Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Antenat UHF (mendime)

Senior Member aldo224's Avatar
    Uploads
    0

Antenat UHF (mendime)

Cuna ne pergjithesi te gjithe jemi te apasionuar mbas sistemit satelitor dhe ne nje fare menyre u shkojme temave deri ne fund.
    Kete teme po hap per te ndryshuar pak rrjedhen e gjerave sepse u mbytem ne boten e sateliteve. Shumekush do te donte dhe informacione per antenat UHF per te cilat nuk e besoj se nuk keni pervoja ne kete fushe. Po lexoja diku per nje tip antene te cilen po e postoj ketu te krijuar vete pak e cuditshme nga forma por qe aty ku po e lexoja cilesoheshe si shume e fuqishme ne terheqjen e sinjalit UHF. Do doja te dija se cila antene ose me mire forme antene do te jepte me teper rezultat ne sistemin UHF. Mund te jepni foto dhe mendimet tuaja.
    Attached Images Attached Images

Talking Re: Antenat UHF (mendime)

Quote Originally Posted by aldo224 View Post
    Cuna ne pergjithesi te gjithe jemi te apasionuar mbas sistemit satelitor dhe ne nje fare menyre u shkojme temave deri ne fund.
    Kete teme po hap per te ndryshuar pak rrjedhen e gjerave sepse u mbytem ne boten e sateliteve. Shumekush do te donte dhe informacione per antenat UHF per te cilat nuk e besoj se nuk keni pervoja ne kete fushe. Po lexoja diku per nje tip antene te cilen po e postoj ketu te krijuar vete pak e cuditshme nga forma por qe aty ku po e lexoja cilesoheshe si shume e fuqishme ne terheqjen e sinjalit UHF. Do doja te dija se cila antene ose me mire forme antene do te jepte me teper rezultat ne sistemin UHF. Mund te jepni foto dhe mendimet tuaja.

ah ALDO sdi cte them
    per keto nuk me ke fare
    por thjeshte u cudita me ket fOTO qe postove ti
    po cfare jeni beri vetem FOTO gjithkun neper posta
    ec e merre veshte
    mos e merrni serizishte se thjeshte po qeshi

→→→Admin←←← Fiku75's Avatar
    Uploads
    39

Re: Antenat UHF (mendime)

aldo, jemi jashte teme dhe jo ne forumin e duhur per antena analogjike uhf.

ne seksjoni sat duhet me fol per sat. me vjen keq eshte rregullorja, se perndryshe dikush do filloje te flasi per antenat e celulareve dhe dikush do na flasi per antenat e radiomarresve etj.

tema mbyllet.

Uploads
    39

Quote Originally Posted by fiku75 View Post
    aldo, jemi jashte teme dhe jo ne forumin e duhur per antena analogjike uhf.

ne seksjoni sat duhet me fol per sat. me vjen keq eshte rregullorja, se perndryshe dikush do filloje te flasi per antenat e celulareve dhe dikush do na flasi per antenat e radiomarresve etj.

tema mbyllet.

Hapesi i temes me kerkoi ta testojme kte teme sepse mund te kete interes, dhe kshu po e rihap si dhe te shofim ca do ndodhi, meqe rregullorja po shkelet, atehere po e quajme teme per test.

Uploads
    0

Atehere faleminderit qe vendoset ta rihapni temen dhe ne te njejten kohe dhe ta testoni. Vertet eshte nje teme qe eshte jashte botes se sateliteve por eshte brenda te njejtes fushe dhe qe besoj se i mungon dhe i duhet ketij forumi, eshte nje teme e lidhur ngushte me boten e televizionit ku dhe shume prej nesh kane dicka per te dhene. Qe te jesh i apasionuar mbas antenave kjo nuk do te thote se gjithshka di eshte vetem te vendosesh pjata apo te modifikosh pjata kjo eshte nje bote me vete e shumllojshme ku ne besoj se jemi te afte te ndajme dhe eksperiencat tona dhe ne fushen e antenave UHF te cilat besoj se per secilin nga ne kane qene fillesat e punes, keto antena besoj kane qene te parat qe ju kane motivuar per te vazhduar dhe me tej deri ne sistemet dixhitale.
    Dhe njehere faleminderit per rihapjen dhe mund te jepni mendimet tuaja ne lidhje me temen.
    Jeni te mirepritur.

