CineCinema TV Listings in English


CineCinema (france) 01-05-2009


Astra (19.2E) - 11817.00 V --12581.00 V:275003/4


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite and cable broadcasts and you need to subscribe to a French TV network service to watch them



Premiere


07h30 NOUVELLE CHANCE
09h00 ODETTE TOULEMONDE
10h40 Scary Movie 4
12h05 interMission
13h50 Last Man Standing
15h30 The Insider
18h10 LE PAYS DES ENFANTS PERDUS
19h42
19h42 COURTS METRAGES
20h05
20h20 TETE A CLAPS
20h30
20h45 LA SEMAINE CINEMA
21h00 Random Hearts
23h10 The Cell
01h00 Proof of Life
03h15 LA QUESTION HUMAINE
05h35 INTERRUPTION DES PROGRAMMES

Famiz

06h30 INTERRUPTION DES PROGRAMMES
07h55 Kirikou and the Sorceress
09h05 POUR L'AMOUR D'UN CHIEN
10h20 LA REINE SOLEIL
11h40 LE TRESOR PERDU DES TEMPLIERS 2
13h05 Toys
15h05 Little Nicky
16h35 Dr Dolittle 2
18h05 LES AVENTURES DE ROBBIE
18h50 LES AVENTURES DE ROBBIE
19h40 FAMILY MIX
20h05 FAMILY MIX
20h30 FAMILY MIX
21h00 The Greatest Show on Earth
23h30 Hocus Pocus
01h05 LES AIGUILLES ROUGES
02h35 AU PETIT MARGUERY
04h10 The Pirates of Malaysia
05h50 INTERRUPTION DES PROGRAMMES

Frisson

07h05 PROMENONS-NOUS DANS LES BOIS
08h30 The Blair Witch Project
09h50 Stay Alive
11h15 The Messengers
13h05 Goodbye Lover
14h45 SCORPION
16h20 Volcano
18h05 ENGRENAGES
18h55 ENGRENAGES
19h45 ENGRENAGES
20h35
21h00 Snakes on a Plane
22h45 Hard Candy
00h30 ENTRE CHIENS ET LOUPS
02h20 BERLIN CABARET
03h50 SEPT MORTS SUR ORDONNANCE
05h35 FIN DES PROGRAMMES

Emotion

06h30 Vatel
08h25 Fanny Hill
09h25 Fanny Hill
10h25 Elisa
12h20 FOLLE D'ELLE
13h45 Cotton Mary
15h45 Tosca
17h55 COME TOGETHER
19h30 A BICYCLETTE
21h00 ADIEU CUBA
23h20 Strayed
00h55 Tosca
02h35 The Confessional
04h15 Black Book

Star

07h20 PLEURE PAS LA BOUCHE PLEINE
09h15 Allan Quatermain and the Lost City of Gold
10h50 Legend
12h25 Deathwatch
14h35 VAS-Y MAMAN
16h10 Convoy
17h55 MIKE HAMMER
18h40 Allan Quatermain and the Lost City of Gold
20h15
21h00 LA REINE BLANCHE
23h00 Call Him Savage
00h50 Dog Day Afternoon
02h50 Rude Boy
04h55 FIN DES PROGRAMMES

Culte

08h05 EL CAMINO DE SAN DIEGO
09h40 India Song
11h40 L'ETOILE DU SOLDAT
13h20 LES ANGES DECHUS
14h55 Life Is a Miracle
17h30 JAMES LEE BURKE, LOUISIANA STORIES
18h30 ALLER SIMPLE / ATACAMA
20h05 PORTRAIT DE NEIL JORDAN
21h00 Dave Chappelle�s Block Party
22h40 Fratelli e Sorelle
00h35 GUERRE CONJUGALE
02h05 GLISSEMENTS PROGRESSIFS DU PLAISIR
03h50 L'Enfance Nue
05h10 FIN DES PROGRAMMES

Classic

07h40 SCANDALE AUX CHAMPS-ELYSEES
09h15 La Grande Bouffe
11h05 Violette Nozière
13h05
13h30 The Good Die First
15h10 La Bonne Soupe
16h45 CEUX QUI SERVENT EN MER
18h45 Great Expectations
20h40 The Tales of Hoffmann
22h40 Banana Peel
00h15 The Arabian Nights
02h25 The Battle of Algiers
04h20 FIN DES PROGRAMMES

ELVIS