Results 1 to 10 of 10

Thread: Δορυφορική τηλεόραση απο τον ΟΤΕ.

Δορυφορική τηλεόραση απο τον ΟΤΕ.

Καλή αρχή γιατί μετά απο search είδα οτι δεν υπάρχει thread.

Από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει η μάχη μεριδίων στην αγορά, στην οποία σήμερα κυριαρχεί η Nova !
    Μπορεί οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών να προσφέρουν σήμερα τηλεοπτικό περιεχόμενο μέσω ευρυζωνικών συνδέσεων, ωστόσο ο πόλεμος της συνδρομητικής τηλεόρασης ξεκινάει από τον Σεπτέμβρη. Μέχρι τότε εκτιμάται ότι θα είναι σε θέση ο ΟΤΕ να εκπέμψει συνδρομητική δορυφορική τηλεόραση, μέσω του συστήματος HellasSat. Και η κίνηση αναμφίβολα θα θερμάνει την αγορά της συνδρομητικής τηλεόρασης, η οποία σήμερα κυριαρχείται σχεδόν μονοπωλιακά από τη Nova.

Προς την κατεύθυνση αυτή αναμένεται σύντομα ο ΟΤΕ να αποκτήσει την άδεια που έχει εκχωρήσει το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) στην HellasSat A. E. H άδεια δεν έχει υπογραφεί ακόμη από τον αρμόδιο υπουργό κ. Π. Παυλόπουλο, αλλά εκτιμάται ότι θα το πράξει μέχρι τέλος του μήνα. Η μεταβίβαση της άδειας από την ΗellasSat στον ΟΤΕ γίνεται κυρίως για λόγους οικονομίας κλίμακας στην απόκτηση περιεχομένου. Ο ΟΤΕ, με τη μεταβίβαση αυτή, θα διαπραγματεύεται το περιεχόμενο με τους μεγάλους παραγωγούς (studios κ. λπ.), τόσο για την πλατφόρμα IPTV όσο και για τη δορυφορική που λειτουργεί στον HellasSat. Στελέχη της αγοράς κάνουν λόγο για διεμβολισμό της Nova στα δικαιώματα περιεχομένου, αφού ο ΟΤΕ κατάφερε να αποκτήσει δύο σημαντικά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, εκείνο της Γερμανίας και της Ισπανίας. Τον Σεπτέμβριο λέγεται ότι θα διεκδικήσει και το πρωτάθλημα της Αγγλίας. Ο ανταγωνισμός μάλιστα που έχει προκληθεί μεταξύ Nova και ΟΤΕ στην απόκτηση περιεχομένου έχει οδηγήσει σε αύξηση των τιμών, οι οποίες πλέον ανέρχονται στο διπλάσιο ή και το τριπλάσιο επίπεδο απ' ό, τι πριν από ένα χρόνο. Η νέα υπηρεσία δορυφορικής μετάδοσης συνδρομητικής τηλεόρασης από τον ΟΤΕ αναμένεται να ανακοινωθεί επισήμως στην ερχόμενη ΔΕΘ. Ωστόσο... , σε όλη τη διάρκεια της νέας τηλεοπτικής σεζόν η πλατφόρμα θα εμπλουτίζεται και θα ενισχύεται με πακέτα και ειδικές προσφορές.
    Η κίνηση αναμένεται να δημιουργήσει μια νέα πηγή εσόδων στον ΟΤΕ, καθώς τα αποτελέσματα της λειτουργίας της πλατφόρμας του IPTV (τηλεόραση μέσω Internet) δεν είναι και τόσο θετικά μέχρι σήμερα. Οι πελάτες του ΟΤΕ που έχουν υιοθετήσει τη συγκεκριμένη πλατφόρμα (μέσω Ιντερνετ) είναι πολύ λίγοι -εκτιμώνται σε 4.000 έως 5.000- και οι αριθμοί αυτοί δεν μπορούν να στηρίξουν μια επικερδή δραστηριότητα στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Είναι αξιοσημείωτο ότι η Deutsche Telekom στα τρία χρόνια παροχής υπηρεσιών IPTV έχει περίπου 500.000 πελάτες σε μια αγορά 80 εκατ. ανθρώπων.
    Αντίθετα, ο ΟΤΕ έχει τη θετική εμπειρία της Romtelecom, η οποία κατάφερε να αποκτήσει περίπου 1 εκατ. συνδρομητές δορυφορικής τηλεόρασης στη Ρουμανία στα δύο τελευταία χρόνια. Η υπηρεσία που ονομάζεται dolce προσφέρεται πάλι μέσω του δορυφόρου HellasSat και έχει καταφέρει να ανασχέσει τη σημαντική διαρροή πελατών που καταγράφηκε τα τελευταία δύο - τρία χρόνια στη ρουμανική θυγατρική εταιρεία του ΟΤΕ.
    Η υψηλή χωρητικότητα του HellasSat είναι σε θέση να υποστηρίξει τη μετάδοση σήματος υψηλής ευκρίνειας. Η μετάδοση αυτή προσφέρει διπλάσια ευκρίνεια απ' ό, τι η υφιστάμενη μορφή μετάδοσης και καθιστά απολαυστικότερη την τηλεθέαση. Εφόσον ο ΟΤΕ προετοιμαστεί έγκαιρα και ξεκινήσει τη λειτουργία της νεάς δορυφορικής πλατφόρμας, θα είναι η πρώτη μετάδοση σήματος τηλεόρασης υψηλής ευκρίνειας στην Ελλάδα.
    Η ελληνική αγορά
    Η αγορά της συνδρομητικής τηλεόρασης στην Ελλάδα θεωρείται ώριμη παρά το γεγονός ότι η διείσδυσή της στα ελληνικά νοικοκυριά είναι χαμηλή (περίπου στο 10%). Σύμφωνα με έρευνα της Public Issue, το 2008 υπήρχαν 330.000 πελάτες (νοικοκυριά) συνδρομητικής τηλεόρασης στην Ελλάδα, ενώ το α΄ τρίμηνο του 2009 η Nova ανακοίνωσε 352.000 συνδρομητές. Η πραγματική αγορά ωστόσο είναι μεγαλύτερη, καθώς θεωρείται ότι υπάρχουν πολλοί πειρατές των υπηρεσιών Nova. Aπό την άλλη πλευρά, υπάρχει και η νέα τεχνολογική πλατφόρμα που προσφέρει συνδρομητικές υπηρεσίες τηλεόρασης μέσω τηλεπικοινωνιακών δικτύων (DSL). H συγκεκριμένη αγορά θεωρείται χαμηλού ενδιαφέροντος και μέχρι σήμερα εκτιμάται ότι υπάρχουν περίπου 100.000 συνδρομητές, εκ των οποίων τους περισσότερους ελέγχει η On Telecoms. Επειδή όμως η συγκεκριμένη υπηρεσία προσφέρεται συνδυαστικά με άλλα πακέτα (ευρυζωνικό Internet και τηλεφωνία), είναι δύσκολο να βρεθεί ο πραγματικός αριθμός των πελατών που κάνει χρήση της συγκεκριμένης συνδρομητικής υπηρεσίας τηλεόρασης.
    Πηγή: Satleo

πεγράφη μεταξύ της Hellas Sat -μέλους του Ομίλου ΟΤΕ- και του Ελληνικού Δημοσίου, η σύμβαση παραχώρησης για υπηρεσίες συνδρομητικής δορυφορικής τηλεόρασης, από τον αρμόδιο υπουργό Εσωτερικών, κ. Προκόπη Παυλόπουλο. Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, η σύμβαση αυτή για παροχή υπηρεσιών συνδρομητικής δορυφορικής τηλεόρασης, η οποία αποτελεί τη δεύτερη στην ελληνική αγορά μετά από 10 χρόνια, αποτελεί "σταθμό" για τα ελληνικά τηλεοπτικά δρώμενα. Με την άδεια αυτή, o Όμιλος ΟΤΕ αποκτά το δικαίωμα να παρέχει υπηρεσίες συνδρομητικής τηλεόρασης μέσω δορυφόρου, προσφέροντας περισσότερες επιλογές στον Έλληνα καταναλωτή.
    Ο Όμιλος ΟΤΕ διαθέτει ήδη παρουσία στην ρουμανική αγορά δορυφορικής ψηφιακής τηλεόρασης με την υπηρεσία "Dolce", που προσφέρει η Romtelecom, θυγατρική του ΟΤΕ, μέσω του δορυφόρου Hellas Sat 2. Ο αριθμός των συνδρομητών της υπηρεσίας "Dolce" -που μεταδίδεται σε ολόκληρη τη Ρουμανία- έφτασε σε σχεδόν 750.000 το Α' τρίμηνο 2009.
    Αντίστοιχη συνεργασία έχει η Hellas Sat και με την επιτυχημένη βουλγαρική δορυφορική πλατφόρμα Bulsatcom για τη μετάδοση των τηλεοπτικών της καναλιών, συμπεριλαμβανομένου τηλεοπτικού περιεχομένου υψηλής ευκρίνειας (HDTV). Περίπου 2.500.000 νοικοκυριά από Μέση Ανατολή και Ευρώπη λαμβάνουν υπηρεσίες δορυφορικής τηλεόρασης μέσω του δορυφόρου Hellas Sat 2.
    Πηγή: news.ert.gr

Re: Δορυφορική τηλεόραση απο τον ΟΤΕ.

Quote Originally Posted by stergiost3 View Post
    megalo katorhoma ekanes.....borouses na to valeis sto conexx tv
    Επειδή εγώ ξέρω αν έκανα μεγάλο κατόρθωμα ή οχι, και σε ευχαριστώ για την κριτική σου, να σε ενημερώσω απλά οτι το conn-x tv διατίθεται απο τον ΟΤΕ ως broadband add-on ενώ το Δορυφορικό Πακέτο του ΟΤΕ του οποίου το περιεχόμενο προς το παρόν "παίζει" να είναι το ίδιο με του cable tv, όπως επίσης και το όνομα μπορεί να είναι κοινό, θα δίδεται ως ξεχωριστό πακέτο και ΟΧΙ με σύνδεση aDSL. Τώρα που την βλέπεις την σχετικότητα, εξήγησε μου σε παρακαλώ. Αν δλδ σε λίγο καιρό, η OnTelecoms νοικιάσει αναμεταδότες στον Astra και εκπέμπει το πρόγραμμα του cable TV θα είναι το ίδιο προϊόν??? Ναι μεν δεν λέω, μακαρόνια και τα Misco, μακαρόνια και τα Barilla... Αλλά είπαμε..."Τα μακαρόνια να είναι Misco...Ακάκιε...".

Και αντί να προσβάλεις τους άλλους για τα posts τους, καλύτερα να διαβάζεις πολύ και να απαντάς λίγο. Αυτό συμβουλευτικά. Αν έχεις να προσθέσει κάτι στο "θέμα", παρακαλώ πολύ.

Senior Member
    Uploads
    0

Roulitsas, εαν ισχυσουν αυτα που λεγοντε στο ποστ #1, με βλεπω να βαζω και τριτο ταψι!
    Αμήν και πότε....
    Ελπίζω να δημιουργηθεί ανταγωνισμός!
    Άλλωστε, η πειρατεία είναι γνήσιο τέκνο της αισχροκέρδειας...

ΥΓ, Έχεις λίγα ποστ, αλλά αξίζουν για 1000+....

Senior Member
    Uploads
    3

otan erthi vlepoume.....

Quote Originally Posted by savvas View Post
    Roulitsas, εαν ισχυσουν αυτα που λεγοντε στο ποστ #1, με βλεπω να βαζω και τριτο ταψι!
    Αμήν και πότε....
    Ελπίζω να δημιουργηθεί ανταγωνισμός!
    Άλλωστε, η πειρατεία είναι γνήσιο τέκνο της αισχροκέρδειας...

ΥΓ, Έχεις λίγα ποστ, αλλά αξίζουν για 1000+....
    Knowledge is power λένε οι Αμερικάνοι, και τελικά...έχουν δίκιο. Έχω και μια κόκκινη όμως οπότε τι είμαι??? Μάλλον κ0λ0παίδι...!!! Υπάρχουν άπειροι με μερικές χιλιάδες posts και όμως τα περισσότερα είναι ανούσια. Υπάρχουν άλλοι δε, που τα posts τους είναι λιγότερα και από την κατοστάδα και όμως ο λόγος τους στάζει μέλι. Τι να τα κάνεις τα "posts" αν είναι για τις "βρούβες"....

otan erthi vlepoume.....
    Έγραψες...!!! Φοβερός αντίλογος... χεχε.... Αντε και το σύστημα κρυπρογράφησης θα είναι και Bulcrypt... απο το υπάρχουν BulsatCom που αλλάζει κάρτες και ανέπτυξε δική του κρυπτογράφηση..!!! Ούτε για card sharing δεν κάνει (ακόμα δλδ..!!!)...

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και στους δύο σας...!!!

Banned
    Uploads
    4

Quote Originally Posted by Roulitsas View Post
    Knowledge is power λένε οι Αμερικάνοι, και τελικά...έχουν δίκιο. Έχω και μια κόκκινη όμως οπότε τι είμαι??? Μάλλον κ0λ0παίδι...!!! Υπάρχουν άπειροι με μερικές χιλιάδες posts και όμως τα περισσότερα είναι ανούσια. Υπάρχουν άλλοι δε, που τα posts τους είναι λιγότερα και από την κατοστάδα και όμως ο λόγος τους στάζει μέλι. Τι να τα κάνεις τα "posts" αν είναι για τις "βρούβες"....

Έγραψες...!!! Φοβερός αντίλογος... χεχε.... Αντε και το σύστημα κρυπρογράφησης θα είναι και Bulcrypt... απο το υπάρχουν BulsatCom που αλλάζει κάρτες και ανέπτυξε δική του κρυπτογράφηση..!!! Ούτε για card sharing δεν κάνει (ακόμα δλδ..!!!)...

ftoumoutoumou ... pos allios to lene ? eulogao ta genia mou ???

mallon pame se ennotita thematon me onoma paketo (p)ote ...

Senior Member
    Uploads
    3

Quote Originally Posted by Roulitsas View Post

ante paikse balla allou olo karfakia eisai.....

Junior Member
    Uploads
    0

ante paikse balla allou olo karfakia eisai.....
    παλικάρι μου επειδη ο savvas ειπε μια πολυ σωστη κουβεντα δηλαδη οτι ουκ εν τω πολλω το ευ αλλα εν τω ευ το πολλω εκατσα και εψαξα ολα τα ποστ σου πουθενα δεν βρηκα κατι με ουσια γιαυτο αντι να πουλας μαγκια και ειρωνεία καλυτερα κατσε στην γωνια σου διαβαζε, μαθε και οταν φτασεις το 1 δεκατο του επιπεδου του roulitsas που κατα την γνωμη μου δεν θα φτασεις ουτε στο 1 εκατοστο τοτε ξαναμιλας

@roulitsas
    οσο για το bulcrypt σου εχω καλα νεα μολις κυκλοφορισουν ο νεος δεκτης και η νεα καρτα ( κατα τις 15 Σεπτμβριου απο οτι μου ειπανε ) απο την bulsatcom ενας δεκτης και μια καρτα θα φυγουν για τα βορεια προαστια των βαλκανιων για περαιτερω << μελετη και αναλυση >>

Senior Member
    Uploads
    3

Quote Originally Posted by skywalker1960 View Post
    παλικάρι μου επειδη ο savvas ειπε μια πολυ σωστη κουβεντα δηλαδη οτι ουκ εν τω πολλω το ευ αλλα εν τω ευ το πολλω εκατσα και εψαξα ολα τα ποστ σου πουθενα δεν βρηκα κατι με ουσια γιαυτο αντι να πουλας μαγκια και ειρωνεία καλυτερα κατσε στην γωνια σου διαβαζε, μαθε και οταν φτασεις το 1 δεκατο του επιπεδου του roulitsas που κατα την γνωμη μου δεν θα φτασεις ουτε στο 1 εκατοστο τοτε ξαναμιλας

@roulitsas
    οσο για το bulcrypt σου εχω καλα νεα μολις κυκλοφορισουν ο νεος δεκτης και η νεα καρτα ( κατα τις 15 Σεπτμβριου απο οτι μου ειπανε ) απο την bulsatcom ενας δεκτης και μια καρτα θα φυγουν για τα βορεια προαστια των βαλκανιων για περιτερω << μελετη και αναλυση >>
    oute magkia poulaw oute eirwnia.

Junior Member
    Uploads
    0

Αφου το λες, δεκτον