Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

 1. #1

  NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Pershendetje te gjitheve.
  kam vetem 1 pyetje te thjeshte dhe do shpresoja shume te me me ndihmonit.Aktualisht kam 1 stb starsat srx3100 me me shikoj satelitet hotbird & astra ( 2 lnb ) por do te doja t levizja satellitin per t pare satelitin thor. nese eshte e mundur ju lutem te me tregoni afersisht se n cfare pozicjoni duhet ta leviz. ndoshta mund te duket nje pyetje pak absurde por do te doja shume te me ndihmonit.
  rrespekte paraprakisht.

 2. #2

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  thor esht rreth 13-14 cm ne lindje nga hotbirti por lbn dyhet te jet pak lart

 3. #3

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by davide71 View Post
  thor esht rreth 13-14 cm ne lindje nga hotbirti por lbn dyhet te jet pak lart
  duke shfletuar ketu n forum sapo gjeta 1 postim nga <<Supervisor™>>
  se kendi eshte pak m i ulet :(

 4. #4

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  une e kam cuar vet para 1viti dhe kendi ishte me larte tani se di se kam cuar mator por megjithate ska rendesi ti provoje si lart dhe posht rendesi ka qe ta kapesh

 5. #5
  VIP Member supervisor91's Avatar
  Join Date
  06-12-2008
  Location
  Everywhere
  Posts
  2,877
  Uploads
  4

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by davide71 View Post
  une e kam cuar vet para 1viti dhe kendi ishte me larte tani se di se kam cuar mator por megjithate ska rendesi ti provoje si lart dhe posht rendesi ka qe ta kapesh
  po te referohesh nga hotbird kendi per te kapur thorin ulet me afersisht 5 mm. e ska nevoje per njeqind prova lart e poshte.

 6. #6
  Senior Member dimitris7's Avatar
  Join Date
  04-10-2009
  Posts
  101
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by andiii_7 View Post
  Pershendetje te gjitheve.
  kam vetem 1 pyetje te thjeshte dhe do shpresoja shume te me me ndihmonit.Aktualisht kam 1 stb starsat srx3100 me me shikoj satelitet hotbird & astra ( 2 lnb ) por do te doja t levizja satellitin per t pare satelitin thor. nese eshte e mundur ju lutem te me tregoni afersisht se n cfare pozicjoni duhet ta leviz. ndoshta mund te duket nje pyetje pak absurde por do te doja shume te me ndihmonit.
  rrespekte paraprakisht.
  ne qofte se pjata eshte 1.20 ska nevoje fare,,,te rrotullosh antenen,,,por vetem instalimin e koke te trete,,,,,,,,edhe do i shohesh kanalet

 7. #7
  Senior Member aldo224's Avatar
  Join Date
  08-10-2008
  Posts
  301
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by dimitris7 View Post
  ne qofte se pjata eshte 1.20 ska nevoje fare,,,te rrotullosh antenen,,,por vetem instalimin e koke te trete,,,,,,,,edhe do i shohesh kanalet
  Nese pjata eshte 120 sic thua ti atehere eshte e mundur qe ti vendosesh nje LNB te trete tjeter dhe mund ta kapesh thorin por normalisht eshte pak veshtire nese je fillestar. Ndersa nese deshiron ta kapesh duke e levizur pjaten atehere eshte ajo qe te thane pak me lart qe pjates i duhet ulur pak kendi shume pak nga hotbird dhe duke i qendruar pjates nga mbrapa do e levizesh per nga e djathta jote pra per nga perendimi dhe jo nga lindja si te kishte shkruar dikush ketu me lart. Vendose aparatin tek kjo frek. 11785 H 28000 dhe luaj pjaten kur te te japi kjo frekuence sinjal atehere kerkoji kanalet e kesaj frekuence dhe aty ke nje kanal free 1 Music Channel me muzike nese e hap kete atehere je ne pozicionin e duhur.

 8. #8

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  per ne lindje te hotbirt e thash qe ti shtohej lbn pa levizur pjatene nqs esht 100cm

 9. #9
  Senior Member dimitris7's Avatar
  Join Date
  04-10-2009
  Posts
  101
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by davide71 View Post
  per ne lindje te hotbirt e thash qe ti shtohej lbn pa levizur pjatene nqs esht 100cm
  eshte shume veshtire,,,,,,,,,,,,,po per mendimin tim,,mund te instalosh nje motorr ne antene,,edhe kap shume,,satelite

 10. #10
  Contributing Member
  Join Date
  25-12-2008
  Posts
  438
  Uploads
  0

  Re: NDIHME!!!Pozicjoni i satellitit thor...?!?!?!

  Quote Originally Posted by andiii_7 View Post
  duke shfletuar ketu n forum sapo gjeta 1 postim nga <<Supervisor™>>
  se kendi eshte pak m i ulet :(
  sa per kendin e gjen vet motori dhe ne qofte se ti e ke ven motorin ne nje pozicion korkte atehere i gjen satelitet pa problem kuptohet per nga madhesia e piates qe ke ti , dhe ke thori do te besh nje frekuens shum te fuqishme, doe levisesh nga ovest si te thote ne dekoder sic te than me larte 13 cm por do e shikosh vete sa te vij sinjali, pastaj figuroje duke e ruajtur pozicionin , por me kryesoria eshte mbasi ta kesh gjetur sinjalin do te besh nje trukl te vogel do te afrohesh afer lnb dhe do ta xhirosh pak majtas deri sa te ritet sinjali, kjo eshte reth fiales qe the ti me larte per sa i perkete kendit . ok provoje dhe me thuaj

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

 1. Question thor 3/6-ku
  By paulibvro in forum Romanian / Română
  Replies: 2
  Last Post: 03-11-2009, 02:13:52
 2. Update THOR 1.0w KEY
  By falconet in forum Conax
  Replies: 1
  Last Post: 24-04-2009, 22:02:20
 3. Thor
  By aldoetoto in forum French / Français
  Replies: 5
  Last Post: 01-03-2009, 21:03:27
 4. Question uw 143 hd on thor
  By skomedal in forum Diablo Cam
  Replies: 6
  Last Post: 07-11-2008, 16:32:45
 5. {Ndihme}
  By Win32i3nT in forum Albanian / Shqip
  Replies: 4
  Last Post: 06-09-2006, 14:44:14

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •