Premiere listings 27-05-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite broadcasts and you need to subscribe to the Premiere service to watch them.


####################################


Premiere 1


06:35 - 08:05 Bee Movie
08:05 - 10:00 Superbad
10:00 - 11:45 The Flying Scotsman
11:45 - 13:15 California Dreaming
13:15 - 14:55 The Gravedancers
14:55 - 16:45 Die wilden Hühner und die Liebe
16:45 - 18:20 Bee Movie
18:20 - 19:55 All In - Alles auf Risiko
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Clubland
22:10 - 23:45 4: Rise of the Silver Surfer
23:45 - 01:20 Species IV - Das Erwachen
01:20 - 03:05 Death Sentence
03:05 - 04:55 Clubland
04:55 - 06:15 Das doppelte Lottchen

Premiere 2

07:35 - 09:05 Bee Movie
09:05 - 11:00 Superbad
11:00 - 12:45 The Flying Scotsman
12:45 - 14:15 California Dreaming
14:15 - 15:55 The Gravedancers
15:55 - 17:45 Die wilden Hühner und die Liebe
17:45 - 19:20 Bee Movie
19:20 - 20:55 All In - Alles auf Risiko
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 23:10 Clubland
23:10 - 00:45 4: Rise of the Silver Surfer
00:45 - 02:20 Species IV - Das Erwachen
02:20 - 04:05 Death Sentence
04:05 - 05:55 Clubland
05:55 - 07:15 Das doppelte Lottchen

Premiere 3

06:45 - 07:15 Sky & Stars - Sky du Mont trifft Maximilian Schell
07:15 - 09:05 Waitress
09:05 - 10:35 TMNT
10:35 - 12:10 Cold Prey - Eiskalter Tod
12:10 - 13:30 Reno 911!: Miami
13:30 - 15:05 Devil's Diary: Schreib hinein, es wird so sein
15:05 - 16:45 Two Weeks
16:45 - 18:20 Wargames - The Dead Code
18:20 - 19:55 Hauptsache verliebt
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Cloverfield
21:45 - 23:40 Superbad
23:40 - 01:40 Mr. Brooks - Der Mörder in dir
01:40 - 03:30 Halloween
03:30 - 04:55 Cloverfield
04:55 - 06:35 Wintersonnenwende

Premiere 4

06:40 - 08:25 Saving Sarah Cain
08:25 - 10:00 Der Sumpf
10:00 - 12:00 Hot Fuzz
12:00 - 12:50 Stephen Kings Alpträume
12:50 - 14:30 The Lookout
14:30 - 16:25 The History Boys
16:25 - 18:20 Black Snake Moan
18:20 - 19:55 Yellow
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:45 Save the Last Dance 2
21:45 - 23:30 Irina Palm
23:30 - 00:15 24
00:15 - 02:35 Spider-Man 3
02:35 - 03:20 Stephen Kings Alpträume
03:20 - 04:55 Hostel: Part II
04:55 - 06:35 Irina Palm

Premiere Direkt

06:30 - 08:00 U-900
06:30 - 08:05 Max Payne - Director's Cut
06:30 - 08:15 Mutant Chronicles
07:00 - 08:40 Tintenherz
07:30 - 09:05 Max Payne - Director's Cut
07:30 - 09:10 Tintenherz
08:00 - 10:00 Blade Runner: the Final Cut
08:30 - 10:00 U-900
08:30 - 10:05 Max Payne - Director's Cut
08:45 - 10:30 Mutant Chronicles
09:00 - 10:40 Tintenherz
09:30 - 11:05 Max Payne - Director's Cut
09:30 - 11:10 Tintenherz
10:30 - 12:00 U-900
10:30 - 12:05 Max Payne - Director's Cut
10:30 - 12:30 Blade Runner: the Final Cut
11:00 - 12:30 U-900
11:00 - 12:35 Max Payne - Director's Cut
11:00 - 12:40 Tintenherz
11:00 - 12:45 Mutant Chronicles
11:00 - 13:00 Blade Runner: the Final Cut
11:30 - 13:05 Max Payne - Director's Cut
11:30 - 13:10 Tintenherz
12:30 - 14:00 U-900
12:30 - 14:05 Max Payne - Director's Cut
12:30 - 14:10 Tintenherz
13:00 - 14:30 U-900
13:00 - 14:35 Max Payne - Director's Cut
13:00 - 14:40 Tintenherz
13:00 - 15:00 Blade Runner: the Final Cut
13:15 - 15:00 Mutant Chronicles
13:30 - 15:05 Max Payne - Director's Cut
13:30 - 15:10 Tintenherz
13:30 - 15:30 Blade Runner: the Final Cut
14:30 - 16:00 U-900
14:30 - 16:05 Max Payne - Director's Cut
14:30 - 16:10 Tintenherz
15:00 - 16:30 U-900
15:00 - 16:35 Max Payne - Director's Cut
15:00 - 16:40 Tintenherz
15:30 - 17:05 Max Payne - Director's Cut
15:30 - 17:30 Blade Runner: the Final Cut
16:00 - 17:30 Stiefbrüder
16:00 - 18:00 Blade Runner: the Final Cut
16:00 - 19:00 Wrestling
16:30 - 18:00 U-900
16:30 - 18:05 Max Payne - Director's Cut
16:30 - 18:10 Tintenherz
17:00 - 18:30 U-900
17:00 - 18:35 Max Payne - Director's Cut
17:00 - 18:40 Tintenherz
17:30 - 19:05 Max Payne - Director's Cut
18:00 - 20:00 Blade Runner: the Final Cut
18:30 - 20:00 U-900
18:30 - 20:05 Max Payne - Director's Cut
18:30 - 20:10 Tintenherz
18:30 - 20:30 Blade Runner: the Final Cut
19:00 - 20:30 U-900
19:00 - 20:35 Max Payne - Director's Cut
19:30 - 21:05 Max Payne - Director's Cut
20:15 - 20:55 24
20:30 - 22:00 U-900
20:30 - 22:05 Max Payne - Director's Cut
20:30 - 22:10 Tintenherz
20:30 - 22:15 Mutant Chronicles
20:30 - 22:30 Blade Runner: the Final Cut
21:00 - 22:30 U-900
21:00 - 22:35 Max Payne - Director's Cut
21:00 - 23:00 Blade Runner: the Final Cut
21:15 - 21:55 24
21:30 - 23:05 Max Payne - Director's Cut
22:30 - 00:00 U-900
22:30 - 00:05 Max Payne - Director's Cut
22:30 - 00:10 Tintenherz
22:45 - 00:30 Mutant Chronicles
23:00 - 00:30 U-900
23:00 - 00:35 Max Payne - Director's Cut
23:00 - 01:00 Blade Runner: the Final Cut
23:30 - 01:05 Max Payne - Director's Cut
23:30 - 01:10 Das Waisenhaus
00:30 - 02:00 U-900
00:30 - 02:05 Max Payne - Director's Cut
01:00 - 02:40 Tintenherz
01:00 - 02:45 Mutant Chronicles
01:30 - 03:05 Max Payne - Director's Cut
01:30 - 03:10 Das Waisenhaus
01:30 - 03:30 Blade Runner: the Final Cut
02:30 - 04:00 U-900
02:30 - 04:05 Max Payne - Director's Cut
03:00 - 04:40 Tintenherz
03:15 - 05:00 Mutant Chronicles
03:30 - 05:05 Max Payne - Director's Cut
03:30 - 05:10 Das Waisenhaus

Premiere Filmclassics

06:55 - 08:30 The Colony
08:30 - 10:20 Stick
10:20 - 12:05 Control
12:05 - 13:35 Taxi
13:35 - 15:05 Laws of Attraction
15:05 - 16:35 Der kleine Scheißer
16:35 - 18:05 Die Killertomaten schlagen zurück
18:05 - 19:55 Body Heat
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:10 Coming to America
22:10 - 23:30 Mimic 3
23:30 - 00:55 The Pest
00:55 - 02:30 The Colony
02:30 - 04:05 Drowning Mona
04:05 - 05:35 Firestorm
05:35 - 07:10 Johnny Handsome

Premiere Filmfest

06:50 - 08:45 Norma Rae
08:45 - 11:00 The World According to Garp
11:00 - 13:10 Shadowlands
13:10 - 14:55 The Loss of Sexual Innocence
14:55 - 16:35 Kammerflimmern
16:35 - 18:05 Mr Belvedere Rings the Bell
18:05 - 19:55 The Grifters
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:50 The Silent Touch
21:50 - 23:35 Guess Who's Coming to Dinner
23:35 - 01:25 The Door in the Floor
01:25 - 03:40 The World According to Garp
03:40 - 05:25 On the Waterfront
05:25 - 07:45 La Luna

MGM

07:50 - 09:25 The Kitchen Toto
09:25 - 10:40 Southwest Passage
10:40 - 12:15 Paris Blues
12:15 - 13:45 Jiminy Glick in Gagawood
13:45 - 15:40 I Want to Live
15:40 - 17:11 Easy Money
17:11 - 18:50 A Stranger Waits
18:50 - 20:15 Feuer über Mindanao
20:15 - 22:06 Hang 'Em High
22:06 - 23:46 Grayeagle
23:46 - 01:05 The Brass Legend
01:05 - 03:00 Monkey Shines
03:00 - 04:45 Jail Force
04:45 - 06:10 Chastity

ELVIS