Uploads
    39

A ne besoj se jemi te afte te ndajme dhe eksperiencat tona dhe ne fushen e antenave UHF te cilat besoj se per secilin nga ne kane qene fillesat e punes, keto antena besoj kane qene te parat qe ju kane motivuar per te vazhduar dhe me tej deri ne sistemet dixhitale.
    kjo eshte e vertete un me ato e kam filluar punen, viti 1989/90/91.
    3 vjet pune shteti ne URT dhe UEM Uzina radio televizoreve dhe Uzina elektro mekanike qe te dyja ngjitur me njera tjetren ne Durres.

koha e kanaceve dhe televizoreve "riviera" me ngjyra ish "blaunkpunt" dhe e antenave gjithashtu, do te kisha shume qef tju beja fotot e antenave qe kam bere ne ato kohe per shpine time por sjam ne shqiperi dhe skam asnje mundesi ti bej sa te jem ketej.

flas per antena krejt jashte standartit per kohen sepse ishin "perendimore" dhe skicat ishin gjermane qe na vinin ne ate kohe ne uzine dhe ku "partia" i ndaloi :)

do te duhej nje forum me vete po ti hynim ketyre diskutimeve por gjithsesi jane peme pa kokrra sepse po flasim per nje kohe "na ishte njehere"

Uploads
    0

Eshte kjo qe ti thua qe mua me coi te hapja kete teme, por nuk duhet haruar se nuk eshte nje kohe e kaluar shume pallate dhe shume hotele akoma dhe sot vazdhojne te vene ne funksion sistemin UHF te cilin e marin me antene te thjeshte dhe shperndajne ne te gjitha dhomat dhe ky eshte nje art dhe imagjinate me vete sepse besoj se te gjithe kane hasun ne veshtiresi ne shperndarjen e sinjalit UHF neper pallate apo hotele. Po flas per nje cilesi te sinjalit dhe te kualitetit prandaj dhe do te doja qe keto te diskutoheshin dhe te jepeshin mendime. Une per vete do doja te dija se kush eshte antena me e pershtatshme, forma, apo marka me e mire per sistemin UHF.

Moderator
    Uploads
    89

Ja dhe nje antene shume e fuqishme sa ka dale ne treg eshte shume cilesore eshte marka frakaro nga nje kompani italiane ka 6 elemente ne forme rombi oval eshte perdorur nga nje inxhinjer italinan qe ka kopjuar skemat ushtarake te antenave .kam qene he tek siminari i tyre eshte shume e mire per sisteme qendrore ,hotele ,pallate ,etjer......kurse per antenen tene doja te thosha se duhet te jete e fuqishme sespse thithja e valeve behet me ene te spiraleve eshte si nje (shtjellje)
    Attached Images Attached Images

5000k SkinArt's Avatar
    Uploads
    2

Teme interesante, atehere po e bej nje pyetje shpejt e shpejte duke u nisur nga imazhet e ketyre spiraleve dhe fjalet e juaja qe thoni jane te forta.

Une jam ne tirane, kohe me pare e shikoja Malin e dajtit ku jane dhe antenat trasmetuese te tv lokale ne tirane dhe ecte cdo gje okay me nje antene bisht dallendyshe, mirpo u bene nja dy a tre pallate nja 50/100m perball antenes time dhe ma zune pamjen e dajtit qe nga ajo kohe antena ime merr me miza 90% te stacioneve, jam detyruar ta hip antenen ne nje pallat qe te fitoj serish pamjen e me parshme, por duke e cuar antenen ne pallat skam me akses fare aty per ndonje levizje te vogel majtas djathtas, ndaj pyetja ime eshte: keto antena me spirale kur thoni jane te forta a kapin sinjal te mire edhe kur nuk ke pamje te mire? dmth kur pamjen e antenave trasmetuese te tv e kane zene pallate, kodra ose gjera te tilla, keto antena spirale uhf per keto gjera jane te fuqishme? qe japin sinjal shume te mire edhe kur nuk ke pamje...

Uploads
    0

SkinArt aty ku une e kam marre kete foto dhe nga ku me lindi dhe ideja e kesaj teme fliteshe shume mire dhe kishte vleresimet maksimale si antene. Une neser do te postoj nja dy foto te reja per te pasur nje ide me te qarte por eshte nje antene e krijuar vete dhe me sa shof nuk ka elemente te krijimit qe nuk mund te arihen.

Page 1 of 4 123 ... LastLast