Results 1 to 9 of 9

Thread: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

 1. #1
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  OPTIBOX 550S
  Nuk e di do doja opinionin e anetareve te ketij forumi per kete model aparati (Klon) me sistem linux por qe brenda eshte identik si DM 500s dhe paisjet jane me te njejtin emer dhe te te njejtes marke si dhe te njejtat parametra qe ka DM 500s. Nuk dua qe krahasimi te behet me nje DM origjinal dhe nuk dua te thote ndokush se ne shqiperi qarkullon DM500s origjinal te gjithe jane klone por me kategori te ndryshme. Une po flas per ata qe quhen klon por qe kane ecur dicka me mire se ata DM qe shiten per 5000 lek te reja shqiptare. Pra nese ndokush ka ndonje ide apo njohje te ketij aparati te jape ndonje mendim per te mirat dhe te metat qe ai ka.

 2. #2
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Clone of Dreambox 500S
  Feel free to throw everything at him from DM500S, tested and works better than the Chinese.

  Po shof se nuk paskeni ndonje ide apo opinion per kete aparat. Kjo ketu lart eshte ajo cka thuhet per kete aparat.
  Attached Images Attached Images

 3. #3
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  Clone of Dreambox 500S
  Feel free to throw everything at him from DM500S, tested and works better than the Chinese.

  Po shof se nuk paskeni ndonje ide apo opinion per kete aparat. Kjo ketu lart eshte ajo cka thuhet per kete aparat.
  ky nese sme gabon syri eshte nje klon i klonit unibox.

  dhe uniboxat kane ec shume mire.

  flas nga praktika ime jo teori ne ajer. pastaj klon tjeter qe punoj jane dhe inetbox 300 jane akoma me te mire se dm500 origjinal sepse skane tuner philips si origjinali qe e ka te dobet por ka tuner sharp.

  kurse ku optiboxi si lekure qenka kopja e sakte e unibox500 dhe si teori duhet te jete si uniboxi dmth i mire.

  po mire do ishte te na jepje ndonje info nga ky dekoder

 4. #4
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Eshte vene ne pune (ose ne testim) qe prej nje muaji dhe ka ecur shume shume mire. Procesorin e di qe eshte IBM Made in Taiwan por nuk e di kete te tunerit qe thua ti. Por me sa di une eshte identik me DM 500 nga te gjitha anet dhe nga madhesia edhe nga forma edhe nga paisjet qe ka brenda, dhe me sa me kane thene punon me mire se DM 500 dhe eshte ne te njejten kosto lekesh. I eshte bere ndryshimi i emrit vetem per efekt te doganave pasi aparati ose paisjet e DM e kane doganen e larte dhe ketij i kane ndryshuar emrin per te ulur koston e doganes kjo eshte e gjitha.

 5. #5
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  ketu keni specifikat e ketij aparati

  Code:
  Features 
  
  250 MHz IBM PowerPC Processor (350 Mips) 
  2 LED status 
  Linux Operating System 
  Full automatic service scan 
  Supports directly bouquet-lists (indirect unlimited) 
  Supports multiple LNB-Switching control (supports DiSEqC) 
  1 x Smartcard-Reader 
  Unlimited channel lists for TV/Radio 
  SPDI/F nterface for digital bit stream out (AC-3 / DTS) 
  MPEG2 Hardware decoding 
  Channel-change time < 1 second 
  Fully adaptable OSD in many languages (skin-support) 
  100Mbit full duplex Ethernet Interface 
  Supports EPG (electronic program guide) 
  1 x Scart-interfaces (fully controlled by software) 
  
  Video decoder:
  Video Compression MPEG-2 and MPEG-1 compatible
  Video Standard PAL and NTSC 
  Video Formats 4:3 / 16:9
  Footage 16:9, automatic assimilation for 16:9 TV-Device (over Scart)
  Letterbox precolating for 4:3 TV-Device Audio decoder:
  Audiokompression MPEG-1 & MPEG-2 Layer I and II
  Audio Mode Dual (main/sub), Stereo
  Frequency: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz
  
  Video parameter:
  Input Level FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB on 75 Ohm
  Teletext filter in conformity with ETS 300 472 Standard
  TV-Scart:
  Output: FBAS,RGB,S-VHS over OSD selectable
  
  DBS-Tuner:
  Frequency Range 950 .. 2150 MHz
  Signal Level - 65 dBm .. - 25 dBm
  Signal-to-Noise Level 12 dB max.
  DBS-Tuner Input Connector F-Type female
  Input Impedance 75 Ohm
  AFC +/- 3 MHz
  Demodulation Shaped QPSK
  Input Symbol rate 2 .. 45 Mbaud/s, SCPC / MCPC
  FEC Viterbi and Reed-Solomon
  Viterbirate 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8, automatic assimilation
  Roll-off Factor 35 %
  Demultiplexing according ISO 13818-1
  
  
  
  
  Ethernet:
  100 MBit compatible, bi-direktional interface
  Function Update of Firmware and Preprogramming
  
  LNB Power and polarisation:
  LNB Current 500mA max. ; short-circuit-proof
  LNB Voltage vertical < 14V without load, > 11,5V at 400mA
  LNB Voltage horizontal < 20V without load, > 17,3V at 400mA
  LNB shut-off at Standby-Mode
  
  Count of active satellite position:
  DiSEqC 1.0/1.2 SAT POSITION / SAT OPTION
  DiSEqC - Rotor Control
  
  Output digital:
  Output Level 0,5 Vss on 75 Ohm
  Sampled Data Filtering 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz
  S/PDIF-Output optical (AC3)
  
  Output analog:
  Output Level L/R 0,5 Vss on 600 Ohm
  THD > 60 dB (1 kHz)
  Crosstalk < -65 dB
  
  Serielle Interface RS 232:
  Typ RS232 bidirectional
  Bit rate 115,2 kBit/s max.
  Plug Connector SUB-D-9
  Function Update of Firmware and Preprogramming
  
  Power consumption: 10W / 12V
  Input voltage: DC12V,alternating acurrent +/- 15%
  
  Extern power supply:
  Input: 110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A
  Output: 12V = / 1A
  Others:
  Ambient Temperature +15C…+35C
  Humidity < 80%

 6. #6
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Nga ju qe keni me teper pervoje nga aparatet linux pritet ndonje mendim per kete aparat.

 7. #7
  →→→Admin←←← Fiku75's Avatar
  Join Date
  12-02-2008
  Location
  The Land of Eagles
  Posts
  4,307
  Uploads
  40

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Quote Originally Posted by aldo224 View Post
  Nga ju qe keni me teper pervoje nga aparatet linux pritet ndonje mendim per kete aparat.


  sme paska rrejt syu sa e pashe thashe qenka lekura e uniboxit.

  dhe ashtu doli, pas nje kerkimi ne google se desha te shikoj te dhenat dhe krahasimet me doli ajo qe desha;

  opticum 550s eshte klon nga kloni unibox 500

  shikojeni vete


  nese eshte kopje e sakte atehere eshte nje klon shume i mire.

 8. #8
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  Je dhe ngelesh i madh. Kjo me pelqen tek ata qe bejne rolin e liderit dhe veretet je i tille. Te persh dhe eshte e vertet ajo qe ti thua dhe eshte vertet kloni origjinal nga opticum.

 9. #9
  Senior Member dimitris7's Avatar
  Join Date
  04-10-2009
  Posts
  101
  Uploads
  0

  Re: Nje mendim per aparatin OPTIBOX 550S

  optibox,,,,,,,aq i vogel eshte,,,por bene shume gjera te medha,,,,,,,,,,???

Similar Threads

 1. procedura per futjen e keys ne aparatin e sat+
  By the_shepherd in forum Albanian / Shqip
  Replies: 8
  Last Post: 02-12-2010, 21:55:21
 2. Replies: 24
  Last Post: 29-08-2009, 20:10:17
 3. ndihme per aparatin e tringut
  By geno vlora in forum Albanian / Shqip
  Replies: 1
  Last Post: 31-05-2009, 14:51:34
 4. me jepni 1 mendim
  By cufo in forum Albanian / Shqip
  Replies: 7
  Last Post: 30-11-2008, 20:30:57

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •