Premiere listings 20-04-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite broadcasts and you need to subscribe to the Premiere service to watch them.


####################################


Premiere 1


07:40 - 09:20 The Flying Scotsman
09:20 - 10:50 Hot Rod
10:50 - 12:20 Leroy
12:20 - 14:55 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
14:55 - 16:45 Firehouse Dog
16:45 - 18:15 Der Sumpf
18:15 - 19:55 The Hunting Party
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 Hauptsache verliebt
21:50 - 22:05 Inside Premiere
22:05 - 23:40 Juno
23:40 - 01:20 Premonition
01:20 - 02:55 Lions for Lambs
02:55 - 04:35 Devil's Diary: Schreib hinein, es wird so sein
04:35 - 05:10 Sky & Stars - Sky du Mont trifft Kirk Douglas
05:10 - 06:40 Girls United: Alles auf Sieg

Premiere 2

06:45 - 08:40 Black Snake Moan
08:40 - 10:20 The Flying Scotsman
10:20 - 11:50 Hot Rod
11:50 - 13:20 Leroy
13:20 - 15:55 The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
15:55 - 17:45 Firehouse Dog
17:45 - 19:15 Der Sumpf
19:15 - 20:55 The Hunting Party
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 22:50 Hauptsache verliebt
22:50 - 23:05 Inside Premiere
23:05 - 00:40 Juno
00:40 - 02:20 Premonition
02:20 - 03:55 Lions for Lambs
03:55 - 05:35 Devil's Diary: Schreib hinein, es wird so sein
05:35 - 06:10 Sky & Stars - Sky du Mont trifft Kirk Douglas

Premiere 3

06:45 - 09:05 Flyboys
09:05 - 10:45 Nancy Drew
10:45 - 12:55 Jackie Chan - Rob-B-Hood
12:55 - 14:35 The Legend of Lucy Keyes
14:35 - 16:10 4: Rise of the Silver Surfer
16:10 - 18:00 Waitress
18:00 - 19:45 Employee of the Month
19:45 - 20:10 Premiere Showpalast
20:10 - 20:15 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
20:15 - 21:45 Resident Evil: Extinction
21:45 - 21:50 Im Anschluss: Neues aus Waldheim
21:50 - 23:30 28 Weeks Later
23:30 - 01:00 4: Rise of the Silver Surfer
01:00 - 02:50 Halloween
02:50 - 04:30 28 Weeks Later
04:30 - 05:45 In einem Land vor unserer Zeit: Auf der Suche nach dem Beerental
05:45 - 07:40 Black Snake Moan

Premiere 4

06:10 - 07:55 Mitten ins Herz - Ein Song für Dich
07:55 - 09:25 Angeklagt: Der Kampf einer Tochter
09:25 - 10:55 Paris Hilton - Die Party Animals sind zurück
10:55 - 12:25 R.L. Stines Geisterstunde
12:25 - 14:35 Sie waren Helden
14:35 - 16:25 Sunshine
16:25 - 18:10 Fearless
18:10 - 19:55 Mitten ins Herz - Ein Song für Dich
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:00 24
21:00 - 22:00 Masters of Horror
22:00 - 23:00 Masters of Horror
23:00 - 01:20 Spider-Man 3
01:20 - 02:50 Black Christmas
02:50 - 03:35 Stephen Kings Alpträume
03:35 - 04:20 Stephen Kings Alpträume
04:20 - 05:50 Chupacabra: Dark Seas
05:50 - 07:35 Invincible

Premiere Direkt

06:30 - 08:05 Fleisch ist mein Gemüse
06:30 - 08:10 Tintenherz
06:30 - 08:15 Funny Games
07:00 - 08:35 Fleisch ist mein Gemüse
07:00 - 09:00 Iron Man
07:30 - 09:10 Tintenherz
08:00 - 10:00 Blade Runner: the Final Cut
08:30 - 10:05 Fleisch ist mein Gemüse
08:30 - 10:10 Tintenherz
08:45 - 10:30 Funny Games
09:00 - 10:35 Fleisch ist mein Gemüse
09:30 - 11:10 Tintenherz
10:00 - 13:00 Wrestling
10:30 - 12:05 Fleisch ist mein Gemüse
10:30 - 12:10 Tintenherz
10:30 - 12:30 Blade Runner: the Final Cut
11:00 - 12:35 Fleisch ist mein Gemüse
11:00 - 12:40 Tintenherz
11:00 - 12:45 Funny Games
11:00 - 13:00 Blade Runner: the Final Cut
11:30 - 13:10 Tintenherz
11:30 - 13:15 Funny Games
12:30 - 14:05 Fleisch ist mein Gemüse
12:30 - 14:10 Tintenherz
13:00 - 14:35 Fleisch ist mein Gemüse
13:00 - 14:40 Tintenherz
13:00 - 15:00 Iron Man
13:00 - 15:00 Blade Runner: the Final Cut
13:15 - 15:00 Funny Games
13:30 - 15:10 Tintenherz
13:30 - 15:30 Blade Runner: the Final Cut
13:45 - 15:30 Funny Games
14:30 - 16:05 Fleisch ist mein Gemüse
14:30 - 16:10 Tintenherz
15:00 - 16:35 Fleisch ist mein Gemüse
15:00 - 16:40 Tintenherz
15:30 - 17:10 Tintenherz
15:30 - 17:30 Iron Man
15:30 - 17:30 Blade Runner: the Final Cut
16:00 - 17:45 Funny Games
16:00 - 18:00 PS I Love You
16:00 - 18:00 Blade Runner: the Final Cut
16:00 - 19:00 Wrestling
16:30 - 18:05 Fleisch ist mein Gemüse
16:30 - 18:10 Tintenherz
17:00 - 18:35 Fleisch ist mein Gemüse
17:00 - 18:40 Tintenherz
17:30 - 19:10 Tintenherz
18:00 - 20:00 Iron Man
18:00 - 20:00 Blade Runner: the Final Cut
18:15 - 20:00 Funny Games
18:30 - 20:05 Fleisch ist mein Gemüse
18:30 - 20:10 Tintenherz
18:30 - 20:30 Blade Runner: the Final Cut
19:00 - 20:35 Fleisch ist mein Gemüse
19:00 - 20:40 Tintenherz
20:00 - 23:00 Wrestling
20:15 - 20:55 24
20:30 - 22:05 Fleisch ist mein Gemüse
20:30 - 22:10 Tintenherz
20:30 - 22:15 Funny Games
20:30 - 22:30 Iron Man
20:30 - 22:30 Blade Runner: the Final Cut
21:00 - 22:35 Fleisch ist mein Gemüse
21:00 - 22:40 Tintenherz
21:00 - 23:00 Blade Runner: the Final Cut
21:15 - 21:55 24
22:30 - 00:05 Fleisch ist mein Gemüse
22:30 - 00:10 Tintenherz
22:45 - 00:30 Funny Games
23:00 - 00:35 Fleisch ist mein Gemüse
23:00 - 00:40 Tintenherz
23:00 - 01:00 Iron Man
23:00 - 01:00 Blade Runner: the Final Cut
23:30 - 00:55 Anaconda: Offspring
23:30 - 01:10 Tintenherz
23:45 - 01:45 Iron Man
00:30 - 02:05 Fleisch ist mein Gemüse
00:30 - 02:10 Tintenherz
01:00 - 02:35 Fleisch ist mein Gemüse
01:30 - 02:55 Anaconda: Offspring
01:30 - 03:10 Tintenherz
01:30 - 03:30 Blade Runner: the Final Cut
02:15 - 04:15 Iron Man
02:30 - 04:05 Fleisch ist mein Gemüse
02:30 - 04:10 Tintenherz
03:00 - 04:35 Fleisch ist mein Gemüse
03:30 - 05:10 Tintenherz

Premiere Filmclassics

06:40 - 08:20 Less than Zero
08:20 - 09:50 In & Out
09:50 - 11:45 Too Hot to Handle
11:45 - 13:15 Almost Heroes
13:15 - 14:50 National Lampoon's Vacation
14:50 - 16:25 Johnny Handsome
16:25 - 18:15 Body Heat
18:15 - 19:55 Return to the Blue Lagoon
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 In Enemy Hands
21:50 - 23:45 The Siege
23:45 - 01:20 House on Haunted Hill
01:20 - 02:55 Johnny Handsome
02:55 - 04:30 The Bear
04:30 - 06:25 Storyville

Premiere Filmfest

08:00 - 09:45 Radioland Murders
09:45 - 11:50 House of Sand and Fog
11:50 - 14:10 The Joy Luck Club
14:10 - 15:55 Me Myself I
15:55 - 17:50 Goya's Ghosts
17:50 - 19:55 Marathon Man
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:05 Impulse
22:05 - 23:45 Beyond Rangoon
23:45 - 01:25 His Kind of Woman
01:25 - 03:10 Return to Sender
03:10 - 05:00 Impulse
05:00 - 06:35 The Long Day's Dying

MGM

07:25 - 08:55 Namu, the Killer Whale
08:55 - 10:20 Throw Momma from the Train
10:20 - 12:20 De-Lovely
12:20 - 13:50 The War Within - Vom Opfer zum Attentäter
13:50 - 15:15 Die Brücke im Dschungel
15:15 - 16:35 Where's Poppa?
16:35 - 18:35 The Manchurian Candidate
18:35 - 20:15 Grayeagle
20:15 - 21:55 Escape Clause
21:55 - 23:20 The Time Travelers
23:20 - 00:41 Troll
00:41 - 02:30 Dirty Rotten Scoundrels
02:30 - 04:25 Kalifornia
04:25 - 06:00 Take My Daughters, Please

Sci Fi

06:15 - 07:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:05 - 07:55 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:55 - 08:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:45 - 09:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
09:35 - 11:05 Bone Snatcher - Das Grauen wartet in der Wüste
11:05 - 12:35 Double Dragon
12:35 - 13:25 Beastmaster - Herr der Wildnis
13:25 - 14:20 Raumschiff Enterprise
14:20 - 15:15 Raumschiff Enterprise
15:15 - 16:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:05 - 16:55 The Other Woman
16:55 - 17:45 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Jeremiah
19:25 - 20:15 Stargate Kommando SG-1
20:15 - 21:00 Painkiller Jane
21:00 - 21:50 The Visitor - Die Flucht aus dem All
21:50 - 22:40 Farscape - Verschollen im All
22:40 - 00:10 Magma
00:10 - 01:00 Painkiller Jane
01:00 - 01:45 The Visitor - Die Flucht aus dem All
01:45 - 02:35 Farscape - Verschollen im All
02:35 - 03:20 Beastmaster - Herr der Wildnis
03:20 - 04:10 Der Junge vom anderen Stern
04:10 - 05:00 Raumschiff Enterprise
05:00 - 05:40 Raumschiff Enterprise

ELVIS