Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Kurjozitet Informacion

 1. #1
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Kurjozitet Informacion

  Persh, gjithmone me ka bere pershtypje dhe kureshtje a ka satelit ne kete pozicion si ketu ne imazh me poshte ??

  ne kete imazh besoj se keto dy sat nuk jane fare televiziv, ne vitet 95-96 dikush me tha se perdoren pozicione te tilla dhe per TV por vetem nje konfirmim pa fakt me ka dhene qe pretendonte se ne kete pike 360grade vertikal ka satelit?.

  Une mendoj dhe nqs ka duhet te jete ndonje satelit spiun?, nje satelit i NASA nje satelit cfardo por nuk e di a eshte e vertet qe ka satelit per TV ne kete lloj pike maximale vertikale?
  cdo informacion per kete lloj kendi nqs keni shkruajeni pasi jam kurjoz ta dije, mbase ne Internet mund te kete shpjegime, por pertoj shume te formuloj pyetje per specifika te tilla.

  FLMN ndonjerit qe di dicka dhe pposton.

 2. #2

  Re: Kurjozitet Informacion

  per ato parabola qe ti sheh ne ate plan, jane parabola qe leshojne dhe marrin sinjale nga universi per motive shkencore dhe nuk kane te bejen fare me televizionin

 3. #3
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Kurjozitet Informacion

  Jo, eshte e vertete qe ka dhe satelite ne ate pozicion mesa di une, sepse SATELITI i vertete ndodhet ne rrethin e ekuadorit, dhe nqs eshte keshtu ata ne ekuador duhet ta mbajne ne kete pozicion.

  Ky ishte mendimi im. :)

 4. #4
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,217
  Uploads
  113

  Re: Kurjozitet Informacion

  Quote Originally Posted by durresi View Post
  Jo, eshte e vertete qe ka dhe satelite ne ate pozicion mesa di une, sepse SATELITI i vertete ndodhet ne rrethin e ekuadorit, dhe nqs eshte keshtu ata ne ekuador duhet ta mbajne ne kete pozicion.

  Ky ishte mendimi im. :)
  E sakte. P.sh Astra 19.2 kendi vertikal i paraboles per kete satelit ne Shqiperi eshte rreth 42grade qe i korrespondon Gjatesise Gjeografike te Shqiperise po te ngjtemi lart ne drejtim te meridianit qe pershkron Shqiperine fjala vjen ne Poloni kendi i paraboles per te njejtin satelit(Astra) shkon 29grade ne Suedi 13gr ne Norvegji 10gr etj.Po te zbresim poshte Shqiperise kendi fillon e ngrihet psh ne Libi (Afrike) kendi shkon 58gr e keshtu me radhe derisa arrin kulmin ne Ekuador ne rastin e Astres ne Kongo 90 gr.Pas Ekuadorit ne drejtim te Jugut kendi fillon e ulet peseri si ne rastin e Veriut

 5. #5
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Kurjozitet Informacion

  Vete logjika te con aty.
  Po postoj dicka te lezetshme ne lidhje me kete.

  Keto jane Satelitet perreth botes

  Attached Images Attached Images

 6. #6
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Kurjozitet Informacion

  durresi, mos e ke me res edhe me te madh kete foton?
  nqs po hostoje diku dhe na e nis qofte ne PM qofte ndonje link ketu.

  Flmn per pergjigjet dhe opinionet e juaja cuna.

 7. #7
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Kurjozitet Informacion

  Formati origjinal eshte 1280 x 798
  po tu desh ta nis pa problem fare.

 8. #8
  VIP Member <<fredi111>>'s Avatar
  Join Date
  16-03-2009
  Location
  Sat-television forum
  Posts
  1,757
  Uploads
  0

  Re: Kurjozitet Informacion

  Quote Originally Posted by fatmiri59 View Post
  per ato parabola qe ti sheh ne ate plan, jane parabola qe leshojne dhe marrin sinjale nga universi per motive shkencore dhe nuk kane te bejen fare me televizionin
  Sic tha dhe fatmir59 keto parabola jane per motive shkencore dhe skane aspak lidhje me televizionin

 9. #9
  Super Moderator durresi's Avatar
  Join Date
  04-03-2009
  Location
  Istanbul
  Posts
  1,602
  Uploads
  319

  Re: Kurjozitet Informacion

  Normalisht qe ato parabola per motive shkencore jane, por qe ka dhe te tille ne ate pozicion per motive TV ka.

 10. #10
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Kurjozitet Informacion

  durresi, te lutem ma nis res origjinal ne pm te lutem...
  flmn shume!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. nje informacion i vogel
  By SkinArt in forum Albanian / Shqip
  Replies: 6
  Last Post: 17-03-2009, 13:28:52
 2. Question Informacion kaon ksc 570 C.I
  By riky222000 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 7
  Last Post: 31-12-2008, 00:36:27
 3. Informacion firmware
  By ahorasi in forum Spanish / Español
  Replies: 0
  Last Post: 05-01-2008, 18:02:39
 4. ayuda e informacion
  By lavinguda1 in forum Spanish / Español
  Replies: 1
  Last Post: 07-10-2006, 21:10:14
 5. informacion
  By lavinguda1 in forum Technosat
  Replies: 0
  Last Post: 03-10-2006, 00:06:35

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •