Ziggo en KPN buitenspel gezet: Viaplay aanbod goedkoper abonnement minder voordelig dan voor geschetst
Het lijkt zo mooi. Een abonnement dat volgens Viaplay maar liefst 64 euro goedkoper is. Maar in praktijk is de besparing veel lager.
Jarco Kriek16 september 2025
Ziggo en KPN buitenspel gezet: Viaplay aanbod goedkoper abonnement minder voordelig dan voor geschetst
Viaplay zit in een benarde positie. De streamingdienst betaalde eerder al de hoofdprijs voor de uitzendrechten van de Premier League. De betaalde prijs is zelfs zo hoog dat het Zweedse mediabedrijf in vrijwel alle kernlanden sublicenties moet verkopen om de betaalde prijs voor deze uitzendrechten nog enigszins terug te verdienen. De vraag is echter of dit lukt. De verwachting is dat ondanks de verkoop van sublicenties Viaplay het financieel plaatje rond de uitzendrechten van de Premier League niet rond krijgt. En dat dus de beelden met verlies worden getoond aan de abonnees. En de abonnee zit daarnaast ook met een financiële strop. Om alle voetbalwedstrijden uit deze competitie te kunnen zien, moet een extra abonnement Prime Video van Amazon gekocht worden. Dit abonnement kost €4,99 per maand.
Formule 1
Iets soortgelijk is met Formule 1 zichtbaar. Om de uitzendrechten voor de komende jaren te bemachtigen, moest Viaplay flink dieper in de geldbuidel tasten. Het extra betaalde geld moest worden terugverdiend met een mixage van prijsverhoging en toename van abonnees. In het eerste – de prijsverhoging – is Viaplay met vlag en wimpel geslaagd. Nimmer was er in Nederland bij een streamingdienst een zo forse prijsverhoging zichtbaar. Sommige abonnees zagen de prijs zelfs met acht euro per maand (zo’n 60 procent) stijgen. En kregen daarnaast als toetje na de peperdure maaltijd ook nog eens reclameblokken door de content geserveerd. De tweede doelstelling van Viaplay is tot nu toe volledig mislukt. Ondanks dat Viaplay geen exacte Nederlandse abonneecijfers publiceert, zijn analisten het er over eens dat het aantal abonnees in Nederland niet gestegen maar juist gedaald is. Hierdoor kan de betaalde prijs voor de uitzendrechten van Formule 1 weleens als extra molensteen om de hals van de streamingdienst gaan hangen.
Buitenspel
En dus komt Viaplay in Nederland met voordelige jaarabonnementen op de markt. Op zich niet opvallend. Ware het niet dat Viaplay juist twee jaar geleden stopte met het aanbieden van jaarabonnementen en alle abonnees omzette naar maandabonnementen om de inkomsten meer te laten stijgen. De terugkeer van de jaarabonnementen is veelzeggend. De kracht van de content is dus onvoldoende om de abonnees langer binnenboord te houden met een maandplan voor de abonnementen. Het terugvallen op de verkoop van jaarabonnementen heeft als nadeel dat de providers Ziggo, KPN, Odido, Delta en Solcon deels naar de zijlijn worden geschoven. De verkoop van abonnementen van streamingdiensten bij deze providers neemt gestaag toe. Mede omdat de maandelijkse abonnementsprijs direct via de maandelijkse factuur voor tv en internet verrekend wordt. En consumenten dus een duidelijk maandelijks uitgavepatroon voor entertainment inzichtelijk hebben. Maar het kopen van een Viaplay-abonnement bij deze providers in (veel) duurder dan het jaarabonnement dat exclusief bij Viaplay zelf te koop is. De achterliggende gedachte is dat Viaplay aan providers voor elk verkocht abonnement een vooraf bepaalde afdracht moet doen.
Korting
Terug naar het nieuwe jaarabonnement op basis van vooruitbetaling dat deze week de introductie maakte. Want is de genoemde 64 euro korting wel de echte waarheid? Ja en nee. Als het vergelijk met een maandabonnement gemaakt wordt dan kan het hoofd verticaal geknikt worden. Maar een meer realistischer vergelijk is met een jaarabonnement met maandelijkse betaling. En dat blijkt het voordeel van vooruitbetaling van het volledige jaarbedrag plots veel minder te zijn. Namelijk €24,84 (€2,07 per maand) bij het basispakket met reclame. En €40,92 (€3,41 per maand) bij het abonnement zonder reclame.
Risico
Het vooruitbetalen van abonnementsgeld is geen nieuw fenomeen. Bij streamingdiensten als Disney+, HBO Max, NLZIET en F1TV is dit ook mogelijk. En kan door de consument geld bespaard worden. Er is wel een bepaald risico aanwezig. Een risico die gezien de financiële positie bij Viaplay wellicht groter is dan bij de andere genoemde streamingdiensten. Bestaat Viaplay over een jaar immers nog in Nederland. Of is het bijvoorbeeld opgegaan in de eigen streamingdienst van belangrijkste aandeelhouder Canal+? En als Viaplay over een jaar nog bestaat: wat is het geleverde sportaanbod dan nog nu Viaplay de weg van verkoop van sublicenties aan het bewandelen is? Feit is dat vanuit de markt aanhoudend geluiden te horen zijn dat Viaplay zowat alles behalve Formule 1 via sublicenties in de aanbieding zet. Dat behalve Amazon nog niemand heeft toegehapt, komt voornamelijk door de aan de content gekoppelde prijzen.




Reply With Quote