Results 1 to 10 of 10

Thread: Tas 80 cm

 1. #1
  Senior Member
  Join Date
  24-03-2009
  Location
  Albania
  Posts
  107
  Uploads
  0

  Tas 80 cm

  Kam nje tas 80 cm dhe nje koke dyshe.a mund ta dime se cfare satelitesh kap me sinjal te mire ky tas??po feed i kap me kete????:-s

 2. #2

  Re: Tas 80 cm

  shko te lyngsat-maps.com dhe mund te shohesh se cfare satelitesh kap ne zonen tende dhe sa duhet diametri i tasit per kto satelite.

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Tas 80 cm

  Quote Originally Posted by Albivbhv View Post
  Kam nje tas 80 cm dhe nje koke dyshe.a mund ta dime se cfare satelitesh kap me sinjal te mire ky tas??po feed i kap me kete????:-s
  normalisht me nje tas 80 mund te mbarosh pune, jo mund por e sigurte qe 4 koka i vendos,

  ça te duhet;

  nje diseqc 4x1
  4 koka lnb nga te cilat nje e holle per 16°E psh nje alps.
  nje stafe ta besh vet ose ta blesh te gatshme.

  dhe satelitet thor 1°W - astra 19°E - eutelsatw2 16°E - hotbird 13°E i ke ne xhep.

 4. #4
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: Tas 80 cm

  Quote Originally Posted by Albivbhv View Post
  Kam nje tas 80 cm dhe nje koke dyshe.a mund ta dime se cfare satelitesh kap me sinjal te mire ky tas??po feed i kap me kete????:-s
  me tas 80 cm mund ta kapesh pa problem satelite si astra,ew2,hotbird.thor,amos etj ndersa per te kapur frekuenca ne satelite te tjere si nilsat nuk e ka dot me pjate 80 cm, te duhet mbi 1.20. megjithate shiko njehere ketu per satelitet qe mbulojne zonen e europes

 5. #5
  Senior Member
  Join Date
  24-03-2009
  Location
  Albania
  Posts
  107
  Uploads
  0

  Re: Tas 80 cm

  Rrofsh fiku!!! Qe mos ta leme me kaq po sikur vetem nje kok teke + motorrr nuk do ishte kryeveper?!?!? Motorrat ketu te ne kane nderment te bien (s e po ketu lexova qe ka motorra 15 euro) apo me mire nje motorr te bere vet se shume veta keshtu kan fillu me e be! Respekte SatSupremeit/po ato frekuencat feeds i kap me kete tas??

 6. #6
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Tas 80 cm

  Quote Originally Posted by Albivbhv View Post
  Rrofsh fiku!!! Qe mos ta leme me kaq po sikur vetem nje kok teke + motorrr nuk do ishte kryeveper?!?!? Motorrat ketu te ne kane nderment te bien (s e po ketu lexova qe ka motorra 15 euro) apo me mire nje motorr te bere vet se shume veta keshtu kan fillu me e be! Respekte SatSupremeit/po ato frekuencat feeds i kap me kete tas??
  un kam qen gjithmone partizan i motorrit sepse eshte ne te gjitha rastet me i mire se ske humbje sinjali si ne rastin me diseqc me 4 koka. sidomos per ty qe qeke kerkues feeds.

  tashi un kam punu per vite te tera me motorr por kur mu desh nje linje e pavarur dhe ne dhome atehere u detyrova te vendos koka lnb dyshe me diseqc 8x1 me tas 100 prej alumini dhe lidha 9 satelite se me nji kok kap 7/9°E
  dhe kshu kam 9 sat ne dy dalje te pavarura.

  mirepo kur beja qef me motor psh kur e çoja nga 30°W ose 42°E per qef tashi se bej dot me.

  ne rast se don motor eshte me mire per mendimin tim dhe mos e bej vete por blije

  pershendetje.

