Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

 1. #1

  Thumbs up NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E


  a ka arrit kush me e kape kete SATELIT (Eutelsat W4 36.0E)
  nqs po si?
  me sa di une nuk kapet
  faliminderit

 2. #2
  Super Moderator fillestari's Avatar
  Join Date
  26-12-2008
  Location
  -> -> EU <- <-
  Posts
  1,187
  Uploads
  110

  Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by hallowinside View Post

  a ka arrit kush me e kape kete SATELIT (Eutelsat W4 36.0E)
  nqs po si?
  me sa di une nuk kapet
  faliminderit
  Pyetje interesante

  Nderkohe qe Eutelsat Sesat 36*E, kapet me 90-99% te sinjalit pra shume mire Eutelsat W4,megjithese jane ne te njejtin pozicion nuk ka as nje lloj shenje.
  I kam provuar shume here ato frekuenca qe duken si normale si psh
  11747 H 27500 por pa rezultat. Ndersa per frekuencat e tipit 12245 R 27500 apo 12265 L 27500 etj ( NTV PLUS) as qe e kam marre mundimin sepse te gjithe aparatet e mi pervec polarizimit H dhe V nuk kane as L as R. Keto frekuenca duken si ato te bandes C.
  Te shpresojme qe ndonje nga specialistet te na e shuaj kete kurreshtje

 3. #3
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Mirmengjes cuna!
  Une kohe me pare se tani se kam cuar me prej kohesh tek 36east, por kohe me pare kete satelit e kapja me nje tas 1.20cm pa problem fare. Ne ate kohe "te analogeve" ky satelit kishte vetem 2 a 3 stacione. varet ku ndodhesh c'parabole ke dhe gjerat e tjera drejtimi kokes majtas djathas etj qe duhet me i ndejt ke koka sacit me nxjere, por ti vesh kapakun problemeve... gjithmone tas 1.40 ose 1.50cm nuk te zhgenjen pothuajse ne 95% te sat qe mbulojne europen, asine dhe atlantic.

  sa i perket bandes L dhe R as une se kam idene shume por i futa nje perkthim tek google dhe nxori kete ketu Band L&R Shqip
  shpresoj tju informoje!

  pershendetje!

 4. #4

  Thumbs up Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Mirmengjes cuna!
  Une kohe me pare se tani se kam cuar me prej kohesh tek 36east, por kohe me pare kete satelit e kapja me nje tas 1.20cm pa problem fare. Ne ate kohe "te analogeve" ky satelit kishte vetem 2 a 3 stacione. varet ku ndodhesh c'parabole ke dhe gjerat e tjera drejtimi kokes majtas djathas etj qe duhet me i ndejt ke koka sacit me nxjere, por ti vesh kapakun problemeve... gjithmone tas 1.40 ose 1.50cm nuk te zhgenjen pothuajse ne 95% te sat qe mbulojne europen, asine dhe atlantic.

  sa i perket bandes L dhe R as une se kam idene shume por i futa nje perkthim tek google dhe nxori kete ketu Band L&R Shqip
  shpresoj tju informoje!

  pershendetje!

  une dua te di a e ka marre mundimin kush me i kape kanalet e paketes NTV+
  e di qe perdore BANDAT L R por a ka ndonje nga expertat e parabolave qe ka mundesuar kete pune
  pasi une kam pare qe per me kape BANDEN L R behet nje modifikim i vogel tek koka,pra a ekziston nje menyre e tille apo jo

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  06-12-2007
  Posts
  137
  Uploads
  0

  Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by hallowinside View Post

  une dua te di a e ka marre mundimin kush me i kape kanalet e paketes NTV+
  e di qe perdore BANDAT L R por a ka ndonje nga expertat e parabolave qe ka mundesuar kete pune
  pasi une kam pare qe per me kape BANDEN L R behet nje modifikim i vogel tek koka,pra a ekziston nje menyre e tille apo jo
  Po,me sa di une , rrotullohet LNB nga ana R-right ose djathtas dhe rotullohet LNB nga ana L-majtas.Une vete nuk e kam provuar sepse nuk kam pozicjonin e mire .Pershendetje

 6. #6
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Me vjen keq hallowinside une se kam pare ndonje here ntv+ e rusit uroj te ndihmoje ndonje....

  tani po e bej edhe une nje pyetje...
  mire koken e leviz L majtas dhe R djathas po ne aparat si i behet ?

  apo prsh L = H R = V ?

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,273
  Uploads
  39

  Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by hallowinside View Post

  a ka arrit kush me e kape kete SATELIT (Eutelsat W4 36.0E)
  nqs po si?
  me sa di une nuk kapet
  faliminderit
  as un se kam idene, plus tashi qe kam heq otorrin se bej dot as prove. se ka te beje dhe vendi dhe diametri i tasit plus ato marifetet qe u thane me siper.

 8. #8

  Thumbs up Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by SkinArt View Post
  Me vjen keq hallowinside une se kam pare ndonje here ntv+ e rusit uroj te ndihmoje ndonje....

  tani po e bej edhe une nje pyetje...
  mire koken e leviz L majtas dhe R djathas po ne aparat si i behet ?

  apo prsh L = H R = V ?

  OK:shpresojme te dali ndonjeri qe ka INFO te sakta per ket problem

 9. #9
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  374
  Uploads
  10

  Post Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Besoj se per pozicionin tone(Shq....)duhet nje parabol(antene) 150cm dhe decoder qe kap banden Qu.

 10. #10

  Thumbs up Re: NTV Plus on Eutelsat W4 at 36.0E

  Quote Originally Posted by Neim20 View Post
  Besoj se per pozicionin tone(Shq....)duhet nje parabol(antene) 150cm dhe decoder qe kap banden Qu.

  dua te di a e mbulon shqiperine ky SATELIT
  kurse per paketen NTVplus duhen modifikime te koka(circular LNB)
  punon te te te gjithe aparatet
  H=L
  V=R
  une po dergoj keto foto

  For removal to dip a cap into warm water, that he has heated up and will elastic.

  So the circular converter under a cap looks:


  This plate is locate so:

  If not will work then: change polarization with L on R , and on the contrary (in reciever). Or a plate to locate so:Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Eutelsat W4 36E
  By bazor in forum Echolink
  Replies: 3
  Last Post: 29-06-2009, 17:06:15
 2. + 2 in Eutelsat 16E
  By mastruzzu in forum Italian / Italiano
  Replies: 1
  Last Post: 12-03-2009, 23:54:34
 3. Eutelsat 16 e
  By bardolino in forum Italian / Italiano
  Replies: 0
  Last Post: 06-01-2009, 19:23:58
 4. eutelsat w2 16.0e
  By sammylad in forum Dragon Cam and T-Rex Cam
  Replies: 7
  Last Post: 25-11-2008, 13:18:23
 5. Eutelsat W3a
  By MELENDOM in forum Spanish / Espaol
  Replies: 3
  Last Post: 16-10-2006, 02:46:38

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •