Premiere listings 18-06-2009


Astra 1G (19.2E) - 11719.50 H --27500 3/4


Premiere Satellite Television Guide


Please note that the progammes listed here are shown on encrypted satellite broadcasts and you need to subscribe to the Premiere service to watch them.


####################################


Premiere 1


06:55 - 08:40 Mein Kind vom Mars
08:40 - 10:10 Ich glaub', ich lieb' meine Frau
10:10 - 11:55 Clubland
11:55 - 13:25 Totally Awesome
13:25 - 14:50 Oprah Winfrey präsentiert: Für einen Tag noch
14:50 - 16:50 Peaceful Warrior
16:50 - 18:20 Daddy Day Camp
18:20 - 19:55 Stellungswechsel
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:25 Schwerter des Königs
22:25 - 00:25 Mr. Brooks - Der Mörder in dir
00:25 - 01:55 Bats 2: Blutige Ernte
01:55 - 03:30 Resident Evil: Extinction
03:30 - 05:30 Die Schwester der Königin
05:30 - 07:00 Hollywoods Top-Stars auf 4 Pfoten

Premiere 2

06:20 - 07:55 All In - Alles auf Risiko
07:55 - 09:40 Mein Kind vom Mars
09:40 - 11:10 Ich glaub', ich lieb' meine Frau
11:10 - 12:55 Clubland
12:55 - 14:25 Totally Awesome
14:25 - 15:50 Oprah Winfrey präsentiert: Für einen Tag noch
15:50 - 17:50 Peaceful Warrior
17:50 - 19:20 Daddy Day Camp
19:20 - 20:55 Stellungswechsel
20:55 - 21:15 Inside Premiere
21:15 - 23:25 Schwerter des Königs
23:25 - 01:25 Mr. Brooks - Der Mörder in dir
01:25 - 02:55 Bats 2: Blutige Ernte
02:55 - 04:30 Resident Evil: Extinction
04:30 - 06:30 Die Schwester der Königin

Premiere 3

06:55 - 09:15 La Vie en Rose
09:15 - 10:50 Dragonlance
10:50 - 12:30 Nancy Drew
12:30 - 14:05 Alvin and the Chipmunks
14:05 - 15:45 .45
15:45 - 18:25 There Will Be Blood
18:25 - 19:55 Pornorama oder Die Bekenntnisse der mannstollen Näherin Rita Brauchts
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:05 Silk
22:05 - 23:55 Black August
23:55 - 01:55 3:10 to Yuma
01:55 - 03:55 Amazing Journey - The Story of The Who
03:55 - 05:20 Das doppelte Lottchen
05:20 - 06:55 All In - Alles auf Risiko

Premiere 4

07:20 - 08:50 Girls United: Alles auf Sieg
08:50 - 10:25 Save the Last Dance 2
10:25 - 11:45 In einem Land vor unserer Zeit: Auf der Suche nach dem Beerental
11:45 - 14:05 Flyboys
14:05 - 15:30 Reno 911!: Miami
15:30 - 16:55 Beneath - Das Grauen lebt unter der Erde
16:55 - 18:25 The Return
18:25 - 19:55 Dead Silence
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:00 The Hunting Party
22:00 - 23:45 Initial D — Drift Racer
23:45 - 01:15 Vacancy
01:15 - 02:40 Reno 911!: Miami
02:40 - 04:15 Hostel: Part II
04:15 - 06:00 Initial D — Drift Racer

Premiere Direkt

16:00 - 17:25 Married Life
20:15 - 20:55 24
23:30 - 00:45 Saw IV
01:30 - 02:45 Saw IV

Premiere Filmclassics

06:20 - 07:45 The Pest
07:45 - 09:15 Die unendliche Geschichte II
09:15 - 11:00 The Jewel of the Nile
11:00 - 12:30 Mehr Pech als Verstand
12:30 - 14:05 Flashdance
14:05 - 15:35 Samba in Mettmann
15:35 - 17:00 The Pest
17:00 - 18:25 Thumbelina
18:25 - 19:55 Die Nacht der lebenden Loser
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 21:40 Der Wixxer
21:40 - 23:10 The Grudge
23:10 - 00:55 The Deal - Im Visier der Öl-Mafia
00:55 - 02:20 Bolero
02:20 - 04:00 White Noise
04:00 - 05:20 Missing in Action 2: the Beginning
05:20 - 07:20 William Shakespeare's Romeo + Juliet

Premiere Filmfest

07:40 - 09:50 Shadowlands
09:50 - 11:20 Mr Belvedere Rings the Bell
11:20 - 12:45 Rasputin, the Mad Monk
12:45 - 14:20 Das verlorene Gesicht
14:20 - 16:25 The Player
16:25 - 18:15 The Door in the Floor
18:15 - 19:55 Herr Ober!
19:55 - 20:15 Inside Premiere
20:15 - 22:15 Head-On
22:15 - 00:10 Memento
00:10 - 01:50 Kammerflimmern
01:50 - 03:45 Harry and Tonto
03:45 - 06:05 Norma Rae

MGM

06:55 - 09:05 On the Beach
09:05 - 10:45 Bikini Shop
10:45 - 12:25 Ruf der Wölfe
12:25 - 14:00 Little Richard
14:00 - 15:35 The Woman in the Window
15:35 - 16:55 Movers and Shakers
16:55 - 18:25 Seven Hours to Judgment
18:25 - 20:15 The Man Who Loved Women
20:15 - 21:40 Raiders of the Seven Seas
21:40 - 23:00 Las Vegas Shakedown
23:00 - 00:45 Sitting Bull
00:45 - 02:00 Gun Duel in Durango
02:00 - 04:00 Twice Told Tales
04:00 - 05:30 Fatal Instinct
05:30 - 07:05 Evil Spirits

Sci Fi

06:15 - 06:40 Galaxy Rangers
06:40 - 07:30 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
07:30 - 08:20 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
08:20 - 09:10 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
09:10 - 10:00 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
10:00 - 11:45 The Faculty
11:45 - 12:35 Stargate: Atlantis
12:35 - 13:25 Beastmaster - Herr der Wildnis
13:25 - 14:20 Raumschiff Enterprise
14:20 - 15:15 Agent for HARM
15:15 - 16:05 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:05 - 16:55 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
16:55 - 17:45 Fear Stalk
17:45 - 18:35 Raumschiff Enterprise - Das nächste Jahrhundert
18:35 - 19:25 Stargate: Atlantis
19:25 - 20:15 Stargate Kommando SG-1
20:15 - 21:00 Babylon 5
21:00 - 21:45 Babylon 5
21:45 - 22:30 Eureka
22:30 - 00:00 Pterodactyl - Urschrei der Gewalt
00:00 - 00:45 Babylon 5
00:45 - 01:30 Babylon 5
01:30 - 02:15 Eureka
02:15 - 03:00 Beastmaster - Herr der Wildnis
03:00 - 03:25 Super Force
03:25 - 03:50 Super Force
03:50 - 04:40 Raumschiff Enterprise
04:40 - 05:25 Agent for HARM

ELVIS