Ziggo in het nauw gedreven door dominanter glasvezel
Voor het eerst zijn er aan het einde van een jaar meer glasvezelaansluitingen dan kabelaansluitingen in Nederland. Ziggo verliest hierdoor marktaandeel.
Jarco Kriek18 december 2024
Ziggo in het nauw gedreven door dominanter glasvezel

Het aantal glasvezelaansluitingen komt aan het einde van 2024 op meer dan acht miljoen uit. Dit is meer dan de bijna 7,5 miljoen kabelaansluitingen dat VodafoneZiggo op het Ziggo-netwerk heeft. In 2024 steeg het aantal glasvezelaansluitingen met een miljoen. Hierdoor is glasvezel voor het eerst dominanter. Dit blijkt uit cijfers van belangenvereniging NLConnect. KPN Netwerk is – samen met de joint venture Glaspoort – met grote voorsprong de grootste glasvezelexploitant. Delta Fiber en Open Dutch Fiber volgen met ruime achterstand.



Meer data
De verdere groei van glasvezel is mede te verklaren door de vraag naar meer data door consumenten. Die gebruiken in ruimere mate meer streamingdiensten en zogenaamde slimme apparaten die voortdurend aan het internet gekoppeld zijn. Om het gebruik van deze diensten en apparaten probleemloos te kunnen aanbieden zijn investeringen in snellere netwerken cruciaal, zo stelt NLConnect.



Gigabit
Het aantal Nederlanders met een internetsnelheid van 1Gbps of hoger – de zogenaamde gigabitabonnementen – verdubbelde dit jaar. Inmiddels heeft 11 procent van de Nederlanders toegang tot internet met een gigabitabonnement. Ook hierbij is glasvezel dominant. Dit geldt ook voor de gebruikte netwerktechniek waarmee het internet wordt geleverd. In 56 procent van de gevallen gebeurt dit via glasvezel. In alle andere gevallen via een kabelaansluiting.