk jam i interesuar per formate AVI te encoduara ne xvid ose divx, une dua te regjistroj ne formatin origjinal MPEG 2 DVD/VOB pasi kanalet ku do rregjistroj jane ne format MPEG 2 diigital "jo HD" per zerin dua te regjistroj ne formatin LPCM. Une kam nje video profesionale DVD RECORDER ME HDD 280GB me te regjistroj ne cilesine origjinale qe eshte figura dhe zeri te pa kompresuar te dyja, nqs do arrije te gjeje nje karte qe te kete funksione te tilla pra te mos preket origjinalja e video dhe audio kjo do me mbaronte pune. Persa i perket Defragment pothuajse ja bej shpesh pasi punoj me software dvd authoring dhe nevoitet qe te jete ne top form kompiuteri. Do ti marre parasysh sugjerimet e tuaja, do shikoj per ate qe ben punen me mire, nuk do shikoj per me te liren, nqs do gjej karte qe ben te njejten pune dhe te njejtat permasa qe me ben DVD Recorder SONY qe kam do e marr patjeter.

PO SA ORE RREGJISTRON ME NJE X PROGRAM DHE ME X KARTE VIDEO NE PC? Se mua me intereson shume ta mbaj 24 ore ne regjistrim, nderkohe dvd ime eshte e limituar deri ne 12 ore me teper nuk munded edhe pse HDD eshte i lire na hapesire disku, por keshtu e ka 12 ore vetem, po me karte video mund te rregjistroj 24 ore ne 24?
    Gjithashtu si mendon per keto permasa te pc qe kam? mendoj se jane okay... por nje pergj per keto dy pyetjet e fundit do me ndihmoje.

FLMN shume per cka shkruajte dhe shprehe

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Quote Originally Posted by User7 View Post
    Bej search ne ebay me kete "USB DVR CCTV Video Audio Capture Recorder Adapter"
    i gjen shume me lire
    do shikoj per te, uroj te kete opsione te mira.
    te flmn per sugjerimin.

Contributing Member xaku86's Avatar
    Uploads
    2

PO SA ORE RREGJISTRON ME NJE X PROGRAM DHE ME X KARTE VIDEO NE PC? Se mua me intereson shume ta mbaj 24 ore ne regjistrim, nderkohe dvd ime eshte e limituar deri ne 12 ore me teper nuk munded edhe pse HDD eshte i lire na hapesire disku, por keshtu e ka 12 ore vetem, po me karte video mund te rregjistroj 24 ore ne 24?
    Gjithashtu si mendon per keto permasa te pc qe kam? mendoj se jane okay... por nje pergj per keto dy pyetjet e fundit do me ndihmoje.
    permasat e pc i ke ok dhe sa per rregjistrimin un kam perdorur ulead vieo studio dhe rregjistronte pa limit deri sa mos te kishte me vend bosh ne hdd plus qe e konfiguron vet formatin e rregjistrimit sipas deshires dhe nqs e le per rregjistrim per me shum se nje dit mund ti presesh pjeset e rreklamave apo ato qe nuk te interesojn dhe te marresh filmat apo xprogram