Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)???

 1. #1
  Junior Member
  Join Date
  27-04-2009
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Question NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)???

  PERSHENDETJE TE GJITHVE....

  Kam blere 1 aparat HIVION HV-9090XCI,dhe desha te dija si mund ti hedh kode,file etj. ne menyre qe te bej te mundur hapjen e kanaleve te bllokuara.Me falni per menyren si po shprehem per te sqaruar kete ndihme qe po kerkoj,por nuk e kam shume idene mbi teknologjine e sateliteve.Manuali i Aparatit thote qe upload-imi i canaleve behet i mundur me ane te RS-232 CABLE...Shpresoj qe dikush mund te me tregoje hap mbas hapi si mund te upload-oj canalet,ose me sakt si mund te hap kanalet e bllokuara.Cfare programi duhet te perdor qe te lidh aparatin me PC?Po me pas cfare rruge ndiqet?
  JU LUTEM ME NDIHMONI.........

 2. #2
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  e para shoku bej nje prezantim ketu, e dyta lexo regulloren ketu e cila e ndalon qe te hapesh dy tema te njejta gje qe ti e ke bere,ndoshta padashje, me pas te siguroj qe ndihma nuk ka per te te munguar.

 3. #3

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Ne rast se e ke Hivion HD per te mesuar me shume shko tek faqja per receiverin Hivion tek seksioni 'Other Satellite Receivers" dhe tek germa H ke file per Hivion.
  Shiko aty se ka dhe loaderin qe te duhet qe te besh lidhjen e aparatin me pc por mund te perdoresh dhe usb.

 4. #4
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  per te qene me te sakte kliko ketu ndersa ketu gjej loaderin per aparatin tend. respekte

 5. #5
  Junior Member
  Join Date
  27-04-2009
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  shkarikova loader-in per modelin e aparatit qe kam por loaderi eshte file sgn qe pc nuk e njeh......cfare te bej???

 6. #6
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Quote Originally Posted by batman90 View Post
  shkarikova loader-in per modelin e aparatit qe kam por loaderi eshte file sgn qe pc nuk e njeh......cfare te bej???
  kjo qe ke gjetur ti nuk eshte loaderi por firmware dhe nuk ka rendesi te ta njohe komjuteri por gjej loaderin dhe hidhe ne aparat.

 7. #7
  Junior Member
  Join Date
  27-04-2009
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Po ku mund ta gjej loader-in per aparatin qe kam se kur kerkoj ne internet arrij te gjej vetem firmwarein e aparatit....????kerkova dhe te faqa qe me kishe treguar per te gjetur loader-in e aparatit por atje gjeta vetem firmwarein....

 8. #8
  VIP Member BIG BOBI's Avatar
  Join Date
  21-05-2006
  Location
  Treviso Italy
  Posts
  1,043
  Uploads
  70

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Quote Originally Posted by batman90 View Post
  Po ku mund ta gjej loader-in per aparatin qe kam se kur kerkoj ne internet arrij te gjej vetem firmwarein e aparatit....????kerkova dhe te faqa qe me kishe treguar per te gjetur loader-in e aparatit por atje gjeta vetem firmwarein....
  batman90,me keto qe po thua po krijon konfuzion!
  ne radhe te pare duhet te jeshe me i detajuar ne info-t pe aparatin tend!
  1.informazioni firmvare
  2.a ka usb
  meqe une nuk e kam te tille aparat po te them teorikisht si duhet te azhornosh aparatin tend;(ata qe e kane mund te korigjojne ose shtojne per ška po shkruaj me poshte)
  per te azhornuar aparatin tend te duhen keto gjera;
  1.HIVION LOADER V225
  a.shkarko hivion loader v225 dhe installoje ne komputer.
  b.hap Upgrade(pas installimit te loader 225 te eshte krijuar nje ikone e verdhe ne formen e antenes satellitore ne listen e programeve!)
  c.verifiko serial port(zgjidh ate qe perdor ti)
  d.verfiko,MODE dowload dhe TYPE prog,data
  e.kliko ne browse dhe zgjidh ne program files bin,sgn,all files(kliko ne trekendshin e zi djathtas)ne rastin tend zgjidh sgn, dhe mer file-n e firmwar-it shkarkuar me pare nga ti.
  kliko start.
  2. Hivion HV-9090x dreamloader for Softcam
  sherben per hedhjen e šelsave ne format-in softcam.

 9. #9
  Junior Member
  Join Date
  27-04-2009
  Posts
  10
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Aparati im HIVION HV-9090XCI ka keto te dhene:

  ID MODELLO: 00F0AZ46
  VERSIONE H/W: 2.00.00
  VERSIONE S/W: 11.23.0F

  Aparati nuk ka port usb, lidhja me PC behet e mundur me RS-232 CABLE.

  Shum faleminderit BOBI BLU per informacionin.

 10. #10
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: NDIHME!!!...Si mund te fus code,file etj ne aparatin satelitor(HIVION HV-9090XCI)

  Quote Originally Posted by batman90 View Post
  Aparati im HIVION HV-9090XCI ka keto te dhene:

  ID MODELLO: 00F0AZ46
  VERSIONE H/W: 2.00.00
  VERSIONE S/W: 11.23.0F

  Aparati nuk ka port usb, lidhja me PC behet e mundur me RS-232 CABLE.

  Shum faleminderit BOBI BLU per informacionin.
  ok shkarko loaderin qe ka gjetur bobi blu dhe hidh me pas firmwerin ne aparat. shpresoj te mbarosh pune!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

 1. Question problem with hivion 9090xci
  By stavros211 in forum HIVION
  Replies: 0
  Last Post: 31-08-2009, 13:48:06
 2. ndihme per aparatin e tringut
  By geno vlora in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 31-05-2009, 14:51:34
 3. hivion hd 9090x ultima ndihme
  By genti 76 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 9
  Last Post: 04-11-2008, 09:45:52
 4. Ju lutem nje ndihme per Hivion
  By alkapone in forum Albanian / Shqip
  Replies: 2
  Last Post: 14-09-2008, 00:27:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •