Ziggo verder in de knel door aanhoudende groei glasvezel
Een verkeerde afweging vele jaren geleden door de aandeelhouders van VodafoneZiggo heeft ervoor gezorgd dat Ziggo de boot gemist heeft.
Jarco Kriek16 december 2025
Ziggo verder in de knel door aanhoudende groei glasvezel

Uit het meest recente onderzoek van Telecompaper blijkt namelijk het marktaandeel van kabel op de internetmarkt fors is gedaald. Verreweg de grootste – en eigenlijk echt van belang de enige – speler op de kabelinternetmarkt is Ziggo. Het marktaandeel van kabelinternet is binnen enkele jaren van 37 naar ongeveer 30 procent gezakt. Dit is in de afgelopen periode terug te zien aan de terugloop van het aantal abonnees bij Ziggo.



Niet alleen glasvezel
Tegen een daling van het marktaandeel van kabel staat een toename van het totale aantal verkochte internetabonnementen. De groei stoomt in de komende jaren naar verwachting van Telecompaper door richting acht miljoen. Glasvezel is niet alleen de belangrijkste reden dat Ziggo (kabel) klanten verliest. Het marktaandeel van glasvezel is naar 47 procent gestegen. Een ander alternatief voor kabelinternet is vast-draadloos internet, oftewel Fixed Wireless Access (FWA). Dit is in Nederland beter bekend onder de naam Klik&Klaar van Odido. Dit abonnement biedt in de meeste delen van Nederland ruim voldoende snelheid voor de gebruikersbehoefte van Nederlanders. De prijs is echter veel goedkoper. Maar wellicht belangrijker, de uploadsnelheid is vaak hoger dan bij Ziggo. KPN heeft in het strategische plan voor de komende jaren ook voldoende ruimte opengelaten voor FWA als alternatief voor gebieden waar het telecombedrijf geen glasvezel wil aanleggen.



Koper
Het gebruik van koper voor een internetverbinding neemt nog verder af dan alleen een daling van marktaandeel bij Ziggo. KPN is bezig met het uitfaseren van het kopernetwerk. In gebieden waar glasvezel van het telecombedrijf aanwezig wordt dienstlevering via DSL gestaakt. Hierdoor is dit marktaandeel tot een marginaal percentage van 6 procent gedaald.