Ziggo in de verkoop kan strategische zet Liberty Global zijn
VodafoneZiggo afsplitsen of in de verkoop doen, wordt door Liberty Global niet uitgesloten. Dit zei CEO Mike Fries deze week tijdens een persbijeenkomst.
Jarco Kriek6 augustus 2025
Ziggo in de verkoop kan strategische zet Liberty Global zijn

VodafoneZiggo is in Nederland de combinatie van mobiele provider Vodafone en vaste provider Ziggo. VodafoneZiggo is een joint venture van Vodafone Group en Liberty Global waarbij beide partners een belang van 50 procent in het bedrijf hebben. Er is wel een duidelijk verschil tussen de twee bedrijfsonderdelen van VodafoneZiggo. Aan de ene kant presteert het mobiele bedrijfsonderdeel Vodafone goed. Aan de andere zijde zit Ziggo als vaste dienstenaanbieder in een diep dal.



Mogelijkheden
Dat Ziggo minder goed presteert, heeft vooral met de achterliggende periode te maken. Beide aandeelhouders van VodafoneZiggo hadden de focus vooral op het innen van een hoger jaarlijkse afdracht (dividend). Omdat dit mogelijk te maken werd er met de hand op de knip in de vaste en mobiele netwerken geďnvesteerd. Hierdoor verloor Ziggo de technische voorsprong die het op concurrenten als KPN had. KPN investeerde om het oudere kopernetwerk naar het modernere en meer toekomstzekere glasvezel op te waarderen. Ziggo investeerde wel maar hield vast aan het eigen koper coax-netwerk. Het niet investeren in omzetten van het coaxnetwerk naar glasvezel leverde de aandeelhouders van VodafoneZiggo dan wel meer dividend op. Maar het neveneffect is dat Ziggo technologisch is ingehaald door de glasvezelexploitanten KPN/Glashart, Delta Fiber en Open Dutch Fiber. Op mobiel vlak is iets soortgelijk waarneembaar alleen zijn de gevolgen minder groot. KPN maar vooral Odido zijn stappen verder met het aanbieden van 5G data via het 3,5 GHz frequentiespectrum. Bij Vodafone begint het gebruik van deze hogere frequenties nu pas echt op stoom te gaan komen. Daarmee lijkt bijvoorbeeld voor de FWA-markt het momentum gepasseerd nu Odido met Klik&Klaar een alsmaar sterkere marktpositie krijgt.



Splitsen
Laten we vooral inzoomen op Ziggo. Het gaat niet goed met het kabelbedrijf. Het afgelopen kwartaal verloor Ziggo 27.500 internetklanten. Een kleine verbetering ten opzichte van het eerste kwartaal toen dit aantal 3.000 hoger lag. Als dieper in de cijfers wordt gedoken dan wordt duidelijk dat het totale klantverlies - dus internet en televisie - van Ziggo in het tweede kwartaal enkele duizenden hoger ligt. Exacte cijfers hieromtrent heeft VodafoneZiggo niet prijsgegeven. Wel maakte het bedrijf bekend het in het tweede kwartaal in totaal 114.000 abonnementen minder verkocht. Met een goed presterend Vodafone is het dus denkbaar dat bij een eventuele afsplitsing of verkoop van VodafoneZiggo Vodafone Group in bedrijfsonderdeel Vodafone Nederland in geheel of voor een groot deel in eigen bezit wil houden.



Sinaasappel
Bij Ziggo – het deel dat Liberty Global binnen VodafoneZiggo aanbracht – lijkt het einde van de zogenaamde sinaasappel strategie in zicht. Er is door de aandeelhouders dusdanig hard geprest dat het financieel vruchtvlees bijna uitgeperst is. Verkoop kan voor Liberty Global daarnaast meerdere voordelen hebben. Zo liet Liberty Global CEO enkele maanden geleden weten met een schuin oog en dus naar een eventuele overname van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber en/of Open Dutch Fiber te kijken. Een overname die de nodige aandacht van toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) kan verwachten. Zeker als Liberty Global een aanzienlijk belang in VodafoneZiggo heeft. Een mogelijke afsplitsing of verkoop van VodafoneZiggo kan dus ook een strategische zet van Liberty Global kunnen zijn om via een omweg niet als glasvezelnetwerkeigenaar op de Nederlandse markt actief te blijven.