 7. #7
  Senior Member
  Join Date
  24-03-2009
  Location
  Albania
  Posts
  107
  Uploads
  0

  Re: Tas 80 cm

  TASHIII.... KERKUES FEEDS JO MO JO.SHIKOJ NEPER INTERNET E MUNDEHEM MOS I KAP.TANI QE KAM KOHE SEPO FILLLOJ SHKOLLA ADIO TV!!!!!
  TANI NE SI AMATOR QE JEMI A NA MBARO PUNE NJE MOTORR NGA ATA 15 EURO QE SHITESHIN NE ITALI?!?!
  ORE FEEDS E PROVOVA ME NJE Eutelsat W2 (16.0°E)
  Fréquence: 12679 - Pol: V - SR: 6111 - FEC: -
  Catégorie: Sport - Football
  Transmis en: MPEG-2 4:2:0 (PAL)
  Infos: Partizan-Toulouse
  PO S`DOLI GJE SINJAL(FEEDS)THEM UNE TE MBAROJNE PUNE SE SA TE KERKOSH NEPER KANALE TE NDRYSHME!!!

 8. #8
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Tas 80 cm

  Quote Originally Posted by Albivbhv View Post
  TASHIII.... KERKUES FEEDS JO MO JO.SHIKOJ NEPER INTERNET E MUNDEHEM MOS I KAP.TANI QE KAM KOHE SEPO FILLLOJ SHKOLLA ADIO TV!!!!!
  TANI NE SI AMATOR QE JEMI A NA MBARO PUNE NJE MOTORR NGA ATA 15 EURO QE SHITESHIN NE ITALI?!?!
  ORE FEEDS E PROVOVA ME NJE Eutelsat W2 (16.0°E)
  Fréquence: 12679 - Pol: V - SR: 6111 - FEC: -
  Catégorie: Sport - Football
  Transmis en: MPEG-2 4:2:0 (PAL)
  Infos: Partizan-Toulouse
  PO S`DOLI GJE SINJAL(FEEDS)THEM UNE TE MBAROJNE PUNE SE SA TE KERKOSH NEPER KANALE TE NDRYSHME!!!


  motora te mire jane keto ketu nja dy cop i kam montu vet klienteve kto 29.90€ i gjen ketu

 9. #9
  5000k SkinArt's Avatar
  Join Date
  20-11-2005
  Location
  Tirana, AL
  Posts
  1,246
  Uploads
  2

  Re: Tas 80 cm

  Quote Originally Posted by fiku75 View Post
  normalisht me nje tas 80 mund te mbarosh pune, jo mund por e sigurte qe 4 koka i vendos,

  ça te duhet;

  nje diseqc 4x1
  4 koka lnb nga te cilat nje e holle per 16°E psh nje alps.
  nje stafe ta besh vet ose ta blesh te gatshme.

  dhe satelitet thor 1°W - astra 19°E - eutelsatw2 16°E - hotbird 13°E i ke ne xhep.

  4 KOKA ME nje tas 80cm mund ti kapesh (me shume dhimbje sidomos 16-13-19) dhe kualiteti sinjalit ska per te qene me shume se 65% mos them dhe pak me pak tek 60% gati per te treja, nqs ka koka me te holla se keto ketu mund te fitosh distance keshtu fiton dhe kualitet, por se besoj kurre qe me tas 80 cm te kesh sinjal te mire, e kam provuar vete plus kam biseduar me nje teknik dhe thuhet qe sinjali seshte fort i mire por kapen, ndersa thor nqs e kap mire piken ku duhet merr sinjal te mire prej saj pasi eshte larg tyre 13,16,19e

  Personalisht sme pelqen motori aq me teper ai ne imazh, edhe pse per 80cm duket okay dhe qe ne sit e reklamojne edhe per 120 koha dhe te tjeret na kane treguar xhokot e bllokimet motori kur leviz sa ke njeri ke tjetri satelit eshte merziti, zgjidhja me e mire eshte ajo qe ke bere ti personalisht.

  Ben mire ti tregosh punen tende sepse jam i bindur qe nuk do ti shkoje kurre ne mend motorri.

  Albi Kliko ketu tani e shiko ca ka bere Fiku75 nqs nuk e ke pare, blej nje tas 1.20cm dhe beje nje te tille, harroje motorin se ishte kohe per vitet 90... tani per mendimin tim eshte cikel i mbyllet, shikoe sa lire ben e asnje se blen ne 80% te rasteve tasat tona maj catise, pallateve jane pa motor... pse??? njerzit preferojne te bejne pune artizanale si kjo e fikut :)

  MENDIMI IM@ me duket shume i drejte.

 10. #10
  Senior Member
  Join Date
  24-03-2009
  Location
  Albania
  Posts
  107
  Uploads
  0

  Re: Tas 80 cm

  shume faleminderit per sygjerimet!!!!!!

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •