Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Antenat UHF (mendime)

 1. #1
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Antenat UHF (mendime)

  Cuna ne pergjithesi te gjithe jemi te apasionuar mbas sistemit satelitor dhe ne nje fare menyre u shkojme temave deri ne fund.
  Kete teme po hap per te ndryshuar pak rrjedhen e gjerave sepse u mbytem ne boten e sateliteve. Shumekush do te donte dhe informacione per antenat UHF per te cilat nuk e besoj se nuk keni pervoja ne kete fushe. Po lexoja diku per nje tip antene te cilen po e postoj ketu te krijuar vete pak e cuditshme nga forma por qe aty ku po e lexoja cilesoheshe si shume e fuqishme ne terheqjen e sinjalit UHF. Do doja te dija se cila antene ose me mire forme antene do te jepte me teper rezultat ne sistemin UHF. Mund te jepni foto dhe mendimet tuaja.
  Attached Images Attached Images

 2. #2

  Talking Re: Antenat UHF (mendime)

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  Cuna ne pergjithesi te gjithe jemi te apasionuar mbas sistemit satelitor dhe ne nje fare menyre u shkojme temave deri ne fund.
  Kete teme po hap per te ndryshuar pak rrjedhen e gjerave sepse u mbytem ne boten e sateliteve. Shumekush do te donte dhe informacione per antenat UHF per te cilat nuk e besoj se nuk keni pervoja ne kete fushe. Po lexoja diku per nje tip antene te cilen po e postoj ketu te krijuar vete pak e cuditshme nga forma por qe aty ku po e lexoja cilesoheshe si shume e fuqishme ne terheqjen e sinjalit UHF. Do doja te dija se cila antene ose me mire forme antene do te jepte me teper rezultat ne sistemin UHF. Mund te jepni foto dhe mendimet tuaja.

  ah ALDO sdi cte them
  per keto nuk me ke fare
  por thjeshte u cudita me ket fOTO qe postove ti
  po cfare jeni beri vetem FOTO gjithkun neper posta
  ec e merre veshte
  mos e merrni serizishte se thjeshte po qeshi

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  Cuna ne pergjithesi te gjithe jemi te apasionuar mbas sistemit satelitor dhe ne nje fare menyre u shkojme temave deri ne fund.
  Kete teme po hap per te ndryshuar pak rrjedhen e gjerave sepse u mbytem ne boten e sateliteve. Shumekush do te donte dhe informacione per antenat UHF per te cilat nuk e besoj se nuk keni pervoja ne kete fushe. Po lexoja diku per nje tip antene te cilen po e postoj ketu te krijuar vete pak e cuditshme nga forma por qe aty ku po e lexoja cilesoheshe si shume e fuqishme ne terheqjen e sinjalit UHF. Do doja te dija se cila antene ose me mire forme antene do te jepte me teper rezultat ne sistemin UHF. Mund te jepni foto dhe mendimet tuaja.
  aldo, jemi jashte teme dhe jo ne forumin e duhur per antena analogjike uhf.

  ne seksjoni sat duhet me fol per sat. me vjen keq eshte rregullorja, se perndryshe dikush do filloje te flasi per antenat e celulareve dhe dikush do na flasi per antenat e radiomarresve etj.

  tema mbyllet.

 4. #4
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  aldo, jemi jashte teme dhe jo ne forumin e duhur per antena analogjike uhf.

  ne seksjoni sat duhet me fol per sat. me vjen keq eshte rregullorja, se perndryshe dikush do filloje te flasi per antenat e celulareve dhe dikush do na flasi per antenat e radiomarresve etj.

  tema mbyllet.


  Hapesi i temes me kerkoi ta testojme kte teme sepse mund te kete interes, dhe kshu po e rihap si dhe te shofim ca do ndodhi, meqe rregullorja po shkelet, atehere po e quajme teme per test.

 5. #5
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Atehere faleminderit qe vendoset ta rihapni temen dhe ne te njejten kohe dhe ta testoni. Vertet eshte nje teme qe eshte jashte botes se sateliteve por eshte brenda te njejtes fushe dhe qe besoj se i mungon dhe i duhet ketij forumi, eshte nje teme e lidhur ngushte me boten e televizionit ku dhe shume prej nesh kane dicka per te dhene. Qe te jesh i apasionuar mbas antenave kjo nuk do te thote se gjithshka di eshte vetem te vendosesh pjata apo te modifikosh pjata kjo eshte nje bote me vete e shumllojshme ku ne besoj se jemi te afte te ndajme dhe eksperiencat tona dhe ne fushen e antenave UHF te cilat besoj se per secilin nga ne kane qene fillesat e punes, keto antena besoj kane qene te parat qe ju kane motivuar per te vazhduar dhe me tej deri ne sistemet dixhitale.
  Dhe njehere faleminderit per rihapjen dhe mund te jepni mendimet tuaja ne lidhje me temen.
  Jeni te mirepritur.

 6. #6
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  A ne besoj se jemi te afte te ndajme dhe eksperiencat tona dhe ne fushen e antenave UHF te cilat besoj se per secilin nga ne kane qene fillesat e punes, keto antena besoj kane qene te parat qe ju kane motivuar per te vazhduar dhe me tej deri ne sistemet dixhitale.
  kjo eshte e vertete un me ato e kam filluar punen, viti 1989/90/91.
  3 vjet pune shteti ne URT dhe UEM Uzina radio televizoreve dhe Uzina elektro mekanike qe te dyja ngjitur me njera tjetren ne Durres.

  koha e kanaceve dhe televizoreve "riviera" me ngjyra ish "blaunkpunt" dhe e antenave gjithashtu, do te kisha shume qef tju beja fotot e antenave qe kam bere ne ato kohe per shpine time por sjam ne shqiperi dhe skam asnje mundesi ti bej sa te jem ketej.

  flas per antena krejt jashte standartit per kohen sepse ishin "perendimore" dhe skicat ishin gjermane qe na vinin ne ate kohe ne uzine dhe ku "partia" i ndaloi :)

  do te duhej nje forum me vete po ti hynim ketyre diskutimeve por gjithsesi jane peme pa kokrra sepse po flasim per nje kohe "na ishte njehere"

 7. #7
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Eshte kjo qe ti thua qe mua me coi te hapja kete teme, por nuk duhet haruar se nuk eshte nje kohe e kaluar shume pallate dhe shume hotele akoma dhe sot vazdhojne te vene ne funksion sistemin UHF te cilin e marin me antene te thjeshte dhe shperndajne ne te gjitha dhomat dhe ky eshte nje art dhe imagjinate me vete sepse besoj se te gjithe kane hasun ne veshtiresi ne shperndarjen e sinjalit UHF neper pallate apo hotele. Po flas per nje cilesi te sinjalit dhe te kualitetit prandaj dhe do te doja qe keto te diskutoheshin dhe te jepeshin mendime. Une per vete do doja te dija se kush eshte antena me e pershtatshme, forma, apo marka me e mire per sistemin UHF.

 8. #8
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Ja dhe nje antene shume e fuqishme sa ka dale ne treg eshte shume cilesore eshte marka frakaro nga nje kompani italiane ka 6 elemente ne forme rombi oval eshte perdorur nga nje inxhinjer italinan qe ka kopjuar skemat ushtarake te antenave .kam qene he tek siminari i tyre eshte shume e mire per sisteme qendrore ,hotele ,pallate ,etjer......kurse per antenen tene doja te thosha se duhet te jete e fuqishme sespse thithja e valeve behet me ene te spiraleve eshte si nje (shtjellje)
  Attached Images Attached Images

 9. #9
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Antenat UHF (mendime)

  Teme interesante, atehere po e bej nje pyetje shpejt e shpejte duke u nisur nga imazhet e ketyre spiraleve dhe fjalet e juaja qe thoni jane te forta.

  Une jam ne tirane, kohe me pare e shikoja Malin e dajtit ku jane dhe antenat trasmetuese te tv lokale ne tirane dhe ecte cdo gje okay me nje antene bisht dallendyshe, mirpo u bene nja dy a tre pallate nja 50/100m perball antenes time dhe ma zune pamjen e dajtit qe nga ajo kohe antena ime merr me miza 90% te stacioneve, jam detyruar ta hip antenen ne nje pallat qe te fitoj serish pamjen e me parshme, por duke e cuar antenen ne pallat skam me akses fare aty per ndonje levizje te vogel majtas djathtas, ndaj pyetja ime eshte: keto antena me spirale kur thoni jane te forta a kapin sinjal te mire edhe kur nuk ke pamje te mire? dmth kur pamjen e antenave trasmetuese te tv e kane zene pallate, kodra ose gjera te tilla, keto antena spirale uhf per keto gjera jane te fuqishme? qe japin sinjal shume te mire edhe kur nuk ke pamje...

 10. #10
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Antenat UHF (mendime)

  SkinArt aty ku une e kam marre kete foto dhe nga ku me lindi dhe ideja e kesaj teme fliteshe shume mire dhe kishte vleresimet maksimale si antene. Une neser do te postoj nja dy foto te reja per te pasur nje ide me te qarte por eshte nje antene e krijuar vete dhe me sa shof nuk ka elemente te krijimit qe nuk mund te arihen.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •