Page 1 of 100 1236112651 ... LastLast
Results 1 to 10 of 1000

Thread: TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

 1. #1

  Arrow TAS/SAÇ - LNB - Diseqc etj - Sinjal - diskutime-pyetje

  kam nje pyetje shume te thjeshte . kam 2 dekodera 1 digitalb e 1 sky hd te italise . pa u bere azhornimi i digitalbit i perdorja te dy dekoderat pa problem fikja njerin e ndizja tjetrin deri para nje jave . tani ka ndryshuar kur dua te shoh me sky te italise me del nje skerme blu e me thote se nuk e kam lidhur parabolen , gje qe s'eshte e vertete . ka ndonje zgjidhje

 2. #2
  Senior Member plakusat2000's Avatar
  Join Date
  10-10-2007
  Posts
  290
  Uploads
  0

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  po ka ore si ska ke bere ndonje update dhe ke levizur disequn ne aparat.beje konfigurimin ne aparate te kokave
  prsh ....hotbird koka 1
  astra koka 2
  gjithmone ne diseq

  beni si thote partia me bese dhe trimeri per popullin dhe partine

 3. #3
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Kam nje parabole 80 dhe dua te marr nje tjeter 120cm.Parabolen 120 dua ta kem fikse 13e,16e,19e.Kurse parabolen 80 dua ta montoj nje nje motorr.A mund te realizohet kjo? per nje aparat te vetem behet fjale.Mund te kontrollohet motorri nepermjet disekut?

 4. #4

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  pershendetje
  motorin nuk mundesh ta drejtosh permes disec po duhet vetem lidhje direkte ne motor ,arsye eshte se motori nuk te kete controll permes disecut ,se disecu i ka 2 apo 4 nivele dhe motori smundet te contaktoj,mirpo sa per te provojesh ne disec ku shkruan a lidhe me motorin e shiko e sukses

 5. #5
  Senior Member mamurrzaku's Avatar
  Join Date
  10-02-2009
  Location
  MAMURRAS
  Posts
  624
  Uploads
  33

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Quote Originally Posted by tironci View Post
  Kam nje parabole 80 dhe dua te marr nje tjeter 120cm.Parabolen 120 dua ta kem fikse 13e,16e,19e.Kurse parabolen 80 dua ta montoj nje nje motorr.A mund te realizohet kjo? per nje aparat te vetem behet fjale.Mund te kontrollohet motorri nepermjet disekut?
  duhet te funksionoje.mjafton ta configurosh 4.in 1,dhe motorrin fute si satellt 30° psh.
  nese don nje parabole gibertini 1,50 profesionale me thuaj, me dergo nji pm

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  06-09-2005
  Posts
  166
  Uploads
  0

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Behet duke perdorur nje diseqc 4 in 1 por me nje kusht qe motorin ta levizesh manualisht.ne kete menyre e perdor vete.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Quote Originally Posted by alfonsodilo View Post
  Behet duke perdorur nje diseqc 4 in 1 por me nje kusht qe motorin ta levizesh manualisht.ne kete menyre e perdor vete.
  Si ta leviz manualisht se nuk e kuptoj?apo tek menuja e aparatit ta leviz deri sa te dale sinjal.

  Un mendova ta bej keshtu meqe kom dy aparate ne shpi.Tek njera parabol do kem 13,16,19 kursetek parabola e dyte qe do i montoj nje motorr,te marr nje koke dyshe dhe motorrin ta leviz nepermjet aparatit te dyte dhe njeren nga daljet e kokave ta lidh te diseku i paraboles qe ka 3 kokat e tjera.A eshte e mundur te bohet ne ket menyre?

 8. #8
  Moderator kapoaug's Avatar
  Join Date
  14-10-2008
  Location
  Ska Çte duhet ty..
  Posts
  1,163
  Uploads
  16

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Quote Originally Posted by tironci View Post
  Si ta leviz manualisht se nuk e kuptoj?apo tek menuja e aparatit ta leviz deri sa te dale sinjal.

  Un mendova ta bej keshtu meqe kom dy aparate ne shpi.Tek njera parabol do kem 13,16,19 kursetek parabola e dyte qe do i montoj nje motorr,te marr nje koke dyshe dhe motorrin ta leviz nepermjet aparatit te dyte dhe njeren nga daljet e kokave ta lidh te diseku i paraboles qe ka 3 kokat e tjera.A eshte e mundur te bohet ne ket menyre?
  ne teori duhet te funksionoje, por duhet te kesh parasysh, se varet dhe nga lloji dekoderit qe ke. ka dekodera qe ne menu te nxjerrin harten dhe levizjet qe duhet te besh kur e ke me motorr parabolen, kurse disa te tjere se kane. sidoqofte 3 koka teke + 1 dyshe te behen 5 koka, kurse diseku normal ka vetem 4 porta, pavarsisht se dyshja eshte me menje dalje te vetme , vetem ne rast se dekoderi qe ke ka opcionin disecq 1.3 atehere me nje disecq profesional, mund ta lidhesh aparatin me me shume se dhjete koka. Meqe jeme ne kete teme mund te me thuash sa kushton nje motor parabole, dhe ku mund ta blej.

 9. #9
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  dhe un keshtu mendoj qe mund te funksionoj ndoshta gabohem shife dhe kete foton ndoshta do te ndihmojimg1253si9.jpg shife mire dhe lidhien qe eshte bere, un vete se kam provuar

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  20-06-2008
  Posts
  214
  Uploads
  1

  Re: ndihme nga teknikat e antenave

  Quote Originally Posted by kapoaug View Post
  ne teori duhet te funksionoje, por duhet te kesh parasysh, se varet dhe nga lloji dekoderit qe ke. ka dekodera qe ne menu te nxjerrin harten dhe levizjet qe duhet te besh kur e ke me motorr parabolen, kurse disa te tjere se kane. sidoqofte 3 koka teke + 1 dyshe te behen 5 koka, kurse diseku normal ka vetem 4 porta, pavarsisht se dyshja eshte me menje dalje te vetme , vetem ne rast se dekoderi qe ke ka opcionin disecq 1.3 atehere me nje disecq profesional, mund ta lidhesh aparatin me me shume se dhjete koka. Meqe jeme ne kete teme mund te me thuash sa kushton nje motor parabole, dhe ku mund ta blej.
  Behen por tek koka me dy dalje njera do jet e lidhur me aparatin qe do komandoje motorin kurse dalja tjeter do lidhet me disekun me apartin kryesor.Qe do te thote qe aparati kryesor do ket tre koka fikse dhe nje te levizshme,kurse aparati tjeter vetem nje koke.Nuk eshte se behen 5 koka ne nje aparat

Page 1 of 100 1236112651 ... LastLast

Similar Threads

 1. Old Diskutime te pergjithshme mbi CardSharing
  By <<Supervisor™>> in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1001
  Last Post: 18-03-2013, 02:09:39
 2. Info Diskutime per Fausto Emulator dhe settings
  By kristo83 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 14-02-2011, 01:17:17
 3. Question Sinjal pas nderrimit te frekuences se Digitalb ?
  By keno135 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 03-12-2010, 00:26:17
 4. Question Karte TV per sinjal dixhital coax tokesor
  By mr.ilirdanaj in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 20-11-2010, 12:21:10
 5. New Dragon T-REX diskutime
  By mile kristo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 3
  Last Post: 15-05-2009, 18:35:47

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •