Online vermogensbeheerder Pritle wil geautomatiseerd vermogensbeheer toegankelijk maken voor grote groepen Nederlandse beleggers die een persoonlijke droom willen realiseren. Dat kan eerder stoppen met werken, een boot of zelfs een wereldreis zijn.
Laagdrempeliger en goedkoper, dat zijn de woorden die Pritle-oprichter Thomas Bunnik regelmatig laat vallen. Beleggers kunnen al met een tientje beginnen en zelf een tijdpad en doel uitzetten. Ze worden daarbij begeleid met visualisaties en geautomatiseerde aanbevelingen.
Met spaargeld bij de bank wordt het steeds lastiger om dromen te realiseren, maar voor beleggen is een goede coach onontbeerlijk, zegt Bunnik. Door die grotendeels te automatiseren, hoeven er geen hoge kosten te worden doorberekend. De startup rekent een jaarlijkse commissie van 0,5 procent. De onderliggende beleggingsfondsen kosten gemiddeld 0,2 procent per jaar. Pritle is daarmee naar eigen zeggen tot zeventig procent goedkoper dan traditionele banken en vermogensbeheerders.
Momentum
Samen met medeoprichters Azman Hamid en Stewart Bowers besloot Bunnik vorig jaar geen nieuw bedrijf op te zetten, maar de bestaande vermogensbeheerder Fundix over te nemen en die om te bouwen. “We hebben eerst gekeken of we dit concept vanuit bestaande financiële instellingen konden realiseren. Ik heb zelf acht jaar bij ABN AMRO gewerkt, waar ik wereldwijd verantwoordelijk was voor het fondsenaanbod. De IT-infrastructuur van banken stamt in veel gevallen echter uit de jaren negentig. Daarom kunnen banken geen snelle omslag maken naar moderne technologie.”
Geheel uit het niets beginnen heeft ook nadelen, erkent hij. “Het aanvragen van een bankvergunning neemt tijd in beslag, en wij wilden niet langer wachten. Door de lage rente bij banken is dit het moment om met iets nieuws te komen.” De aankoop van Fundix, met ongeveer honderd miljoen euro aan belegd vermogen, kwam dus gelegen.
Verrassingen
Alles draait om vertrouwen, benadrukt de medeoprichter. Het jaar 2015 was, na alle negatieve publiciteit over de onder de maat presterende Alex Vermogensbeheer, nou niet bepaald het jaar van het online vermogensbeheer. “Alex heeft in 2008 een verlies kunnen voorkomen, waarna verwacht werd dat zij dit zouden kunnen herhalen. Wij doen aan maximale risicospreiding op basis van 25 jaar solide beleggershistorie. En beleggen in aandelen, obligaties, geldmarkten, beursgenoteerde vastgoedbedrijven en grondstoffen.” Ook bouwt Pritle geleidelijk het beleggingsrisico af naarmate klanten dichter bij het financiële doel komen. “Hierdoor minimaliseren we het risico op verrassingen.”
Het meest opvallend is nog wel dat de doelen ook zo reëel mogelijk worden gemaakt. Via een knop bijvoorbeeld, waarmee in de nabije toekomst de gedroomde boot kan worden besteld of een wereldreis kan worden geboekt. Daartoe werkt de startup samen met partners als Booking.com en Uber. “Deze aanpak heeft ook als voordeel dat de klant niet voortdurend hoeft te worden aangemoedigd om zelf actie te ondernemen, zoals bij veel vermogensbeheerders het geval is. Hij kan meteen zien of het beoogde doel wordt gehaald.”
Bunnik is ervan overtuigd dat de formule rijp is voor grote delen van Europa en dus breidt Pritle nog dit kwartaal uit naar België. “Daarna willen we de vleugels uitslaan naar nog meer Europese landen.”




Reply With Quote