Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Opticum 7300ci2cx i bllokum

 1. #1

  Exclamation Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Kam nji dekoder OPTICUM 7300CI2CX i hudha nji sw te ri nga usb vetem main code u ngarku programi rregullisht tash ka ngec nxjerr ne display nji ON dhe ristartohet ,u bona prova me lidh nga pc meerr sw deri ne fund e me pas ndodh e njeite gje

  A i ka ndodh dikujt ky problem?

  Dump flash a ka rastis ndonji per ket dekoder me ba me J-tag?

 2. #2
  Senior Member simonsatell's Avatar
  Join Date
  28-11-2007
  Posts
  176
  Uploads
  11

  Thumbs up Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  harroe usb me ket aparat esht klon i globoglobo_04000200_AMSTAR_1.0.66_MCAS.abs futia me serial dhe do jesh njesh punojn te dya kartat naten//se desh harrova hiq kabllin e sinjalit para veprimit

 3. #3

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Quote Originally Posted by simonsatell View Post
  harroe usb me ket aparat esht klon i globoglobo_04000200_AMSTAR_1.0.66_MCAS.abs futia me serial dhe do jesh njesh punojn te dya kartat naten//se desh harrova hiq kabllin e sinjalit para veprimit
  Me usb ja kam vendos softet nuk ka problem ,,bllokim u bo kur selectova maincode jo program full.

  Ket lloj loaderi nuk po e gjeja ,puna u kry
  thx

 4. #4

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Quote Originally Posted by simonsatell View Post
  harroe usb me ket aparat esht klon i globoglobo_04000200_AMSTAR_1.0.66_MCAS.abs futia me serial dhe do jesh njesh punojn te dya kartat naten//se desh harrova hiq kabllin e sinjalit para veprimit
  te falenderoj per ndihmen me ket soft u bo,por kam nje problem tjeter me nji lloj si ky i ngjajshem eshte modeli OPTICUM 7300L PVR 2CX PLUS i hudha softin e fundit opticum 7300 ci 2cx u blloku ne ON,ndonje zgjidhje pa j-tag ? kam provu disa softe por nuk po lidhet me rs232.
  Attached Images Attached Images

 5. #5
  VIP Member OVES12's Avatar
  Join Date
  16-06-2009
  Location
  Shqiponja
  Posts
  2,089
  Uploads
  1,124

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Quote Originally Posted by ^^^EXPERTI^^^ View Post
  te falenderoj per ndihmen me ket soft u bo,por kam nje problem tjeter me nji lloj si ky i ngjajshem eshte modeli OPTICUM 7300L PVR 2CX PLUS i hudha softin e fundit opticum 7300 ci 2cx u blloku ne ON,ndonje zgjidhje pa j-tag ? kam provu disa softe por nuk po lidhet me rs232.
  Nuk ke asnje zgjidhje tjeter,vetem me j-tag.

 6. #6

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Quote Originally Posted by OVES12 View Post
  Nuk ke asnje zgjidhje tjeter,vetem me j-tag.
  I njejte problem ishte dhe me modelin me lart,por u bo pa j-tag .te shofim cunat e tjera mos kane pas ndonje problem si ky me mos hap pine shum me j-tag.

 7. #7
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  EXPERT doja nga ty te sqarosh dicka kjo gje te ndodhi mbasi i hodhe softin apo qe ne momentin qe e hape si aparature.sepse ka 3 softe per opticum 7300 1)sky....2)amstra...3)vdf amstra.....me duket se kjo e fundit eshte per kete mod/tat sepse file vdf jane per aparaturat me display p.sh topchannel jo numera .kjo mund te rregullohet me loader dhe vendos bootloader-maincode...gjithmon te besh baCKUP OSE MERR SOFTIN E NJERES DHE VENDOSE tek tjetra.kurse n.q.s e ke hap te re nga fabrika dhe eshte ON ke flash .jane shumete pakta mos them asnje gje file per rregullim 7300.vetem nga servisi ne rumani apo poloni mund te japin file...une nuk kam ndonje file per flash .nuk e di sa te sqarova por pres ndonje saktesi nga ty.kjo eshte e vetmja file qe kam besoj se do te jete e vleshme..

 8. #8

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Aparati ka pas softin e vet pa emu i vendos softin e ri ket qe ke postu dhe ti ,e u blloku ngeci ne ON,ne DISPLAY eshte me numra, i kam bo disa prova dhe asnje shenje .

  Si i bohet?

  Quote Originally Posted by tamo View Post
  EXPERT doja nga ty te sqarosh dicka kjo gje te ndodhi mbasi i hodhe softin apo qe ne momentin qe e hape si aparature.sepse ka 3 softe per opticum 7300 1)sky....2)amstra...3)vdf amstra.....me duket se kjo e fundit eshte per kete mod/tat sepse file vdf jane per aparaturat me display p.sh topchannel jo numera .kjo mund te rregullohet me loader dhe vendos bootloader-maincode...gjithmon te besh baCKUP OSE MERR SOFTIN E NJERES DHE VENDOSE tek tjetra.kurse n.q.s e ke hap te re nga fabrika dhe eshte ON ke flash .jane shumete pakta mos them asnje gje file per rregullim 7300.vetem nga servisi ne rumani apo poloni mund te japin file...une nuk kam ndonje file per flash .nuk e di sa te sqarova por pres ndonje saktesi nga ty.kjo eshte e vetmja file qe kam besoj se do te jete e vleshme..

 9. #9
  Moderator
  Join Date
  01-04-2005
  Posts
  738
  Uploads
  91

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  merr kete loader eshte shume i mire per kete pun.1)bej coneck por ka dicka kur eshte ne ONduhet te preshesh pak sekonda me shume nj 30 -40 sek varet deri sa te bej conekt pastaj zgjidh all chunk dhe ben 2 here klik dhe zgjidh nje file tjeter jo vdf......

 10. #10

  Re: Opticum 7300ci2cx i bllokum

  Quote Originally Posted by tamo View Post
  merr kete loader eshte shume i mire per kete pun.1)bej coneck por ka dicka kur eshte ne ONduhet te preshesh pak sekonda me shume nj 30 -40 sek varet deri sa te bej conekt pastaj zgjidh all chunk dhe ben 2 here klik dhe zgjidh nje file tjeter jo vdf......
  Rrofsh plako per ndihmen por nuk konektet nxjer error.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Opticum Dektis 7xxxx
  By bangelis99 in forum Greek / Ελληνικά
  Replies: 16
  Last Post: 12-02-2010, 20:05:26
 2. Question Opticum 9500 hd pvr 2ci 2cx e plus
  By Dritan100 in forum Albanian / Shqip
  Replies: 5
  Last Post: 27-06-2009, 21:53:45
 3. opticum 9000hd 2ci 2cx E PLUS.
  By oynak in forum Opticum
  Replies: 0
  Last Post: 09-05-2009, 17:46:53
 4. New Opticum settings
  By maosat in forum Opticum
  Replies: 1
  Last Post: 06-05-2009, 09:11:36
 5. opticum mx plus key
  By mici2 in forum Opticum
  Replies: 3
  Last Post: 16-12-2007, 03:48:20

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •