Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Voithia gia Veltiosi poiotitas simatos

Voithia gia Veltiosi poiotitas simatos

Παιδια σας χαιρετώ,

Εχω εγκαταστήσει πρόσφατα ένα μοτέρ στο πιάτο μου, για να μπορώ να βλέπω και άλλους δορυφόρους εκτός απο τον Hotbird . Βρίσκομαι στην Δυτική Ευρώπη και τώρα μπορώ και βλέπω κανάλια απο τον αστρα 19.2 και ακόμη και freeview κανάλια απο τον Αστρα 28.2 που είναι αυτό που ήθελα!! Το πρόβλημα είναι ότι τώρα, κάποια κανάλια του Hotbird δεν δουλεύουν, π.χ. Euronews το οποιο εμφανίζεται με pixelation kai συνεχείς διακοπές. Αλλα κανάλια στον Hotbird, όπως πχ της γνωστής μας εταιρειας παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα λήψης - αλλα δεν έχω την δυνατότητα να εγκαταστήσω μεγαλύτερο πιάτο. Σκεφτηκα ότι αν άλλαζα LNB και βάλω ενα καλύτερο απο αυτό που έχω (για το οποίο δεν γνωρίζω οτιδήποτε) ίσως να βελτίωθει λίγο η κατάσταση. Ειναι όντως έτσι? Αν ναί, μπορεί κανείς να μου προτείνει ένα σχετικά καλό LNB και γενικότερα τι πρεπει να προσέξω κατα την αγορά και εγκατάσταση του?

Ευχαριστώ πολύ

Contributing Member kostas1's Avatar
    Uploads
    15

Re: Voithia gia Veltiosi poiotitas simatos

Quote Originally Posted by nuncio33 View Post
    Παιδια σας χαιρετώ,

Εχω εγκαταστήσει πρόσφατα ένα μοτέρ στο πιάτο μου, για να μπορώ να βλέπω και άλλους δορυφόρους εκτός απο τον Hotbird . Βρίσκομαι στην Δυτική Ευρώπη και τώρα μπορώ και βλέπω κανάλια απο τον αστρα 19.2 και ακόμη και freeview κανάλια απο τον Αστρα 28.2 που είναι αυτό που ήθελα!! Το πρόβλημα είναι ότι τώρα, κάποια κανάλια του Hotbird δεν δουλεύουν, π.χ. Euronews το οποιο εμφανίζεται με pixelation kai συνεχείς διακοπές. Αλλα κανάλια στον Hotbird, όπως πχ της γνωστής μας εταιρειας παίζουν χωρίς πρόβλημα.

Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα λήψης - αλλα δεν έχω την δυνατότητα να εγκαταστήσω μεγαλύτερο πιάτο. Σκεφτηκα ότι αν άλλαζα LNB και βάλω ενα καλύτερο απο αυτό που έχω (για το οποίο δεν γνωρίζω οτιδήποτε) ίσως να βελτίωθει λίγο η κατάσταση. Ειναι όντως έτσι? Αν ναί, μπορεί κανείς να μου προτείνει ένα σχετικά καλό LNB και γενικότερα τι πρεπει να προσέξω κατα την αγορά και εγκατάσταση του?

Ευχαριστώ πολύ

..Gia na rythmiseis kanonika to moter,prepei sto legomeno " position 0 " na valeis ton
    doryforo pou einai pio konta sto meros pou meneis(grafeis dytiki europi,afto den ftanei)
    kai meta na valeis olous tous allous pou theleis.
    ..Pigene edo: http://www.dishpointer.com/
    kai vale to meros pou eisai me odo+noumero+kai kodiko tis polis kai apo kato enan
    doryforo.Meta tha sou deiksei afto(=to diko mou)...Your Location=Latitude: 48.6767
    Longitude: 10.1330=ara ego prepei na valo ton doryforo pou einai stis 10 anatolika.
    ..Tora gia LNB:Yparxoun pola kala LNB(san afto sto foto)alla mono me dokimi tha exeis
    ta kalitera apotelesmata.Dioti,nai men,afta ta LNB anevazoun to sima stous "tranporder"
    me xamilo sima,alla stous allous me megalo sima "mboukonoun".Kai ean den mboreis na valeis
    megalitero disko,tote,prepei na rythmiseis to moter 100% kai meta kaneis oti allo theleis.
    Attached Images Attached Images

Senior Member 21nikolas's Avatar
    Uploads
    0

Έτσι .... ξεκίνα με το μοτερ να σιγουρευτείς ότι είναι καλά ρυθμισμένο.

Γενικά ισχύει ότι με ένα καλό lnb και ένα καλής ποιότητας καλώδιο θα ανεβάσεις τη ποιότητα στο σήμα.
    Να σου προτείνω lnb δεν ξέρω επειδή αυτά που λαμβάνω εγώ είναι εύκολα και δεν έχω ασχοληθεί.
    Έχε υπόψιν ότι όπως λέει και ο φίλος ανάλόγως τη συχνότητα δυο καλά lnb μπορεί να αποδίδουν διαφορετικά .
    Καλύτερα να πας σε κάποιο site που την ψαχνουν πολύ στα τεχνικά πχ satleo ή satgrekco.

VIP Member satgeo's Avatar
    Uploads
    4

Quote Originally Posted by nuncio33 View Post
    Παιδια σας χαιρετώ,

Ευχαριστώ πολύ
    Gia na mporesis na rithmisis to moter sou ,diladi na eise mesa sto tokso pou wriskonte oi doriforoi prepi na ksekinis apo kapion doriforo ,px germania perioxi stuttgart ksekinas apo to tis 10" ,ola prepi na wrskoknte se mia euthia ,lnb kerea ke moter ,ke etsi mporis na rithmisis me mia akriwia sxetiki kali ke tous ypolipous ,
    fisika me to na mas les oti wriskese ditiki europi den voithaei
    Lnb tha sou sinistousa to Sharp ,to xrisimopioume edo gia poli adinatous doriforous opos o Nilsat ,ke mono auto to sharp katewazi oles tis sixnotites
    filika satgeo

Παιδιά,

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Απολογούμαι για την ασάφεια - βρίσκομαι στις Βρυξέλλες, αλλά ως καινούριος στο άθλημα δεν ήξερα ποση λεπτομέρεια χρειάζεται.

Το site pου εισγηθηκατε μου βγάζει ως πιο κοντινό δορυφόρο τον Eurobird στις 4 μοίρες. Απο δώ και πέρα τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα μου? Τι σημαίνει θέση μηδέν? Πρέπει να βρω τον Eurobird χειροκίνητα και μετά να πώ στο μηχάνημα ότι αυτό είναι στις μηδέν μοίρες?

Banned
    Uploads
    4

file prota tha breis to geografiko mikos kai platos (longitute , latitude ), th thesi sou diladi . meta tha breis ton kontinotero sto longitude doriforo px an exeis longitude 13,3 east pio kontinos einai o hotbird , kai ekei kentrareis to piato sou , einai diladi o pragmatikos sou notos . tora to elevetion einai h anipsosi pou prepei na exei to piato sou , kai lnb skew einai i strofi se moires pou prepei na kanei to lnb sou deksiostrofa ( + ) h aristerostrofa ( - ) . des kai auto http://www.geo-orbit.org/sizepgs/tun...l#anchor801578 exei kai eikones pou tha se boithisoun .

Ευχαριστώ nickman,

Εγώ είμαι στις 5 μοίρες οπότε θα ψάξω χειροκίνητα να βρώ τον Thor 5.0. Οταν τον βρώ, το μοτέρ μου πρέπει να είναι στο 0 ή στις 5 μοίρες?

Banned
    Uploads
    4

miden einai panta o pragmatikos notos ( gia to boreio imisfairio , antistrofa pragmatikos boras dld gia to notio imisfairio )

Banned parxar's Avatar
    Uploads
    0

Lightbulb Re: Voithia gia Veltiosi poiotitas simatos

να βοηθησω και εγω το φιλο στο θεμα moter. 1)ο ιστος θα πρεπει να ειναι καθετος.2)το moter(εγω εχω το moteq) θα πρεπει να ειναι σωστα τοποθετημενο (αλφαδιασμενο) στον ιστο.3) το μηδεν του moter θα πρεπει να ειναι στο νοτο.4) το lnb θα ειναι στο μηδεν(κεντρο) ουτε αριστερα ουτε δεξια.5) ρυθμιζουμε την ανυψωση του moter σε σχεση με τον ιστο(δρομεας μοτερ) βαζωντας το στο σωστο για την περιοχη μας latitude και το σφιγγουμε. 6)αφου ρυθμισουμε και την ανυψωση στο πιατο(δρομεας -πανω/κατω πιατου ειμαστε ενταξει. στο moter δεν υπαρχουν μοιρες και μιλαω για την ακριβη θεση ..υπαρχουν νουμερα πχ.0 ....70 ανατολικα η 0....70 δυτικα.εδω http://freemeteo.com/default.asp?pid=15&gid=264371&la=2 θα βρεις το latitude ktl. αλλα και τον καιρο της περιοχης σου γιατι χωρις τον καιρο για συμμαχο πιατο δεν στηνεται τελος αν ξερεις καποιο δορυφορο που να συμπιπτει με τον νοτο συντονιζεις το μηδεν του moter σε αυτον.αν κανεις ολα τα παραπανω σωστα τοτε θα εχεις την τελεια ληψη σε ολο το τοξο..αναλογα βεβαια με το πιατο που εχεις.δες την δικη μου εγκατασταση ...με την ποντιακη πατεντα στο zip file.αν θες περισσοτερη βοηθεια τοτε δωσε μου το msn σου με pm και θα σε βοηθησω για να εχεις το τελειο αποτελεσμα.φιλικα,parxar

οσον αφορα το lnb εγω ειδα μεγαλη διαφορα με mti 0 ( δεν θυμαμαι ακριβως το μοντελο αλλα θα ανεβω να το δω και θα το γραψω).

Page 1 of 3 123 LastLast