Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

 1. #1

  Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Tungatjeta.

  Kam te njejtin satelit dhe motor qe rreth 7-8 vite. E kam ndrruar syrin nje here, perndryshe nuk kam pasur kurre ndonje problem.

  Para ca ditesh motori nuk levizte fare, sado qe i nderroj kanalet prej nje sateliti ne nje tjeter. Ku mund te jet problemi, a ka syri lidhje me motor apo hic ? apo ndoshta motori eshte kaput fare ? sepse ate moment qe u ndal binte nje shi shume i forte.

  Por, tjetra eshte qe, jo qe vetem motori nuk punon, por nuk me kap fare ne ate pozicion qe eshte sateliti asnje kanal te asnje sateliti, pra normalisht duhet t'a shihja gjermanin ne ate pozicion ku sateliti eshte i drejtuar.

  Faleminderit.

 2. #2

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  ke dy gjera me pare shiko mos te jet keputur

  kabulli qe shkon nga motori tek reciveri i kisha llafen ngjitur tek motorri

  ose ke blokuar mtorin gabimisht tek reciveri

  shko njeher tek reciveri motor seting edhe fshi seting mose e ke blloku

  ok

 3. #3

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Quote Originally Posted by Leutrimi View Post
  Tungatjeta.

  Kam te njejtin satelit dhe motor qe rreth 7-8 vite. E kam ndrruar syrin nje here, perndryshe nuk kam pasur kurre ndonje problem.

  Para ca ditesh motori nuk levizte fare, sado qe i nderroj kanalet prej nje sateliti ne nje tjeter. Ku mund te jet problemi, a ka syri lidhje me motor apo hic ? apo ndoshta motori eshte kaput fare ? sepse ate moment qe u ndal binte nje shi shume i forte.

  Por, tjetra eshte qe, jo qe vetem motori nuk punon, por nuk me kap fare ne ate pozicion qe eshte sateliti asnje kanal te asnje sateliti, pra normalisht duhet t'a shihja gjermanin ne ate pozicion ku sateliti eshte i drejtuar.

  Faleminderit.

  shiko mire lidhjet motor /satelit
  pastaj nqs edhe lidhjet jane OK ,mundeso nje tjeter vende te ri per motorin

 4. #4
  Contributing Member Neim20's Avatar
  Join Date
  07-06-2009
  Posts
  374
  Uploads
  10

  Post Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Perseris dhe une: 1-kontrollo kontaktet e kavos dekoder-motorr;
  2-kontrollo ne dekoder se eshte i aktivizuar apo jo;
  3-kontrollo se decoderi nxjerr tension ;
  4-kontrollo se mos eshte spostuar nga era.
  Se keto jane ne rregull "bekoje" motorrin tend (nuk specifikove modelin).

 5. #5
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Persh!
  Meqe the binte shi ate nate mos ka krijuar ndonje qark te shkurter prej ujit qe mund ti kete hyre brenda dhe ka djegur ndonje gje?

  Mbase era forte ka arritur te spostoje satelitin ne ndonje zone pa pozicione dhe per kete arsye ty nuk te nxjere asnje sinjal, mos era forte ka keputur ndonje bullon, dado, shine ose ndonje dicka tek motori dhe e ka nxjere jasht pune?

  Mos koha e gjate prej 7-8 vjetesh ne pune, me kohe te keqe shi rrufe, ere etj... ka konsumuar pak nga pak aparatin e motorit deri sa nje dite ose nate e ka nxjere jasht pune? Ti shikoje nje here vete me sy, qofte edhe duke e hapur nqs hapet... por une do te rekomandoja ndonje teknik ose specialist ta shikonte ashtu ne vend, keto qe une po shkruaj jane thjesht supozime dhe ide, edhe une si shoku me siper skam motor, por te sugjeroj nje specialist ose dike qe merr vesh tamam, fakti qe ti e ke patur ne pozicion dhe tani nuk ke sinjal te jesh i sigurte qe era forte ka arritur ta levizi parabolen, keshtu dhe motorin dhe kjo levizje i ka sjelle probleme fizike qe kerkon nderhyrjen e dikujt qe eshte specialist. Uroj ne nje zgjidhje te shpejte te motorit tend. Na informo per ndonje te re me te.

 6. #6
  Senior Member
  Join Date
  06-09-2005
  Posts
  166
  Uploads
  0

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Nje keshille ke nga une . Mundohu te kapesh satelitin astra manualisht, pra duke e levizur me dore motorin horizontalisht dhe vertikalisht, ne se kap sinjal do te thote qe difekti eshte ne motor ose te eshte prishur configurimi ne aparat, ne se nuk kap sinjal fare kuptohet difekti eshte ne kabell ose tek koka(lnb).Pra percakto ku e ke difektin me pas flasim prape.

 7. #7
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Atehere cdo kush dha mendimin e tij dhe une po mundohem te te jap mendimin tim.
  1) Ne rradhe te pare shiko mos ndoshta ke ndonje problem me kabllin.
  2) Kontrollo njehere ne aparat se mos ndoshta aparati vete e ka nxjerre nga memorja e tij motorin.
  3) Dhe e fundit sepse te gjithe po thone qe levize pjaten nuk besoj se ka nevoje sepse ti po thua se nuk te leviz motori keshtu qe nuk ka nevoje te levizesh pjaten. Nuk e di cfare marke te motorit ke por shiko aty ku lidhen kabllot te motori mos ndoshta ke ndonje brime ku lexon reset dhe nese e ka atehere me nje kunje te holle fute aty dhe jepi nje reset motorit dhe nese e pranon resetimin ne gjendje fillestare atehere te duhet ta instalosh nga e para ne aparat nese nuk arrin qe ta vesh ne pune ne kete forme atehere te siguroj qe 99% ka mbaruar si motor (qarku brenda). Ciao dhe shpresoj ta zgjidhesh problemin dhe mbase te kam ndihmuar ndopak.

 8. #8
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,026
  Uploads
  64

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  Quote Originally Posted by Leutrimi View Post
  Tungatjeta.

  Kam te njejtin satelit dhe motor qe rreth 7-8 vite. E kam ndrruar syrin nje here, perndryshe nuk kam pasur kurre ndonje problem.

  Para ca ditesh motori nuk levizte fare, sado qe i nderroj kanalet prej nje sateliti ne nje tjeter. Ku mund te jet problemi, a ka syri lidhje me motor apo hic ? apo ndoshta motori eshte kaput fare ? sepse ate moment qe u ndal binte nje shi shume i forte.

  Por, tjetra eshte qe, jo qe vetem motori nuk punon, por nuk me kap fare ne ate pozicion qe eshte sateliti asnje kanal te asnje sateliti, pra normalisht duhet t'a shihja gjermanin ne ate pozicion ku sateliti eshte i drejtuar.

  Faleminderit.
  Leutrimi,postin e pare duhet ta kishit bere ketu;http://www.satsupreme.com/showthread...=67009&page=32

 9. #9

  Thumbs up Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  ku je o bobo se na mori malli
  Diavolo jam

 10. #10
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: Motori nuk lviz fare, ku mund t jet problemi ?

  bobi nga ke qen i bere pak si te gjata pushimet,me behet qejfi qe je kthyer

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Question come fare?
  By camatarutr in forum Italian / Italiano
  Replies: 2
  Last Post: 16-09-2009, 23:49:47
 2. Question si mund ta bej me emu key
  By kapoaug in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 02-02-2009, 16:03:14
 3. R*I Asia, come fare?
  By blink87 in forum Italian / Italiano
  Replies: 3
  Last Post: 14-12-2008, 18:42:27
 4. fare scambio con sky
  By robertlupo69 in forum Italian / Italiano
  Replies: 0
  Last Post: 26-10-2008, 02:52:17
 5. help matrix bloccata che fare??
  By zemuryl in forum Italian / Italiano
  Replies: 9
  Last Post: 06-01-2006, 02:16:46

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •