Ziggo en KPN opgepast: bestaande en trouwe klanten pikken weggeefbeleid nieuwe klanten niet langer
Welkomstbonussen die soms wel kunnen oplopen tot 800 euro, liggen te wachten op nieuwe klanten bij providers. En de bestaande klanten worden getrakteerd op prijsverhogingen.
Jarco Kriek8 augustus 2025
Ziggo en KPN opgepast: bestaande en trouwe klanten pikken weggeefbeleid nieuwe klanten niet langer

Dat het weggeven van welkomstbonussen een doorn in het oog zijn van providers dat is duidelijk. Desondanks zijn providers mee te doen aan het spel dat leidt tot het jaarlijks of tweejaarlijks providerhoppen van consumenten. VodafoneZiggo CFO Ritchy Drost liet al enkele keren in het openbaar weten dat het huidige systeem van dergelijke hoge welkomstbonussen op langere termijn niet houdbaar is. Gek genoeg is het juist ‘zijn’ Ziggo dat meer dan eens nieuwe klanten het meest in de watten legt. Spelcomputers, cadeaubonnen, cash geld en natuurlijk gratis abonnementen van betaalzenders en streamingdiensten het ligt allemaal voor de nieuwe klanten te wachten.



Kluitje in het riet
En de bestaande klanten? Die draaien financieel voor een groot deel voor deze welkomstbonussen op. In plaats van dat de trouwheid van hen door providers wordt beloond, worden zijn getrakteerd op opstapelende prijsverhogingen. Dit in combinatie met het blijven vasthouden aan oudere vaak duurdere abonnementsvormen zorgt ervoor dat het abonnement van de bestaande klanten soms zelfs tientallen euro per maand duurder zijn dan vergelijkbare abonnementen die nieuwe klanten kopen. Bestaande klanten die het contractvrije abonnement willen verlengen, krijgen een aanbieding die de lachspieren extra intensieve training geven. Alleen als daarna het spel heel hard wordt gespeeld via de retentie-afdelingen van providers kan nog enigszins een goede beloning voor de trouwheid worden geïnd. Al is deze nog steeds veel lager dan die voor nieuwe klanten. Uitzonderingen natuurlijk nagelaten. Zo biedt Odido naar blijkt met enige regelmaat bestaande klanten bij het verlengen van het abonnement de gelijke aanbieding die ook de nieuwe klanten krijgen.



Eerder cadeau
Bij providers als Ziggo en KPN hoor je vaak dat bij het aangaan van het abonnement deze abonnee ook een welkomstbonus is gegeven. En ook hierbij wordt de bestaande trouwe klanten die al jarenlang diensten koopt gewoon vergeten. Inderdaad, de regelmatig providerhoppende consument ontvangst met enige regelmaat een welkomstbonus. De echte trouwe klanten die al tientallen jaren bij dezelfde provider diensten kopen die hebben in het geheel geen welkomstbonus gehad. De markt was toen nog niet dynamisch en dus waren er ook geen welkomstbonussen. Providers die daarna stellen dat bestaande klanten extraatjes in de vorm van tijdelijk gratis zenders of in het geval van Ziggo Priority aanbiedingen en kortingen ontvangen die slaan de plank volledig mis. Deze zenders en aanbiedingen gelden evenveel voor klanten die bijvoorbeeld een dag abonnee zijn. En dus ook net een welkomstbonus hebben ontvangen. Dergelijke uitspraken van providers laten juist het bloed bij menig trouwe klanten nog sneller koken.



Overstappen
Het huidige beleid van providers verstoot de trouwe klant sneller dan voorheen uit het klantenbestand. Een groeiend aantal bestaande klanten pikt het huidige beleid niet langer. Ondanks dat zij (zeer) tevreden zijn onder de al soms tientallen jaren geleverde diensten van hun provider stappen zij toch over naar een andere. En dat slechts voor één ding, de prijs. Zij weigeren nog langer de melkkoe te zijn van providers die het geld vervolgens zonder blikken of blozen aan nieuwe klanten weggeeft. Providers dreigen hierdoor in een vicieuze cirkel van alsmaar hoger wordende welkomstbonussen terecht te komen. Omdat het aantal trouwe klanten die opstapelende prijsverhogingen betalen door providerhoppen minder wordt, gaat de welkomstbonussen de winst drukken. Dit is slecht nieuws voor de aandeelhouders die het dividend zien vervliegen. Het zou voor iedereen binnen de markt dan ook beter zijn om een systeem te verzinnen waarin niet nieuwe klanten het meest in de watten worden gelegd maar bestaande klanten met extra kortingen voor hen trouwheid worden beloond. Maar dit is binnen het huidige marktklimaat makkelijker gezegd dan gedaan.