Results 1 to 9 of 9

Thread: montim antene

 1. #1
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  montim antene

  udhezime per ata qe kane antene me nje lnb, ne qofte se keni antene me 1 lnb edhe doni te kapni shume satelita , psh e keni te drejtuar ne eutelsat 16E, edhe doni ta ktheni edhe te shikoni hotbird 13E. nga 16 grade ne 13 grade,shenoni dy viza ne horizontal edhe ne verticalqe te mos humbni eutelsat16E duhet ta levizni antenen 1,5 milimetra deri ne 2 milimetra djathtas pozicioni hor edhe 1 deri ne 2 milimetra lart pozicioni ver (gjithmone duke qene nga mrapa antenes)kurse per astra 19,2E do te veproni te kunderten1,5-2 mm majtas hor edhe 1-2 poshte ver.,nje here y gjeni keto pozicione mund ti shenoni pra llogaritet ēdo 3 grade hor 1,5 mm. edhe gjithmone djathtas duhet ngritur antena ver , kurse kur ta levizni majtas duhet ulur . shpresoj qe ti sherbej ndonjeriu.

 2. #2
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: montim antene

  Quote Originally Posted by -dr-alb View Post
  udhezime per ata qe kane antene me nje lnb, ne qofte se keni antene me 1 lnb edhe doni te kapni shume satelita , psh e keni te drejtuar ne eutelsat 16E, edhe doni ta ktheni edhe te shikoni hotbird 13E. nga 16 grade ne 13 grade,shenoni dy viza ne horizontal edhe ne verticalqe te mos humbni eutelsat16E duhet ta levizni antenen 1,5 milimetra deri ne 2 milimetra djathtas pozicioni hor edhe 1 deri ne 2 milimetra lart pozicioni ver (gjithmone duke qene nga mrapa antenes)kurse per astra 19,2E do te veproni te kunderten1,5-2 mm majtas hor edhe 1-2 poshte ver.,nje here y gjeni keto pozicione mund ti shenoni pra llogaritet ēdo 3 grade hor 1,5 mm. edhe gjithmone djathtas duhet ngritur antena ver , kurse kur ta levizni majtas duhet ulur . shpresoj qe ti sherbej ndonjeriu.
  rofsh per iformacionin por un do te shtoja qe e ksiston dhe nje satfinder qe kushton me pase 10 euro dhe cdo gje ne regull. si te duket si ide

 3. #3
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: montim antene

  per ide?
  si e ben punen ustai se ben makina.

  une jam per metoden e vjeter tub, antene dhe tv ene luje majtas djathash lart poshte :)

  persh!

 4. #4
  Senior Member plakusat2000's Avatar
  Join Date
  10-10-2007
  Posts
  290
  Uploads
  0

  Re: montim antene

  une jam per motor dhe i sheh te pakten nga 42e te 42w.
  me pak pune
  tubi ne nivel dhe pozicioni baze astra19.2 duke rene pak sinjali nga ana e ewtelsatw2.parabola 90cm nokia ose ......sa me e lehte qe te mos e lodhi motorin


  Address: tirana
  Latitude: 41.3317°
  Longitude: 19.8172°

  Satellite: 91.0W Nimiq 1 | Galaxy 17 | DirecTV 1
  Elevation: -23.5°
  Azimuth (true): 104.1°
  Azimuth (magn.): 100.8°


  specialisti punon me kete lloj 5. #5
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: montim antene

  po ke te drejte nje satfinder do te ndihmonte shume , sepse eshte vetem 10euro pak a shume , edhe ketu e kam fjalen qe si mund te shikosh shume satelite pa harzhu leke .

 6. #6
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: montim antene

  Quote Originally Posted by -dr-alb View Post
  po ke te drejte nje satfinder do te ndihmonte shume , sepse eshte vetem 10euro pak a shume , edhe ketu e kam fjalen qe si mund te shikosh shume satelite pa harzhu leke .
  por sic e thashe dhe me larte do te ishte mire dhe e shoqeruar me nje busull per orientimin e pozicionimit, gjithashtu doja te theksoja kushdo qe e perdor kete aparatur te vogel eshte mire qe volumin e sinjalit ta mbaj ne minimo dhe un ne fillim e mbaja te larte dhe thoshia pse ska sinjal por kuptova qe duhej ulur volumi i sinajlit dhe behet me i ndiheshem dhe te ndihmon shum , gjithe te mirat

 7. #7
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: montim antene

  Quote Originally Posted by plakusat2000 View Post
  une jam per motor dhe i sheh te pakten nga 42e te 42w.
  me pak pune
  tubi ne nivel dhe pozicioni baze astra19.2 duke rene pak sinjali nga ana e ewtelsatw2.parabola 90cm nokia ose ......sa me e lehte qe te mos e lodhi motorin


  Address: tirana
  Latitude: 41.3317°
  Longitude: 19.8172°

  Satellite: 91.0W Nimiq 1 | Galaxy 17 | DirecTV 1
  Elevation: -23.5°
  Azimuth (true): 104.1°
  Azimuth (magn.): 100.8°


  specialisti punon me kete lloj


  E drejte.Por per ata qe kane mundesi (ose me sakte hapesire) do te binin rehat ne rast se pervec nje parabole me motorr do te perdornin edhe nje tjeter shumekokeshe te pakten per pozicionet me te rendesishme sepse per 1 sekonde shef disa satelite. Persa i perket motorrit mir e the me shume pak pune une kap nga 57E ne 43W me sinjal sh te mire dhe vetem me tas 80cm,me nje 90 ose 100cm jam i bindur qe kap edhe 58W kjo fal opsionit USALS(mjaft te shkruash te dhenat gjeografike dhe motorri e gjen vete kedo lloj pozicioni) i vetmi problem eshte se nga 57E ne 43W me duhet te pres 1min e 15sec sepse aparati im nuk e ka opsionin 18V ka vetem 13V

 8. #8
  Senior Member
  Join Date
  06-09-2005
  Posts
  166
  Uploads
  0

  Re: montim antene

  o shoku DR-Alb po une qe banoj ne katin e 3 -te te nje pallat 10 katesh antenen e kam ne tarace. sa here te ndroj satelitin duhet te hipi ne tarace????Zgjidhja per mua eshte o motor ose parabolen me disa koka. Pershendetje

 9. #9
  VIP Member -dr-alb's Avatar
  Join Date
  02-05-2007
  Location
  plazh
  Posts
  893
  Uploads
  27

  Re: montim antene

  po e lejme si nje pyetje pergjigje.por neqofte se ke ballkon edhe shikon ne jug lindje mund ta vendosesh ne ballkon.

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •