Ziggo stopt met MPEG2: zenders niet meer zichtbaar met oudere apparatuur
Ziggo stopt met doorgifte van tv-zenders in de verouderde SD-standaard MPEG2. Dit heeft consequenties voor een beperkt deel van de klanten.
Ziggo stopt met MPEG2: zenders niet meer zichtbaar met oudere apparatuur
Het huidige Ziggo is de combinatie van de voormalig zelfstandige kabelbedrijven UPC en Ziggo. UPC leverde voor de fusie tot het huidige Ziggo bij alle tv-abonnementen bruikleendecoders aan klanten. Hierdoor kon UPC al voor de fusie alle in SD uitgezonden tv-kanalen van MPEG2 naar het bandbreedte besparende MPEG4 omzetten. Omdat bij het voormalig zelfstandige Ziggo klanten vooral eigen apparatuur gebruikten, was het omzetten naar MPEG4 een meer omslachtige exercitie. Ziggo zette enkele jaren geleden het gecodeerde zenderaanbod – waarbij bruikleenapparatuur standaard wordt geleverd – naar MPEG4 op. Het kabelbedrijf zet nu de laatste stap.
Deel zenders op zwart
Ziggo is begonnen met het gefaseerd omzetten van tv-zenders uit het ongecodeerde DKTV-zenderaanbod naar MPEG4. Hierdoor zijn op dit moment meerdere zenders die in MPEG2 werden aangeboden niet meer zichtbaar met oudere televisies en tv-decoders. Het gaat om apparatuur die voor 2012 door de fabrikant op de markt zijn gebracht. Ziggo liet eerder aan Totaal TV weten te veronderstellen dat nog enkele tienduizenden klanten van dergelijke apparatuur – veelal in slaapkamers – gebruik maakten. Het gaat bijvoorbeeld om de tot en met enkele jaren geleden gebruikte kabeldecoder Humax IR-FOX. Door de omschakeling is deze decoder dus toekomstig in het geheel niet meer bruikbaar om naar tv-zenders bij het kabelbedrijf te kijken.
Bandbreedte
Het stoppen met MPEG2 heeft voor Ziggo enkele voordelen. Zo hoeft het kabelbedrijf bij volledige overstap naar MPEG4 tv-kanalen die ongecodeerd aan klanten worden geleverd niet meer dubbel op het netwerk te verspreiden. Dit betekent besparing van bandbreedte. Omdat de huidige MPEG4 kabeldecoders direct geschikt voor HD zijn, kan Ziggo eventueel - maar hoeft niet - zenders uit het ongecodeerde zenderpakket naar HD opwaarderen. Zenders kunnen ook in MPEG4 SD doorgegeven worden. Naast alle eigen kanalen zoals Ziggo Sport levert het kabelbedrijf nu alleen NPO 1, NPO 2 en NPO 3 ongecodeerd in HD-kwaliteit. Het kan bijvoorbeeld op termijn de weg kunnen vrijmaken voor doorgifte van regionale tv-zenders in HD.
DKTV
Ziggo levert bij het ongecodeerde DKTV-abonnement ongeveer honderd tv- en radiozenders. Deze kunnen bijvoorbeeld ook op slaapkamers met een goedkopere kabeldecoder gebruikt worden door klanten die in de huiskamer wel toegang tot het gecodeerde zenderaanbod hebben.




Reply With Quote